Co słychać w naszych szkołach…

Programowanie w SP 2

Uczniowie klasy I b pod kierunkiem wychowawcy Marzeny Czarnomorzec na zajęciach pracują z sympatycznym robotem DOC, który w prosty, intuicyjny sposób wprowadza w podstawy programowania. Dzięki temu dzieci trenują logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną, ćwicząc liczenie i decydując, jak ma się przemieszczać DOC, aby dotrzeć do różnych miejsc rozmieszczonych na planszach.

Ten pierwszy kontakt z prawdziwym programowaniem jest zabawny oraz praktyczny, dzięki wypróbowywaniu wielu sposobów gry, poziomów o rosnącym stopniu trudności i co ważne, zaczynając nie od teorii, ale od bezpośredniego doświadczenia.

SP KIEŁPINY – AKCJA PLUSZAKI

W styczniu br. Szkolne Koło Wolontariatu, w porozumieniu z wolontariatem „Dar Serca” zorganizowało w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach zbiórkę pluszaków. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w akcję. W piątek, 11 stycznia zebrane pluszaki zostały odebrane przez wolontariuszy z „Cars Team Warmia – Mazury” z Lidzbarka – Judytę, Dawida i Piotra. Maskotki trafią do chorych dzieci z Gdańskiego oddziału Hematologii oraz Pomorskiego Hospicjum dla dzieci. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W AKCJĘ!

Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2

W dniu 13.12.2018 r. odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. Do rywalizacji stanęły 4 drużyny. Dwie drużyny reprezentowały SP nr 1 i dwie SP nr 2. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Po sześciu zaciętych spotkaniach najlepsza okazała się drużyna SP nr 2 składająca się z uczniów klas VIII z dorobkiem 9 pkt i bilansem bramkowym 15:1. Drugie miejsce zajęła drużyna SP nr 1 z dorobkiem 4 pkt i bilansem 8:9. Trzecie miejsce zajęła drużyna SP nr 2, w której grali uczniowie klas V z dorobkiem 3 pkt. i bilansem 6:5. Czwarte miejsce zajęła drużyna z SP nr 1 z dorobkiem 1 pkt i bilansem 6:17.

„Hej kolęda, kolęda” – Wieczór kolęd w Dłutowie

Pod takim hasłem w sobotni wieczór 5 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Dłutowie   odbył się  „Wieczór Kolęd  i Pastorałek”. Uroczysty Koncert prowadziły pani Katarzyna Trzcińska-Raczkowska oraz pani Anna Deptuła. Celem  wspólnego kolędowania było przeniesienie się choć jeszcze na chwilę  w atmosferę świąt Bożego Narodzenia,  ponieważ  magia tych dni sprawia, że potrafimy odnaleźć najpiękniejsze wartości – wiarę, nadzieję, miłość. W świątecznym nastroju, przy świetle choinkowych lampek i blasku świec mogliśmy posłuchać pięknych: tradycyjnych kolęd, pastorałek  i piosenek Bożonarodzeniowych.

Serdecznie dziękujemy za przybycie Panu Burmistrzowi Maciejowi Sitarkowi, któremu towarzyszyła żona Pani Natalia Sitarek. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy przyjęli  zaproszenie i swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.

Dla naszych gości swoje umiejętności wokalno-instrumentalne prezentowali: uczniowie naszej szkoły i chór szkolny, lokalny zespół Ach, TE BABY,  zaproszeni uczniowie z  zaprzyjaźnionej szkoły z Bryńska, pani Katarzyna Wróblewska, Pani Monika Kamińska, pani Maria Sowa. Wszyscy wykonawcy swoim słowem mówionym, śpiewem, wrażliwością i interpretacją  prezentowanych utworów przenieśli nas w magiczny czas Świąt. Wspólne kolędowanie połączyło wszystkich zebranych i wprowadziło wspaniałą rodzinną atmosferę. DZIĘKUJEMY. Zakończenie wieczoru uwieńczono wspólnym zaśpiewaniem kolędy  „Do szopy, hej pasterze”. Wieczór Kolęd i Pastorałek został  pozytywnie odebrany przez zgromadzoną publiczność, a to  motywuje  do organizacji podobnych przedsięwzięć.

\Pan dyrektor Andrzej Stolarski serdecznie podziękował wszystkim gościom za przybycie,  podkreślił, że w tym szczególnym czasie bardzo cenne są takie spotkania, które kultywują tradycję, uwrażliwiają na potrzeby innych. Niech świąteczny nastrój na długo pozostanie w naszych sercach,  ponieważ razem możemy więcej.

Podczas wieczoru można było zakupić ciasto, a zebrane ze sprzedaży pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Pragniemy  gorąco podziękować wszystkim   występującym, przygotowującym,   oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do mile spędzonego wieczoru.

Sukcesy edukacyjne uczniów SP2

W organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie konkursach przedmiotowych w tym roku szkolnym do etapu wojewódzkiego również awansowali nasi uczniowie.

Z klas gimnazjalnych:

– Paulina Olszewska 3 c z trzech przedmiotów – język polski, język angielski, biologia

– Mikołaj Karbowski 3 b z trzech przedmiotów – matematyka, chemia, fizyka

– Nikoletta  Grams 3 b – język polski

– Błażej Leśniewski 3 f – chemia

Z klas podstawowych:

– Wiktor Rakocki 8b – język polski.

SP KIEŁPINY – CUDOWNY GEST AGATY

Już piąta uczennica Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach wykazała się bohaterską postawą i dojrzałością. Agata Skręta z klasy IV zdecydowała się podzielić tym, co dla niejednej z dziewcząt jest największym atrybutem kobiecości – długimi włosami. Agata przekazała swoje włosy do Fundacji Przyjaźni WeGirls. Z podarowanych włosów powstaną peruki dla dzieci chorych, po intensywnej terapii lub po operacjach. BRAWO AGATKO!!!

W bieżącym roku szkolnym Dni Profilaktyki pod hasłem „W zdrowym ciele i umyśle – zdrowy duch” poświęcone były lansowaniu zdrowego stylu życia.

Realizacja zaplanowanych działań jest możliwe także dzięki pomocy finansowej jaką od wielu lat otrzymuje szkoła od  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku, z którą współpracujemy w ramach Gminnego Programu Profilaktyki.

Tegoroczny program przewidywał zadania rozłożone w czasie od 19.11. do 18.12.2018 r.  Taka forma realizacji miała na celu zaangażowanie jak największej liczby uczniów w aktywne działania profilaktyczne. Całość zaplanowała oraz koordynowała pedagog szkolna –  pani Jolanta Szczepaniak.

W bieżącym roku szkolnym zaprosiliśmy na spotkania z młodzieżą w formie prelekcji i pogadanek funkcjonariusza policji  pana Cezarego Urbaniaka.

Wśród działań zrealizowanych w ramach Dni Profilaktyki warto wymienić:

Zadania mające na celu rozwijanie twórczości artystycznej jako sposobu na spędzanie czasu wolnego – edukacja przez sztukę. Zorganizowano 3 konkursy ogólnoszkolne:

Konkurs na najciekawszy kalendarz profilaktyczny w którym wzięły udział wszystkie oddziały gimnazjalne.Zwyciężyła klasa III a, która wykonała ciekawy merytorycznie i plastycznie kalendarz ścienny. Autorki:  Nikola Kinstler, Wiktoria Skuza, Julita Rostkowska, Weronika Dobucka

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą zagrożeń związanych z przyjmowaniem środków psychoaktywnych – skierowany do uczniów klas VII i VIII SP. Komisja konkursowa nagrodziła  najlepszą technicznie i merytorycznie prezentację.  Wykonali  ją uczniowie klasy VIII b Marcin Kochański i Marcin Boruszkowski.  Wyróżnienie otrzymał Konrad Świtkowski z klasy VIII a.

Konkurs na najpiękniejszą kartkę i ozdobę bożonarodzeniową w którym wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły: klasy I, II, IV, V.

Promowano zdrowy styl życia  poprzez kształtowanie właściwych postaw wobec aktywności fizycznej,  zdrowego odżywiania się  czy właściwych form spędzania czasu wolnego. Dnia 27.11 i 28.11.2018  pielęgniarka szkolna pani Maria Bojanowska oraz intendent szkolny pan Piotr Mroczkowski zorganizowali i przeprowadzili konkurs „Wiem co jem”. Wszyscy wyróżnieni  uczniowie  otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Miesiąc grudzień ogłoszono – miesiącem aktywności fizycznej. W ramach akcji profilaktycznej nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali zawody sportowe w formie rozgrywek.

Uczniowie klas I i II wykonali gazetki poświęcone zasadom zdrowego odżywiania się, które zdobią korytarze i klasy szkolne.

