Co słychać w naszych szkołach…

Podziękowania

Dzieci z oddziałów przedszkolnych  przy Szkole Podstawowej w Dłutowie wraz z rodzicami pragną wyrazić gorące i serdeczne podziękowania Burmistrzowi Lidzbarka Maciejowi Sitarkowi, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Dłutowie Mirosławowi Stolarskiemu, Radzie Rodziców SP w Dłutowie, OSP w Dłutowie, lokalnym władzom Dłutowa, firmie AgroPartner i Cargill za organizację, bezinteresowne zaangażowanie, wkład finansowy, poświęcony czas, wsparcie logistyczne i życzliwość. Bez Państwa pomocy nie udało by się zebrać takiej kwoty na doposażenie oddziałów przedszkolnych  w zabawki i liczne pomoce dydaktyczne.

Serdecznie dziękujemy !!!

SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE W SP KIEŁPINY

 22 grudnia był w Szkole Podstawowej w Kiełpinach dniem szczególnie uroczystym. W przeddzień przerwy świąteczno – noworocznej odbyło się, tak jak co roku, Szkolne Spotkanie Wigilijne. Na początku swoje wigilie klasowe mieli uczniowie z wychowawcami. Od samego rana w szkole unosił się zapach świątecznych potraw. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy. Pod choinkami klasowymi Mikołaj zostawił dla uczniów prezenty. Następnie społeczność szkolna zebrała się na korytarzu szkolnym. Pani dyrektor przywitała zaproszonych gości. Szkołę swoją obecnością zaszczycili pani Danuta Ciesielska prezes Stowarzyszenia Opoka, ks. Stanisław Rybarczyk, księgowa pani Alina Stachewicz z mężem oraz pani Magda Ciesielska przewodnicząca Rady Rodziców. Uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Witkowskiej zaprezentowali piękny program artystyczny o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie wystąpili również dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedstawienia i pięknie zaśpiewane kolędy wprowadziły wszystkich w miły, świąteczny nastrój. Po występach zostały rozdane narody uczniom, którzy brali udział w szkolnym konkursie na ozdobę choinkową. Organizatorem konkursu była pani Agnieszka Witkowska. Dzieci złożyły bardzo dużo prac i wybór był niełatwy. Najładniejsze i najciekawsze prace wykonali:

kategoria 0-II

I miejsce Karolina Truszczyńska kl. II, II miejsce Janek Mroczkowski kl. 0, III miejsce Nikola Wielgoszyńska kl. II

kategoria klas IV-VI

I miejsce Mateusz Truszczyński kl. VI, II miejsce Olga Szczepańska kl. VI, III miejsce Andżelika Nadolska kl. IV i Karolina Brzozowska kl. V

Pasowanie na pierwszaka w Dłutowie

W czwartek 3 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Dłutowie obchodziły wielkie święto. Pan dyrektor oficjalnie przyjął najmłodszą grupę 3-4 latków w poczet przedszkolaków. Maluchy odwiedził tego dnia także Mikołaj, który przyniósł drobne prezenty w postaci słodyczy. Dzieci w ramach podziękowania zarecytowały wierszyki i zaśpiewały piosenki.

Konkurs czytelniczy w SP Bryńsk

18 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości utworów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Chętni uczniowie z klas I-III odpowiadali na pytania dotyczące znajomości znanych wierszy. Dzieci poczynając od najmłodszych, wykazały się bardzo dobrą znajomością treści utworów. Występom naszych młodych aktorów przysłuchiwali się uczniowie z różnych klas. Można było wysłuchać recytacji takich utworów jak: „Spóźniony słowik”, „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski” i oczywiście – „Okulary”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie czytelniczym.

Zwycięzcy konkursu:

Klasa I
1 miejsce: Lena Karpińska
2 miejsce: Czesław Jaskólski
3 miejsce: Anna Ptaszyńska

Klasa II

1 miejsce: Wiktoria Kułakowska

Klasa III
1 miejsce: Julia Rynkowska
2 miejsce : Jerzy Sekita
3 miejsce: Marta Sulkowska

Dzień Profilaktyki  w SP Lidzbark

W dniach 15 i 17 grudnia w Szkole Podstawowej w Lidzbarku został zorganizowany Dzień Profilaktyki pod hasłem:  „Życie nie po to jest, by brać – Ty jesteś po to, żeby żyć”, który był podsumowaniem wszystkich działań profilaktycznych, jakie nasza szkoła realizowała w ostatnich miesiącach.

W ramach tego dnia zostało zorganizowane bicie Szkolnych Rekordów Guinnesa. Wytypowani przez wychowawców uczniowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:

  • Wycięcie z kartki papieru jak najdłuższego „sznurka”;
  • Kto wytnie najwięcej choinek z papieru w ciągu 2 minut;
  • Który chłopiec najszybciej uczesze 3 koleżanki w warkocz;
  • Kto nadmucha najwięcej balonów w 1 minutę;
  • Kto najszybciej ułoży zimowe puzzle;
  • Kto najszybciej rozwinie rolkę papieru toaletowego;
  • Kto najszybciej zawiąże sznurówki przy butach 3 kolegom z klasy;

Powyższe konkurencje przyniosły bardzo dużo pozytywnych emocji, a najlepsi uczniowie otrzymali certyfikaty i nagrody. Inspiracją do zorganizowania bicia Szkolnych Rekordów Guinnesa była nowa pozycja w szkolnej bibliotece: Księga rekordów. Polska, zakupiona w ramach rządowego programu Książki naszych marzeń. Podczas apelu uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniami, jakie każda klasa podjęła w ramach bicia szkolnych rekordów Guinnesa.

Między poszczególnymi konkurencjami zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursach, zorganizowanych w ramach programu profilaktycznego, a także wystąpił uczeń klasy VI a Hugo Gawrisch, który dla umileni wszystkim czasu wykonał w wersji instrumentalnej utwór Zombie zespołu Cranberries.

W ramach działań profilaktycznych pedagog szkolny Anna Kowalkowska przeprowadziła w październiku i listopadzie spotkania informacyjne z uczniami klas VI nt. „Nowe narkotyki! – Czy znasz prawdę o dopalaczach?” Klasy uczestniczące w zajęciach miały za zadanie wykonać plakaty przestrzegające przed sięganiem po środki szkodliwe dla zdrowia i życia. Wykonane afisze wzbogaciły szkolną galerię i będą także wykorzystywane w trakcie imprez szkolnych jako profilaktyczne materiały informacyjne. Autorzy plakatów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Realizując program „Stop nałogom- Stop Agresji- Możesz oprzeć się tej presji!” wychowawcy szkolnej świetlicy pani Anna Jankowska i pani Dorota Fryza przeprowadziły zajęcia edukacyjno – rozwojowe z zakresu profilaktyki dla klas V, obejmujące projekcję filmu na temat substancji zmieniających świadomość, prelekcje oraz quiz dotyczący wiedzy o środkach uzależniających. Zwycięzcami quizu zostali: Oliwia Antkiewicz z klasy V c (I miejsce), Igor Wilamowski z klasy V a (II miejsce) i Angelika Leśniewska z klasy V c (III miejsce).

W ramach aktywnych działań profilaktycznych październiku ogłoszono konkurs na pracę plastyczną pt. Mój przyjaciel Sieciak. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wymyśleć  własnego Sieciaka, który będzie stał na straży bezpieczeństwa internetowego w naszej szkole.

Wszystkie prace konkursowe były ciekawe, a spośród nich wyłoniono 12 najładniejszych (zdaniem jury). Wśród zwycięzców znaleźli się: Daniel Urbański z kl. I b, Amelia Wardowska z kl. I b, Nataniel Powierża z kl. I g, Paweł Witkowski z kl. II a, Hanna Lemańska z kl. II d, Anna Szulc z kl. II b, Dominik Urbański z kl. II a, Michał Milz z kl. II a, Oskar Rudziński z kl. III c, Kamil Lewandowski z kl. III c, Kinga Rochon z kl. III d i Zuzanna Ostrowska z kl. III c.

