Co słychać w naszych szkołach…

Święto Konstytucji 3 Maja  w SP Bryńsk

30 kwietnia 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku uczcili po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowano uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas IV-VI  zaprezentowali  wiersze,  pieśni patriotyczne zaśpiewał chór szkolny a uczniowie koła teatralnego z klasy  VII na zakończenie apelu zatańczyli poloneza.
Wspomniano również o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym 2 maja oraz 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dzięki takim uroczystościom dążymy do kształtowania postaw patriotycznych, przybliżają nam fakty z historii Polski, uzmysławiają rolę i znaczenie słów, takich  jak Ojczyzna i Patriotyzm.

SP KIEŁPINY – SZKOLNE KONKURSY

W piątek, 12 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach zostały wręczone nagrody w szkolnych konkursach. Organizatorem konkursu matematycznego była pani Ewelina Falba. W poszczególnych klasach IV-VIII został wyłoniony Mistrz matematyki. Najlepsi okazali się: klasa IV – Sandra Sadowska, klasa V – Karolina Truszczyńska, klasa VII – Paulina Marchlewska i klasa VIII – Karol Puczyński. Organizatorem konkursu plastycznego pt.: „Bezpiecznie na wsi” była pani Irena Machujska. Laureaci konkursu: oddział przedszkolny: Lena Jarzębska i Filip Sadowski; klasa I – Fabian Rynkiewicz; klasa II – Agata Sadowska i Kacper Jaroszewski; klasa IV – Izabela Piórkowska. GRATULUJEMY!

„Budka lęgowa: w niej się niejedno pisklę wychowa” – projekt w SP 2

Ruszamy z kolejnym projektem tym razem pt. „Budka lęgowa: w niej się niejedno pisklę wychowa”. Akcja ma na celu utrwalenie wiadomości dotyczących biologii ptaków żyjących w naszym sąsiedztwie, budzenie wrażliwości na otaczającą nas przyrodę, poszerzanie współpracy pomiędzy szkołą a Welskim Parkiem Krajobrazowym, Nadleśnictwem, MGOK, a także rodzicami naszych uczniów. Chcemy także wykonać budki lęgowe, które zawisną w przydomowych ogrodach i pobliskim lesie. Przedwiośnie to idealny moment, by przygotować bezpieczne miejsce do zakładania gniazd dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

W czwartek 28.02.2019 Samorząd Szkolny pod opieką p. L. Ostrowskiej zorganizował kawiarenkę dla uczniów. Cieszyła się ona niezwykłym zainteresowaniem, w Tłusty Czwartek  wszyscy chętnie sięgnęliśmy po słodkości 😉 .

Po południu Samorząd zorganizował także dyskotekę szkolną. Zabawa była przednia J

Dochód z obu imprez przeznaczamy na zakup surowców do sporządzenia budek lęgowych dla ptaków.  

Kolejnym krokiem w projekcie było wykonanie przez nas budek lęgowych. Spotkaliśmy się 7 marca w szkole. Pomagali nam i czuwali nad naszym bezpieczeństwem zaproszeni rodzice. Warsztaty były poprzedzone prelekcją pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego: Pani Żanety i pana Arka. Z niej się dowiedzieliśmy jakie mamy rodzaje budek, dlaczego warto je zawieszać, gdzie i na jakiej wysokości powinny zawisnąć, jakie gatunki mogą się w nich zagnieździć. Wykonaną budkę każdy zabrał do domu – teraz musimy je powiesić w naszych ogrodach i czekać z niecierpliwością na skrzydlatych lokatorów.

11 marca z kolegami i koleżankami klas 1-3 oraz 4 i 5 zorganizowaliśmy ptasi happening. Z transparentami przedstawiającymi ptaki mieszkające w naszym sąsiedztwie, wystrojeni w ptasie opaski przemaszerowaliśmy ulicami miasta. W końcu dotarliśmy na prelekcję do MGOiK zorganizowaną przez pracowników Nadleśnictwa Lidzbark. Pan leśnik opowiedział nam jak wielkimi sprzymierzeńcami człowieka są ptaki. Pomagają nam w walce ze szkodnikami, zjadają komary, odżywiają się także nasionami chwastów. Zobaczyliśmy też okazy ptaków z drewna i poznaliśmy bliżej ich zachowania  i sposób życia.

Apel z okazji Dnia Ziemi w SP Bryńsk

26 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, którego celem było promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Uczniowie kl. VII pod kierunkiem Lidii Skolmowskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny, przy współpracy z chórem szkolnym prowadzonym przez Martę Wiadrowską oraz kółkiem teatralnym prowadzonym przez Annę Wileńską. Usłyszeliśmy wiele wierszy o Ziemi i jej ochronie oraz dowiedzieliśmy się sporo o segregacji śmieci.

Uczniom, którzy są zainteresowani przyrodą zaproponowaliśmy konkursy plastyczne o tematyce ekologiczno-przyrodniczej:
1. Dla klas I-VI konkurs „Drugie życie śmieci”- zabawka.
2. Dla klas VII-VIII konkurs na plakat związany z tegorocznym hasłem Dnia Ziemi – „Chrońmy nasze gatunki”.

Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie włożone w przygotowanie prac i przedstawiła następujące wyniki:

Kl. I-III
I miejsce – Weronika Klejnowska
II miejsce – Natalia Pawelska
III miejsce – Marta Pawłowska
Podziękowano za wykonanie zabawki uczniom: Oskarowi Raszkowskiemu, Ewie Szulc, Lenie Gołębiewskiej, Filipowi Durzyńskiemu.

Kl. IV-VI
I miejsce – Majka Wieczorek
II miejsce – Julia Durzyńska
Wyróżnienia: Wiktoria Kułakowska , Jerzy Sekita

Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na plakat pt. „Chrońmy nasze gatunki”. Wszystkie prace okazały się bardzo ładne i twórcze, a laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Martyna Pawelska
II miejsce – Martyna Warlikowska, Emilia Drankowska
III miejsce – Paweł Klejnowski
Wyróżnienie: Magdalena Piotrowska

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach, a nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

W bibliotece szkolnej prowadzonej przez Annę Wileńską udało sie zorganizować wystawę książek o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Dzieci mogły zapoznać się z literaturą popularnonaukową poświęconą przyrodzie naszej planety oraz z zagadnieniami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska.
Uczennice klasy VII przeprowadziły lekcje o tematyce ekologicznej w klasach O-III, ucząc poprzez gry i zabawy ochrony przyrody.

W naszej szkole o Ziemi pamiętamy przez cały rok zbierając nakrętki, baterie, segregując śmieci. Dzień Ziemi zmusza nas do refleksji nad przyrodą oraz jej pięknem.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ ZIEMI

W środę, 24 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się Dzień Ziemi. Apel przygotowały panie: Ewelina Falba i Patrycja Prusak-Krzyżaniak. Podczas występów uczniowie przypomnieli, że należy dbać o przyrodę i nie śmiecić. Po występach uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie posegregować śmieci. Młodsze dzieci za prawidłowe wykonanie zadania otrzymali Medale Zielonego Ziemianina, natomiast cała społeczność szkolna pamiątkowe ołówki. Atrakcją dla dzieci z klas 0-II było wspólne kolorowanie ekologicznej megakolorowanki. Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi był wyjazd na wycieczkę przyrodniczo – edukacyjną. Uczniowie klas IV-VIII pojechali do Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Tam spędzili czas na łonie natury. Na zakończenie zorganizowano ognisko z kiełbaskami. Pogoda dopisała, więc wycieczka była bardzo udana. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Ziemi było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko.