Co słychać w naszych szkołach…

CZTERY LAUREATKI  I FINALISTKA Z DŁUTOWA

W tym roku szkolnym do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty przystąpiło z naszej szkoły pięcioro uczniów. Ich praca przyniosła ogromne rezultaty.

Tytuły LAUREATÓW uzyskały:
– Natalia Kacprzak – historia i geografia (opiekun pani Lidia Zastawna i Pani Irena Leszczewicz);
– Magdalena Sieńska – matematyka (opiekun pani Grażyna Bońkowska);
– Izabela Szostek – geografia (opiekun pani Irena Leszczewicz).
– Klaudia Sadowska uzyskała tytuł FINALISTY z języka polskiego (opiekun pani Beata Gajewska).

Uzyskany przez nasze uczennice tytuł Laureata uprawnia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego z danego przedmiotu.
Dodać należy, że rzadko się zdarza taka liczba laureatów z jednej wiejskiej placówki, liczącej 170 uczniów w klasach I-VIII oraz III gimnazjum i 52 w wychowaniu przedszkolnym.
Tak jak informowaliśmy wcześniej, stanowi to najlepszy wynik wśród szkół wiejskich na terenie naszej gminy i powiatu oraz czołowe miejsce wśród szkół wiejskich w województwie warmińsko-mazurskim. W historii naszej placówki mieliśmy już wielu finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych, jednak jeszcze nigdy w jednym roku nie stanowili oni tak licznej grupy.
Jesteśmy z Was dumni. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

SP WĄPIERSK – WYCIECZKA DO GRUDZIĄDZA

Dnia 26 marca 2019r. uczniowie kl. IV-VIII udali się na wycieczkę autokarową do Grudziądza. Dzięki hojności Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość”, które sfinansowało cały wyjazd dzieci, uczniowie mogli zwiedzić Jednostkę Wojskową – Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu oraz podziwiać Cytadelę. W trakcie wyprawy uczniowie naszej szkoły mogli wirtualnie rozłożyć na części silnik wozu pancernego, zobaczyć budowę i wyposażenie czołgów, maszyn bojowych. Mogli zasiąść za sterami Rosomaka i innych wozów bojowych. Podziwiali też inne wyposażenie naszego wojska. Wszystko to dzięki uprzejmości oficerów Wojska Polskiego oraz pana majora (na emeryturze) Wiesława Gardockiego, który od września zasilił grono pedagogiczne naszej szkoły. Po kilkugodzinnym pobycie w Centrum Logistyki, uczestnicy wycieczki pod czujnym okiem pani Prezes Doroty Zalewskiej i w obecności opiekunów kl. IV-VIII udali się do Twierdzy Grudziądz, by tam słuchając przewodnika pana majora (też na emeryturze), mogli zwiedzić Cytadelę Grudziądz wraz z jej bogatą historią i zapleczem. Młodzież przeżyła dzielnie pokonując wielometrowe tunele Cytadeli pełne niespodzianek i nietoperzy. Cała wycieczka to wielkie przeżycie i bogate doświadczenie nie tylko dla uczniów, ale i też dla opiekunów, którzy wiernie towarzyszyli dzieciom w ich ekstremalnych wyczynach. Na koniec eskapady na każdego uczestnika wycieczki czekała pyszna grochówka z „wkładką”. Na ręce płk Mariusza Kaliszuka zostało złożone podziękowanie przez Prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” Panią Dorotę Zalewską oraz Skarbnika Panią Ewę Rolkę. To była ekscytujące wydarzenie dla wszystkich. Sponsorom gorąco i serdecznie dziękujemy!

