Co słychać w naszych szkołach…

Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej – SP Dłutowo

5 grudnia w Zespole Szkół Nr 4 w Działdowie odbył się Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców z rocznika 2007 i młodsi. W turnieju tym wystąpiło 6 zespołów: SP 3 Działdowo (dwa zespoły), SP 4 Działdowo (dwa zespoły), SP 2 Działdowo, SP Dłutowo. Mecze rozgrywano w dwóch grupach 1×18 min. Nasz zespól w drodze losowania  trafił do grupy B.W grupie tej zagrało SP 3 Działdowo I i SP 4 Działdowo II. Nasza drużyna pokonała obydwie drużyny działdowskie i do półfinału awansowała z pierwszego miejsca w grupie. W półfinale przeciwnikiem naszego zespołu był I zespół SP 4 Działdowo. Kolejna wygrana i awans do finału. W finale zmierzyliśmy się z SP 2 Działdowo. W meczu tym lepsi okazali się przeciwnicy i to oni mogli cieszyć się z wygranej i zwycięstwa w całym turnieju. Nam przypadło II miejsce. Wielkie gratulacje dla całej drużyny.

Skład zespołu: Sebastian Lewandowski, Bartek Gajewski, Michał Wieczorek, Damian Gumowski, Kacper Sendwicki, Kuba Pawelski, Kacper Kozłowski, Paweł Cegiełka, opiekun zespołu – Zbigniew Cegiełka.

Mikołajki w SP2

W dniu 6 grudnia 2018 roku uczniowie klas pierwszych oraz drugich pod opieką wychowawczyń: p. M. Przybylskiej, p. M. Czarnomorzec, p. W. Roch oraz p. A. Radziejewskiej spędzili cudowne mikołajki.

Tego dnia dzieci z ogromną niecierpliwością czekały na wyjście do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Tam pani dyrektor powitała wszystkich uczniów, po czym rozpoczęła się projekcja filmu „Ekspres polarny”. Wychowankowie z ogromnym skupieniem śledzili losy bohaterów przez 1,5 godziny.

Najważniejszą częścią całego wyjścia okazało się spotkanie ze św. Mikołajem, który z niezwykłym spokojem oraz poświęceniem czasu rozmawiał z każdym dzieckiem.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni otrzymanymi podarunkami i z uśmiechem wrócili do szkoły.

Święty Mikołaj w SP Bryńsk

Od rana w szkole panował świąteczny nastrój. Wszyscy oczekiwali na odwiedziny św. Mikołaja. Około godziny dziesiątej cała społeczność uczniowska zaczęła z tej okazji ubierać choinkę przed budynkiem szkoły. Rozbrzmiewały dźwięki świątecznych piosenek śpiewanych przez chór szkolny, a potem nastąpiło wspólne odliczanie i nasza choinka rozbłysła kolorowymi światełkami. Nagle z pobliskiego lasu wyłonił się zaprzęg św. Mikołaja, który przybył do nas w towarzystwie dwóch Śnieżynek i przewodniczącego Rady Rodziców. Gość obdarował wszystkich prezentami.

Obiecujemy, że będziemy się pilnie uczyć, uważać na lekcjach, systematycznie odrabiać prace domowe oraz słuchać rodziców i nauczycieli. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem św. Mikołaja i mamy nadzieję, że za rok znów odwiedzi naszą szkołę.

SP KIEŁPINY – MIKOŁAJKI

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć św. Mikołaja biskupa Miry. Według zwyczaju tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Jest to w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie. W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach Mikołaj też nie zapomniał o uczniach. Przybył z prezentami do każdej klasy. Bardzo miło został przyjęty przez wszystkich, a w podziękowaniu za prezenty dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Prezenty dla uczniów sfinansowała Rada rodziców oraz szkoła. Mikołaj nie zapomniał też o pracownikach. Dla nich upominki przygotowali państwo B.Z. Rogozińscy z Kiełpin. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje za otrzymane prezenty.

Mikołajkowy Wieczór Bajek w SP1

W tym roku szkolnym Mikołajki stały się doskonałą okazją do zorganizowania w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku dla uczniów klas I – III kolejnego wieczoru bajek – tym razem pod hasłem „Mikołajkowy Wieczór Bajek”. Odbył się on 6 grudnia w godzinach wieczornych od 1800 do 2000.

Bajkowy wieczór uroczyście otworzyła pani wicedyrektor Anna Kostrubała, która także prowadziła całą imprezę. Następnie dzieci zaśpiewały przewodnią piosenkę wieczorów bajek: Witajcie w naszej bajce. Specjalnie na tę okazję zaproszeni goście zaprezentowali uczniom opowiadania i bajki, związane z Mikołajem oraz zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Zastępca Burmistrza pan Janusz Bielecki przeczytał dzieciom bajkę Przyjaciele Świętego Mikołaja, natomiast pani Edyta Marszak, dyrektor Miejsko – Gminnej  Biblioteki Publicznej w Lidzbarku przybliżyła dzieciom historię Świętego Mikołaja. Na koniec pani Anna Wasielewska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku zachęciła dzieci do sięgnięcia po książkę Jaśki, fantastycznie czytając jej fragment o tym, jak pięciu, a właściwie sześciu braci o imieniu Jan spędzało święta Bożego Narodzenia.

Miłą niespodzianką była wideo wiadomość od Świętego Mikołaja oraz wspaniałe mikołajkowe przedstawienie, przygotowane przez ósmoklasistów pod kierunkiem pani Joanny Urbańskiej, a także wspólne przygotowywanie choinkowych łańcuchów.

Na koniec dzieci przywołały Mikołaja, który wszystkim przyniósł drobne upominki. O Mikołajkach nie zapomniała również pani dyrektor Beata Piątkowska, która obdarowała wszystkich uczniów cukierkami.

W bajkowo – mikołajkowej krainie podobało się wszystkim dzieciom. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Organizatorzy bardzo dziękują zaproszonym gościom za dostarczenie uczestnikom imprezy głębokich doznań.

Andrzejki w SP Wąpiersk

30 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Profilaktyki oraz Andrzejki. O godzinie 12.00 uczniowie otrzymali słodką bułkę „drożdżówkę” oraz odżywczy sok. Następnie wychowawcy klas 0-II i IV-VIII przygotowali dla uczniów prelekcje, na których poruszane zostały zagadnienia dotyczące zjawisk agresji, przemocy, profilaktyki uzależnień jak również sposoby prawidłowego odżywiania. Prelekcje uwzględniały poziom wiekowy uczestników. Kolejnym działaniem przygotowanym w ramach szkolnego Dnia Profilaktyki było wykonanie plakatów różnymi technikami: malarstwo, rysunek, wycinanki i wyklejanki. Celem wykonania plakatów było propagowanie szkodliwego wpływu środków uzależniających na zdrowie i życie człowieka. Dyrektor szkoły Piotr Kościński podsumowując działania profilaktyczne wręczył uczniom nagrodę w postaci radiomagnetofonu, który będzie służył na potrzeby szkolne. Środki finansowe na zorganizowanie szkolnego dnia profilaktyki pochodziły z Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku, za które serdecznie dziękujemy. Zgodnie z tradycją w tym dniu, w naszej szkole odbyły się również Andrzejki. Według dawnych wierzeń noc z 29 na 30 listopada miała magiczną moc, uchylając wrota do nieznanej przyszłości. Dziewczęta z naszej szkoły mogły poznać imię swego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierowa je w stronę drzwi, śledząc, czy jego/jej, jako pierwszy przekroczy próg. Największą atrakcją było oczywiście lanie wosku i odczytywanie znaczenia z powstałych figur. Uczniowie bawili się doskonale. Następnie w budynku szkoły od godz. 16.30 do 19.30 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VIII, którą zorganizował Samorząd Szkolny. Opiekę nad uczniami sprawowali: opiekun Samorządu Szkolnego pani Dorota Zalewska oraz panie Wiesława Tamiła i Magdalena Nawrocka. Wszyscy uczniowie dobrze się bawili i tańczyli przy hitach sprzed lat jak i tych najnowszych. Organizatorzy bardzo dobrze się spisali z przygotowaniem Sali do tańca. Aby umilić imprezę uczniowie wraz z opiekunami zamówili sobie pizzę, która była bardzo pyszna i dodała im sił do dalszych tańców. Pod czujnym okiem dyrektora szkoły pana Piotra Kościńskiego oraz nauczycieli nic nikomu się nie stało. Impreza była udana, dzięki czemu wielu uczniów nie może się doczekać kolejnej zabawy.

Lidzbarska Akademia Mistrzów w SP2

30 listopada w ramach projektu edukacyjnego pt. „Kreacja słowem” „Lidzbarskiej Akademii Mistrzów” uczennice z klasy Vc pod kierunkiem pani Beaty Gumińskiej  przedstawiły dla swoich młodszych kolegów z klas: IV a, IV b, IV c spektakl pt. „Orzeł biały” na motywach legendy o Czechu, Lechu i Rusie. W sztuce zagrały: Zuzanna Braun, Małgorzata Ciechanowska, Kinga Czarnecka, Daria Karbowska, Amelia Schab, Michalina Muzińska, Marianna Ziółkowska oraz (w zastępstwie) Magdalena Krezymon. Dziewczęta przygotowały piękne kostiumy i część dekoracji.

Scenariusz odnosił się także do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie wykorzystano m. in. pieśni patriotyczne takie jak „Rota” (słowa: Maria Konopnicka) czy „Przybyli ułani pod okienko„. Uczniom młodszych klas bardzo spodobał się występ starszych koleżanek.

„SZLACHETNA PACZKA” w SP Dłutowo

Wokół nas jest wiele rodzin, które  potrzebują pomocy. Na szczęście jest też mnóstwo ludzi wielkiego serca, którzy chcą pomagać i pomagają.  W naszej  szkole zaszczepiamy tę ideę wszystkim uczniom ucząc ich  szacunku i poszanowania godności  każdego człowieka, niezależnie od zasobności jego portfela, wyglądu czy przekonań.  Razem możemy więcej a nikt z nas nie wie, kiedy pomocy może potrzebować.

Dlatego też Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie kolejny raz  wzięła udział w  ogólnopolskiej akcji charytatywnej „ Szlachetna Paczka”. Ideą akcji jest przekazywanie bezpośredniej pomocy najbardziej potrzebującym.  Koordynatorki i opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu  (p. Anna Deptuła i Katarzyna Trzcińska-Raczkowska) zgłosiły Szkołę jako darczyńcę i wybrały rodzinę z naszej gminy, dla której przygotowywana była paczka. W akcję  zaangażowana była  cała społeczność szkolna. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali środki finansowe i materialne.  Działania SKW wsparli darczyńcy: Dyrekcja, Rada Pedagogiczna,  Pracownicy Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dłutowie oraz  ARTRYB sp. ZO.O. zakład produkcyjny w Nicku, PSB  MRÓWKA  Żuromin. Wartość przygotowanej paczki  to około  3.000 zł.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu p. Katarzyny Trzcińskiej-Raczkowskiej i Anny Deptuły  udało się również  być współdarczyńcą drugiej paczki.  Z zebranych środków pieniężnych  zakupiliśmy  pralkę  dla innej potrzebującej rodziny  w naszej gminie.

8 grudnia 2018  roku paczki zostały przewiezione (dzięki uprzejmości i pomocy p. Jana Sieńskiego)  do magazynu „Szlachetnej Paczki”, mieszczącego się  w Zespole Szkół  im. Króla  Władysława Jagiełły ul. Przemysłowa 1 w Lidzbarku. Następnie przekazane rodzinom.

Konkurs plastyczny w SP2

Z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia na początku listopada Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku oraz Parafia Wniebowzięcia NMP w Lidzbarku ogłosiły konkurs plastyczny zatytułowany Święta Rodzina, do udziału którego zaproszone zostały rodziny. Technika i format prac były dowolne. Ogółem wpłynęły 24 prace. pierwsze miejsce przyznano Państwu Rybickim, dwa drugie miejsca Państwu Poterałom i Soszyńskim, dwa trzecie miejsca Państwu Czaplińskim i Nizgorskim oraz wyróżnienie przyznano Państwu Lemańskim. Stwierdziliśmy, że każda praca jest inna w swoim rodzaju i każda zasługuje na uznanie, dlatego pozostali uczestnicy konkursu także otrzymali upominki. Sponsorami nagród byli Pan Janusz Ławicki –Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, Proboszcz – Ks. Kan. Marian Wiśniewski oraz Akcja Katolicka i Rada Duszpasterska działające przy naszej parafii. Po różnorodnych  wykonaniach widać,  że każdy dołożył małą cegiełkę aby mogła ona powstać całość, począwszy od dzieci a skończywszy na rodzicach i pewnie niejednokrotnie dziadkach. Podziękowanie złożono także na ręce koordynatorów konkursu, pań: Justyny Michalskiej – nauczyciela plastyki i Ewy Rogozińskiej – katechetki, które czuwały nad jego przebiegiem, zbierały prace w szkole i w parafii by następnie wyeksponować je w świątyni.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ PROFILAKTYCZNY

W czwartek, 13 grudnia w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach odbył się w Dzień Profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczny świat dziecka”. Na ten cel Stowarzyszenie Opoka otrzymało środki finansowe z Gminy Lidzbark na realizację zadania publicznego „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”. Na początku odbyły się zajęcia kulinarne. Dzieci z klas 0-II przy pomocy rodziców wykonały sałatki owocowe, natomiast uczniowie klas IV-VIII surówki. Po prezentacji dań oraz wspólnym skonsumowaniu przygotowanych pyszności uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o bezpieczeństwie, a następnie wykonały prace plastyczne na wskazane tematy. Z każdej klasy wybrano najładniejszy rysunek. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Ostatnim punktem dnia profilaktycznego był wyjazd uczniów klas IV-VIII do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Tam uczniowie obejrzeli film pt.: „Był sobie pies”. Dzień profilaktyczny przygotowały i przeprowadziły panie: Irena Machujska i Agnieszka Witkowska.

„PIĘKNO MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”

14 listopada 2018 w Działdowie wręczono uroczyście nagrody w Powiatowym Konkursie Plastyczno-Fotograficznym „PIĘKNO MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY” . Konkurs zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej,  a swym patronatem objęło go Starostwo Powiatowe.

W kategorii szkół podstawowych rywalizowali uczniowie tworząc prace plastyczne pokazujące piękno miejsc, w których żyją i mieszkają. Piękno Lidzbarka i okolic rozsławili uczniowie naszej szkoły pracujący pod kierunkiem pani Justyny Michalskiej. Zgłoszono wiele prac, z czego 30 zakwalifikowano do rywalizacji o nagrody. Konkurs okazał się bardzo szczęśliwy dla naszej szkoły, ponieważ dwoje uczestników „stanęło na podium”:

Mateusz Aronowski z kl. 5b zdobył 1 miejsce,
Nina Sosnowska z kl. 4a zdobyła 3 miejsce.
Uczniowie Ci zdobyli nagrody indywidualne i nagrody dla szkoły.

SP 2 w Toruniu

30 listopada w piątek na lodowisku Tor–Tor w Toruniu odbyła się Inauguracja XXV Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w której brali udział wolontariusze z naszej szkoły. Byli to uczniowie klasy III E gimnazjum pod opieką pani Karoliny Gajewskiej. Głównym punktem imprezy było zapalenie ogromnej świecy i przypomnienie o jej symbolice: cieple domowego ogniska, nadziei i pochyleniu się nad drugim człowiekiem. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Dalsza część imprezy to między innymi możliwość obejrzenia przez uczestników uroczystości pięknego widowiska jazdy figurowej na lodzie w wykonaniu małych solistów, par tanecznych oraz młodzieżowych zespołów tanecznych. Ostatnim punktem imprezy było wyjątkowe pożegnanie Mikołaja, który przybył z wizytą na tę wyjątkową uroczystość.

Wystawa konkursu w SP2

13 grudnia w SP2 odbyła się wystawa prac z konkursu plastycznego pod tytułem „Ozdoba i kartka bożonarodzeniowa” organizowanego w ramach Programu Dni Profilaktyki „W zdrowym ciele i umyśle – zdrowy duch”. Na tę wystawę pod opieką pani Marzeny Czarnomorzec i pani Małgorzaty Przybylskiej przyszli uczniowie klasy I b oraz I a. Dzieci obejrzały prace przygotowane przez siebie i swoich rówieśników. Wiele z nich wzbudzało podziw.

Była to wspaniała lekcja edukacji przez sztukę pokazująca, że twórczość artystyczna może być sposobem na spędzanie czasu wolnego.

SP2 na spotkaniu w Urzędzie Pocztowym
Dnia 11 grudnia 2018 uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawcami: Wiolettą Roch i Aldoną Radziejewską wybrali się na spotkanie z pracownikiem Urzędu Pocztowego w Lidzbarku. Pani asystent w ciekawy sposób przedstawiła obowiązki pracowników poczty, zaprezentowała pomieszczenia pocztowe: salę operacyjną, pokój doręczycieli, magazyn pocztowy oraz pomieszczenie ze skrytkami pocztowymi, a także omówiła usługi, jakie świadczy poczta polska. Odpowiadała chętnie na zadawane przez dzieci pytania i zachęcała do odwiedzania urzędu pocztowego i korzystania z jego ciekawych propozycji. Motywowała dzieci do pisania listów w formie papierowej, o których w czasach masowej cyfryzacji zapominamy i nie doceniamy ich wartości. 

Pocztowcy zrobili na uczniach ogromne wrażenie, a ich praca wydała im się ciekawa i pożyteczna.

II Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny skrzatów i żaków

Olecku odbył się w niedzielę (9 grudnia) II Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny skrzatów i żaków w tenisie stołowym. SP2 reprezentowali uczniowie: Lena Rucińska, Zuzanna Pingot oraz Hubert Wesołowski.

Lena Rucińska z klasy II b triumfowała w najmłodszej grupie wiekowej skrzatów.Zajęła też wysokie drugie miejsce w kategorii Żaczek, a Zuzanna Pingot z klasy IV c zajęła miejsce trzecie. Hubert Wesołowski z klasy V c zajął wysokie, dziewiąte miejsce, na 24 startujących w kategorii Żaków.

Doradztwo zawodowe w SP2
Szkoła Podstawowa Nr 2, a wcześniej Gimnazjum – aktywnie od wielu lat, realizuje różne zadania z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego.

W bieżącym roku szkolnym opracowano Program Realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Obejmuje on celowe, uporządkowane i wzajemnie powiązane działania związane z doradztwem zawodowym oraz orientacją zawodową – podlegają one ewaluacji wewnętrznej,  którą przeprowadzimy w marcu 2019 roku. Dla działań tych określono adresatów,  realizatorów oraz partnerów. 

Miesiące październik i listopad 2018 były formą zaakcentowania tych działań. Rozpoczął je Ogólnopolski Tydzień Kariery w ramach którego przeprowadzono pogadanki, konkursy, warsztaty i inne  zadania z podziałem na kategorie wiekowe adresatów:

Oddziały gimnazjalne

  • Wychowawcy klas w ramach godzin wychowawczych przeprowadzili warsztaty „Młodzi też chcą wejść do gry” – wykorzystali prezentację multimedialną „Młode pokolenia na rynku pracy”.
  • Szkolny doradca zawodowy prowadzi zajęcia, których celem jest uświadomienie młodzieży czym należy się kierować, by znaleźć w przyszłości pracę, jakie są zawody przyszłości oraz nowe trendy na rynku pracy.

Uczniowie klas VII i VIII SP

  • Młodzież wzięła udział w konkursie literackim /dowolnie wybrana forma: reportaż, krótkie opowiadanie, felieton/ „Mój wymarzony zawód” –  powołana komisja oceniła prace uczniów – najlepsi autorzy  zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
  • Wychowawcy przeprowadzili warsztaty „Młodzi też chcą wejść do gry” – wykorzystali prezentację multimedialną „Młode pokolenia na rynku pracy”.

Uczniowie klas IV i V  oraz I i II SP

  • Uczniowie poznawali „Świat zawodów” podczas spotkań z przedstawicielami różnych zawodów
  • Chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym /dowolna forma/ „Mój wymarzony zawód” – powstały prawdziwe  dzieła sztuki dziecięcej. Większość  prac została umieszczona  na gazetce szkolnej oraz została zaprezentowana innym uczniom. Inne prace znalazły swoje miejsce w klasach szkolnych. Interesującą gazetkę wykonała klasa IV c. Najlepsi autorzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Oto laureaci  zorganizowanych konkursów:

Największym zaangażowaniem i  aktywnością wykazały się klasy:

I b,  IIa, IIb, IVa, IVb, IVc, VIIa, VIIIb, oraz III c Gimnazjum

W konkursie plastycznym nagrodzono następujące prace:

Kategoria wiekowa I i II klasy

I miejsce – Michał Rostkowski –  klasa I b

II miejsce – Lena Nizgorska – klasa I b

III miejsce – Jagoda Brzóska – klasa IIa

                   – Janusz Lemański – klasa II a

                   – Zosia Zakrzewska –  klasa II a

Wyróżnienia:

– Eliza Soszyńska – klasa I b

– Kacper Chojnaki – klasa I b

– Oliwia Kowalska – klasa II a

– Marcel Raniszewski – klasa II a

– Bartek Szostek – klasa II b

Kategoria wiekowa klasy IV:

I miejsce – Julia Krysińska – klasa IV a

II miejsce – Franciszek Byliński – klasa IV b

                  – Oliwia Bakulska – klasa IV a

III miejsce – Nadia Raniszewska – klasa IV a

Wyróżnienia:

– Igor Struziński klasa – IV b

– Dawid Lewalski – klasa IV c

W konkursie literackim nagrodzono następujące prace:

I miejsce – Prezentacja multimedialna „Zawód fryzjer” – Wiktoria Krezymon klasa VII b

II miejsce – Zuzanna Ziółkowska – klasa III c

III miejsce – Wiktoria Rochoń – klasa VII a

Wyróżnienia:

– Artur Skuza – klasa III c

– Kordian Karpiński – klasa III c

– Liwia Pietrzak – klasa VII a

– Dominika Kwiatkowska – klasa VII a

– Nikola Kornowska – klasa VII a

– Martyna Sadowska – klasa VII a

– Oliwia Drankowska – klasa VII a

– Marcin Boruszkowski – klasa VIII b

– Wiktor Rakocki – klasa VIII b

 Wśród zorganizowanych  działań zaplanowano również wycieczki do pracodawców  w Lidzbarku i w najbliższej okolicy. Najmłodsi uczniowie poznają pracę piekarza, bibliotekarza, urzędnika poczty, policjanta, strażaka.

IV Diecezjalny Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej

W sobotę, 24 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwesytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się IV Diecezjalny Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej. W przeglądzie tym już po raz trzeci wzięły udział dzieci naszej szkoły z klas: I a, I b, II a, IV a, IV b, IV c, V a, V b i VII a, należące do scholi przy Parafii WNMP – „Perełki Maryi”, pod kierunkiem organisty p. Krzysztofa Gmyra. Opiekunami scholi są katechetka p. Ewa Rogozińska oraz ks. Marcin Nowicki. Organizatorem Przeglądu była Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu oraz Koło Naukowe „Portamus Gaudium”. Festiwal rozpoczął się uroczystą Eucharystią w kaplicy , do której przybyły wszystkie grupy wraz ze swoimi opiekunami. Następnie odbyło się przesłuchanie, w którym wzięło udział dwanaście zespołów z całej diecezji. Każdy z nich musiał wykonać dwa utwory.

Przeglądowi towarzyszył koncert specjalnego gościa  – „Synowie” z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, na który żywiołowo zareagowali zwłaszcza najmłodsi uczestnicy. Wśród zebranych obecny był Ks. Bp Wiesław Śmigiel – Ordynariusz Diecezji Toruńskiej. Poziom chórów i schol działających przy parafiach był niezwykle wyrównany, a jury, w skład którego wchodzili profesjonalni muzycy, miało niełatwy dylemat. Nasza schola otrzymała wyróżnienie i przywiozła do parafii dwa pulpity na nuty i teksty.

 

WOLONTARIAT KLASY DRUGIEJ „B”

Od 22 października 2018 roku uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku rozpoczęli wolontariat pod hasłem „Dzieci czytają dzieciom” w Miejskim Przedszkolu w Lidzbarku, a od dnia 29 października – w Miejskim  Żłobku. Do dnia 17 grudnia odwiedzili grupy przedszkolaków 5 razy, a maluszków w żłobku 3 razy.  Wolontariusze  przed wyprawą do swoich młodszych kolegów z zaangażowaniem przygotowywali się do czytania zarówno w domu, jak i w szkole. Za swoją sumienność  i aktorskie odczytywanie przygotowywanych tekstów o różnej tematyce otrzymywali gromkie brawa od dzieci, a od dorosłych- słowa uznania. Wolontariusze każde spotkanie kończyli tańcem, który był podziękowaniem za miłe przyjęcie, a także dodatkowym elementem atrakcyjności spotkań.

Tekst i foto: Barbara Urbańska