Co słychać w naszych szkołach…

SP KIEŁPINY – DZIEŃ KOBIET

8 marca to szczególny dzień w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach, dzień pełen radości i uśmiechu. Nie może być inny, bo to „Dzień Kobiet”, święto wszystkich Pań, tych dużych i tych najmłodszych. W ten wyjątkowy dzień przedstawiciele Samorządu uczniowskiego przygotowali dla Pań niespodziankę. Były to słodkie różyczki. W poszczególnych klasach chłopcy również pamiętali o swoich wychowawczyniach i koleżankach, wręczając drobne upominki. Miłą niespodzianką były własnoręcznie upieczone babeczki, które wręczyli paniom chłopcy z oddziału przedszkolnego. Wszystkim wspaniałym dziewczynom życzymy samych dobrych chwil, nie tylko 8 marca!

Wielka Liga Czytelników- etap Powiatowy – SP 1

W tym roku szkolnym Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku przystąpiła do IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy 1 – 4 i 5 – 8, pełniąc tym samym funkcję koordynatora powiatowego. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a jego celem, poza wyłonieniem najlepszych czytelników, jest promowanie czytelnictwa, twórczości dziecięcej oraz rozwijanie umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem.

Od listopada do połowy stycznia chętni uczniowie mogli indywidualnie zdobywać sprawności czytelnicze poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów, zawierających pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki. Podczas rozwiązywania testów uczniowie mogli korzystać z pomocy rodziców oraz pozostałych członków rodziny. Łącznie do konkursu przystąpiło 91 uczniów powiatu działdowskiego, uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku oraz do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Uczestnicy konkursu, którzy zdobyli przynajmniej 6 sprawności, wzięli udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym, który wyłonił trzyosobowe drużyny, reprezentujące szkoły w etapie powiatowym.

28 lutego w SP1 w Lidzbarku odbył się etap powiatowy, nad przebiegiem którego czuwała pani Małgorzata Waleszkowska – koordynator powiatowy. Uczniowie klas I-IV odpowiadali na pytania, dotyczące książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek, a uczniowie klas V –VIII -„Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Pytania wcale nie były łatwe. Aby udzielić na nie poprawnych odpowiedzi, trzeba było treść książki praktycznie znać na pamięć. Do zdobycia było 150 punktów i aby przejść dalej do etapu wojewódzkiego należało zdobyć przynajmniej 120 punktów.

Najlepiej z testem w klasach I-IV poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lidzbarku. Tytuł Mistrza Powiatu zdobyli: Oliwia Bielecka, Tomasz Bilski i Maria Lokumska.

Natomiast w kategorii klas V-VIII lepsza okazała się Szkoła Podstawowa Nr 4 w Działdowie. Tytuł Mistrza Powiatu zdobyły: Wiktoria Kozakiewicz, Hanna Błażyńska i Aleksandra Lorkowska.

Bardzo dziękujemy pani Edycie Marszak, dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku oraz pani Iwonie Dziembowskiej bibliotekarce Szkoły Podstawowej Nr 4 w Działdowie za pomoc w pracach komisji konkursowej oraz Zespołowi Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku za udzielone wsparcie w przygotowaniu drobnych upominków dla uczestników konkursu.

Gratulujemy uczestniczkom konkursu wytrwałości, a także zachęcamy do tego, aby ich przygoda z czytaniem nigdy się nie skończyła.

SP KIEŁPINY – TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty Czwartek w kalendarzu to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach także nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku. Pani Ania Malinowska, na długiej przerwie częstowała uczniów pysznymi pączkami zakupionymi przez Stowarzyszenie Opoka. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

SP KIEŁPINY – PROJEKT KLASY V „PREZENTUJĘ ZAWODY”


W poniedziałek, 18 lutego uczniowie klasy V na zajęciach z wychowawcą panią Zuzanną Cybulską, w ramach doradztwa zawodowego rozpoczęli projekt „Prezentuję zawody”. Uczniowie podczas ferii zimowych mieli za zadanie przygotować prezentację wybranych zawodów. Cykl lekcji rozpoczęto zagadkami o zawodach oraz zabawą integracyjną – Test czujności językowej, dotyczącej zawodów. Uczniowie już zaprezentowali wybrane zawody. Na zakończenie wybrano najciekawszą prezentację.  Zwyciężyła prezentacja Amelii Gurzyńskiej.