Przyznano również 29 wyróżnień, które otrzymali: Nadia Raniszewska z kl. I a, Marta Ostrowska z kl. I b, Karolina Kosman z kl. I c, Zofia Chrabowska z kl. I g, Agata Czepek z kl. I g, Liwia Karda z kl. I g, Kamil Kraszewski z kl. I f, Julia Cichocka z kl. I c, Kamil Olejniczak z kl. II d, Maja Ozymkowska z kl. II f, Natalia Marcinkowska z kl. II d, Natalia Sarnowska z kl. III c, Wiktoria Krzemińska z kl. III c, Filip Ostrowski z kl. III b, Eryk Łożyński z kl. III b, Julia Charabin z kl. III c, Dawid Godziszewski z kl. III c, Samanta Kacprzak z kl. III c, Dominik Karkocha z kl. III c, Oliwia Orzechowska z kl. III a, Natalia Margalska z kl. III d, Zosia Lewandowska z kl. III a, Tamara Celmer z kl. II f, Lena Sadurska z kl. I a, Zosia Kamińska z kl. II a, Gabrysia Zdanowicz z kl. II b, Artur Kornowski z kl. II a, Marcel Sadurski z kl. II b i Natalia Kordalska z kl. I c.

Również w klasach IV i V został ogłoszony konkurs plastyczny na najładniejszy projekt bransoletki z hasłem przeciw uzależnieniom. Zadaniem uczestników tego konkursu było wykonanie projektu ciekawej bransoletki wraz z hasłem promującym działania przeciw uzależnieniom.

I miejsce  w tym konkursie zajęła Patrycja Moszczyńska z kl. V c, natomiast II miejsce – Julia Florkowska z kl. IV a. Przyznano poza tym 5 wyróżnień, które otrzymali: Zofia Rzeszutko z kl. IV d, Maksymilian Zawacki z kl. IV d, Adam Nowakowski z kl. IV a, Natalia Skrzypczyk z kl. IV d i Samanta Nadolska z kl. IV d.

Chętni uczniowie klas szóstych mieli ponadto możliwość spróbować swoich sił w konkursie literackim 100 słów na temat: tytoń, alkohol, narkotyki, polegającym na napisaniu pracy literackiej ze szczęśliwym zakończeniem, związanej z tematyką uzależnień. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Wiktoria Skuza z kl. VI c, zajmując tym samym I miejsce. Wyróżnienia natomiast powędrowały do uczennic klasy VI d – Nikoletty Grams, Natalii Witkowskiej i Nikoli Ruczyńskiej.

Wszystkie nagrody oraz działania w ramach Dnia Profilaktyki, którego organizatorami były pani Anna Kowalkowska i pani Małgorzata Waleszkowska, zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku.

Konkurs „Najładniejsza  zakładka do książki” w SP Bryńsk

18 grudnia w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego   „Najładniejsza  zakładka do książki”.

Organizatorem  konkursu była Iwona Strungowska, nauczyciel bibliotekarz. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa i motywowanie do szanowania książek. Zadaniem uczniów było wykonanie zakładki do książki. Technika wykonania była dowolna.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Anna Ptaszyńska, kl. I

II miejsce – Lena Karpińska, kl. I

III miejsce – Czesław Jaskólski, kl. I, Dagmara Karpińska, Kl. IV

Olimpiada Sportowa Przedszkolaków w Bryńsku

4 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego w Bryńsku uczestniczyły w V Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków zorganizowanej w Iłowie. Do olimpiady przystąpiło 12 drużyn, które rywalizowały w 9 różnych konkurencjach. Grupa z Bryńska zajęła 8 miejsce. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.