17.12.2018  w poniedziałek  gościliśmy w szkole  aktorów   „Teatru Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych oraz klas VII i VIII szkoły podstawowej obejrzeli spektakl profilaktyczny „Wyzwanie”.

18.12.2018 we wtorek najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl „Jestem przyjacielem ludzi”, a uczniowie klas IV i V  „Moja historia”.

Wigilia w dłutowskiej szkole

Boże Narodzenie to wspaniały czas, czas spokoju, nadziei, miłości, czas kiedy Bóg się rodzi, kiedy moc truchleje.

21.12.2018r. w naszej szkole odbył się apel wigilijny. W części artystycznej uczniowie klasy V, VI i IVb zaprezentowali jasełka. W pięknych strojach i z wielkim zaangażowaniem przenieśli nas do czasów narodzin Jezusa. Stroje, perfekcyjnie odegrane role i cudowny śpiew kolęd wprowadził wszystkich w magiczny świąteczny nastrój. Po części artystycznej pan dyrektor Andrzej Stolarski przekazał wszystkim uczestnikom spotkania życzenia świąteczne. Następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli również wszystkim życzenia i przełamali się opłatkiem z kadrą kierowniczą szkoły.

W drugiej części uroczystości uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni przez organizatorów apelu do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Po uroczystości uczniowie w rozśpiewanym nastroju udali się do swoich klas na wigilię.

Mały ratownik – SP2

Pomoc drugiemu człowiekowi wypływa z dobroci serca, ale pomoc osobie, która uległa wypadkowi jest obowiązkiem każdego z nas. Nawet dzieci powinny być przygotowane do sytuacji trudnych, wymagających wiedzy medycznej oraz umiejętności niezbędnych do ratowania życia ludzkiego. Z tego powodu dzieci z klasy II b i II a, uczęszczające na zajęcia dodatkowe zrealizowały treści zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły. Dzięki fachowemu wsparciu pielęgniarki szkolnej Pani Marioli Bojanowskiej oraz Aldony Radziejewskiej poznały tajniki udzielania pierwszej pomocy oraz sytuacje wymagające wsparcia innych osób. Fantom, na którym ćwiczyli uczniowie umożliwił praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i był niewątpliwą atrakcją zajęć.

Czekoladowy autobus w Dłutowie

W dniu 15 stycznia 2019 roku dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. I-III ze szkoły podstawowej w  Dłutowie uczestniczyli w czekoladowych warsztatach: ,,Czekoladowy  Autobus”. Dzieci zmieniły się w prawdziwych cukierników: założyły czapeczki oraz fartuszki. Prowadzące opowiedziały historię czekolady. Następnie odbyła się najprzyjemniejsza chwila dla  małych łakomczuszków: degustacja. Dzieci zajadały rozgrzaną czekoladę, smakowały innych jej rodzajów  i rozwiązywały  zagadki. Każdy uczestnik otrzymał foremkę i z rozgrzanej czekolady wykonał swoje smakołyki. Kolejną zabawą było rysowanie czekoladą, którą dodatkowo uczestnicy przyozdabiali. Każdy z uczestników otrzymał dyplom mistrza czekolady oraz kartonik, do którego schował swoje wyroby czekoladowe.

Była to niezapomniana porcja wrażeń dla naszych dzieciaków. Większość z nich chciała ponownie wziąć udział w takich warsztatach.

A o 17.00 w zaciszu domowych ognisk, nasze maluchy mają degustować wykonane przez siebie smakołyki z rodzinami. Jeśli uczynią to przed wyznaczoną godziną – dostaną czkawki.
Życzymy wszystkim smacznego, a rodzicom, dziadkom i rodzeństwu uczestników życzymy miłego odbioru ekscytujących opowieści z warsztatów.

Wiktor na Olimpiadzie

Uczeń SP2 Wiktor Rakocki dostał się do drugiego etapu Olimpiady Matematycznej Juniorów. To ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych. 27 września odbył się pierwszy szkolny etap olimpiady.

12 stycznia 2019 r., pod opieką swojego nauczyciela matematyki p. Krzysztofa Zabłotnego, Wiktor  pojechał do Łomży na drugi etap olimpiady. Przez 3 godziny uczestnicy rozwiązywali 5 zadań. Następnie poczęstowano uczniów i opiekunów kawą i pączkiem.

Serdecznie gratulujemy Wiktorowi sukcesu w olimpiadzie. Cieszymy się, że godnie reprezentował naszą szkołę. Życzymy powodzenia na dalszych etapach olimpiady i sukcesów w innych konkursach.