SP WĄPIERSK – DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR

29 marca 2019 roku dzieci z oddziału przedszkolnego z Panią Anetą Drankowską oraz uczniowie klasy II z Panią Danutą Kordalską, Pani Martyna Murawska – Przewodnicząca Rady Rodziców, Pan Piotr Kościński – dyrektor szkoły oraz Pan Wiesław Gardocki – emerytowany mjr Wojska Polskiego, a obecnie nauczyciel naszej szkoły udali się na wycieczkę do 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego. To był Dzień Otwartych Koszar pod hasłem „Wiosna z mundurem”. Nasi uczniowie mieli możliwość:

  • pozorowanego strzelania do celu i na monitorze komputera mogli ocenić swoją celność,
  • założyć kamizelkę ochronną, hełm wojskowy, maskę p-gaz,
  • wziąć broń do ręki, prowadzić obserwację przez lornetkę wojskową,
  • zwiedzić izbę pamięci i znajdujące się w gablotach pamiątki wojskowe.

Na placu musztry były wystawione samochody wojskowe zaopatrzone w odpowiednie urządzenia do wykonywania skażeń chemicznych oraz samochód warsztat, który służy do wykonywania napraw. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się BRDM – opancerzony samochód rozpoznawczy, przydatny do poruszania się w każdym terenie. Może pokonywać rowy i nasypy, a także poruszać się w wodzie. Żołnierze zawodowi pomagali naszym uczniom, aby mogli zobaczyć wnętrze tych pojazdów. Wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu. W drodze powrotnej do naszej szkoły zatrzymaliśmy się na obiedzie w restauracji „Nad Brynicą” w Bartniczce. Na ręce Dowódcy Pana Pułkownika Andrzeja Żmudy przygotowane wcześniej podziękowanie złożyli: Pani Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” – Dorota Zalewska i Dyrektor szkoły Pan Piotr Kościński. Gorąco i serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Społeczno-Oświatowemu „Przyszłość” za umożliwienie nam pobytu w jednostce wojskowej podczas wycieczki ufundowanej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI W SP BRYŃSK

23 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności. W tym dniu uczniowie klasy VIII i VII wcielili się w role nauczycieli i prowadzili lekcje z młodszymi kolegami. Każda klasa już tradycyjnie ubrana była kolorowo. Potem na sali gimnastycznej odbyły się Wybory Miss i Mistera Szkoły 2018/2019. Do konkursu przystąpiło 10 kandydatek i 6 kandydatów z klas 4-8. W skład Jury wchodzili nauczyciele i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Nasi zawodnicy poddali się ocenie szanownej Jury, która brała pod uwagę prezencję, urok osobisty, dowcip  i inteligencję.  Kandydatki zaprezentowały się nam w trzech odsłonach: strój rockowy, lata 60 oraz kwiatowo-wiosennie. Kandydatów zobaczyliśmy w strojach eleganckich, sportowych i wojskowo-militarnych. W przerwach między prezentacjami występowali młodsi koledzy. Odbył się mini-quiz o wiośnie dla przedszkolaków oraz muzyczne niespodzianki w wykonaniu uczniów klas 1-3. Prowadzący – Oliwia i Bartosz – zadawali uczestnikom trudne pytania. Kandydaci musieli się wykazać wiedzą na temat kosmetyków damskich oraz rodzajów fryzur. Kandydatki losowały pytania i każda starała się wypaść jak najlepiej. Po emocjonujących rozgrywkach Jury ogłosiło wyniki. Pierwszą Vice Miss Szkoły została uczennica klasy 7- Dominika Karpińska, natomiast Miss Szkoły wybrano Amelię Kuczmarską – też z klasy 7. Vice Misterem Szkoły został Paweł Klejnowski, a Misterem – Igor Pawelski – obydwaj z klasy 7. Publiczność wybrała też swoje typy. Miss Publiczności została Martyna Pawelska, a Misterem Igor Pawelski. Nad przebiegiem wyborów czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego – Małgorzata Kryszkiewicz, a nagrody dla zwycięzców oraz uczestników wręczyła dyrektor szkoły – Iwona Strungowska. Dekoracji Miss i Mistera dokonali przewodniczący Jury – Anna Wileńska i Jakub Strungowski. Amelia i Igor będą piastować zaszczytną rolę Miss i Mistera Szkoły przez najbliższy rok.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, bo przecież chodziło nam o dobrą zabawę!