Co słychać w naszych szkołach…

SP KIEŁPINY – VI FESTYN ANDRZEJKOWY

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją, w sobotę 24 listopada w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpnach odbył się już VI FESTYN ANDRZEJKOWY. Przygotowane dekoracje, wróżby i zabawy andrzejkowe robiły wrażenie. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska przywitała zebranych oraz życzyła udanej zabawy. Następnie na scenie pojawiły się dzieci z klasy I i zaprezentowały swoje zdolności aktorskie. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Po występach rozpoczęto pląsy. Atrakcją była sala kinowa, w której dzieci, zajadając popcorn, oglądały „Bajki z dzieciństwa swoich rodziców”. Kultywując tradycje związane z andrzejkami przygotowano też wróżby. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, komnata wróżb, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wróżby wzbudzały wiele pozytywnych emocji. Zainteresowaniem cieszyła się też „Skrzynia skarbów”, która była bogata, pod względem zawartości i różnorodności przedmiotów. Każdy mógł wylosować dla siebie coś ciekawego. Zainteresowaniem cieszył się też kiermasz książek oraz kącik, gdzie można było bezpłatnie przygarnąć do domu książkę lub czasopismo. Całość spotkania umiliła bogato zaopatrzona kawiarenka przygotowana przez rodziców. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania, organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Biwak drużyn harcerskich w SP Bryńsk

W dniach 16-17 listopada  2018 r. odbył się biwak  35 DH Zielone Szeregi i 77 DH Wataha. Ponad trzydziestu harcerzy i zuchów biwakowało w Bryńsku, przeżywając kolejną przygodę. Pierwszym punktem rozpoczynającym nocne biwakowanie był przyjazd harcerzy o godzinie 19 na wyznaczone miejsce. Po zakwaterowaniu druhny i druhowie mieli czas na zwiedzanie szkoły oraz zapoznanie z innymi uczestnikami. Następnie odbył się apel rozpoczynający nasz biwak. Uczestnicy zostali zapoznani z obowiązującym regulaminem i programem. Biwakowicze zostali podzieleni na grupy, w których uczestniczyli w grze terenowej zorganizowanej przez gospodarzy – 34 DH Zielone Szeregi. Na punktach mieli okazję zwiedzić Jednostkę OSP w Bryńsku, zapoznać się z trudną pracą strażaka, wykazywali się znajomością prawa harcerskiego, pierwszej pomocy, musztry, wiadomości o naszej miejscowości. Trasa urozmaicona była pląsami, jak również „strachami”. Ostatnim punktem na trasie było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Ogromną niespodzianką była dla nas obecność komendantki Hufca Lidzbark Aleksandry Trzaskalskiej i druhny Danieli Gawińskiej. Czas wieczorem upłynął bardzo przyjemnie dzięki wspólnie śpiewanym piosenkom harcerskim, a wtór gitary podnosił jakość tej atmosfery. Noc upłynęła nam szybko i spokojnie. Drugiego dnia czas spędziliśmy na wspólnych zabawach i śpiewie. Biwak to przede wszystkim nauka, zagadki, przygoda i zabawa w jednym! Zadowoleni i uśmiechnięci wszyscy rozjechaliśmy się do swoich domów!

Dzień Pluszowego Misia w SP Wąpiersk

23 listopada 2018r. dzieci z przedszkola brały udział w obchodach Dnia Pluszowego Misia. W tym szczególnym dniu dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz najsłynniejszych bohaterów spotkanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie maluchy obejrzały projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”. Zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, odgadywały zagadki związane z misiami. Ważnym punktem uroczystości była wizyta pani Martyny Murawskiej przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły, która zaszczyciła nas swoją wizytą i przeczytała dzieciom bajkę pt.; „Rymowanki Kubusia i Przyjaciele”. Przyszła, więc pora szukać „prawdziwego misia” po śladach zostawionych po sobie, który ukrył się w bibliotece. Miś został zaproszony przez dzieci do wspólnych tańców. Ciekawą atrakcją okazała się fotobudka misiowa, w której mogły zrobić sobie zdjęcia. Na pożegnanie Pluszowy Miś poczęstował przedszkolaków słodkimi drożdżówkami i wręczył dyplomy za udział w zabawie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

Dzień Pluszowego Misia w SP Bryńsk

30 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.

Uczniowie należący do grupy teatralnej przygotowali wraz z opiekunem prezentację multimedialną przedstawiającą historię pluszowego misia i program artystyczny dla kolegów z młodszych klas. Był czas na piosenki, scenki teatralne i zagadki, natomiast zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Pluszowy miś” kierowanego do uczniów klas 0-III i IV-VIII.  Wśród zebranych prac dominowały rysunki i obrazki malowane farbami i kredkami. Kierując się takimi kryteriami jak staranność wykonania, wkład własny dziecka i pomysłowość komisja nagrodziła 6 i wyróżniła 2 autorów.  Uczniowie klas 0-III  zaprezentowali się w recytacji wierszy o misiach, nagrodzonych zostało 5 osób.

Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. My dorośli także powróciliśmy pamięcią do swojego dzieciństwa. Z radością a niejednokrotnie z dumą przedstawiamy swoich pluszowych przyjaciół.

Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się do wspólnego świętowania. Raz jeszcze gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

KOLEJNE OSIĄGNIĘCIA SP DŁUTOWO

Po niewątpliwym sukcesie wychowawczym, medialnym i organizacyjnym, jakim była uroczystość obchodów 45 – lecia istnienia naszej szkoły oraz nadania szkole nowego sztandaru, jak również 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, pragniemy poinformować o kolejnych sukcesach naszej szkoły.

  • 14 listopada 2018 roku uczennice naszej szkoły, Natalia Stawicka, Monika Cechowska i Izabela Szostek, wzięły udział w finale powiatowym Konkursu Wiedzy o Powiecie Działdowskim. Jak każdego roku jego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów nasze uczennice pokonały rywali:
    I miejsce zajęła Izabela Szostek (III klasa gimnazjum), natomiast II miejsce Natalia Stawicka (VII klasa). Serdecznie gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
  • Od końca listopada nasza szkoła jest podłączona do „Szybkiego Internetu”. Operator OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej) zapewnia szkole świadczenie nieodpłatnej usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usług bezpieczeństwa teleinformatycznego, obejmujących ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym również wsparcie dla szkoły w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
  • W tym roku nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”. W wyniku podjętych przez nas działań nasz szkoła wzbogaciła się o przydatne i funkcjonale pomoce naukowe. Zakupiliśmy dwa interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu 60 cali. W dniu 21listopada swatały one zamontowane w pomieszczeniach dydaktycznych i służą już naszej społeczności szkolnej.
  • W wiązku z intensywnymi przemianami w naszej szkole -„Aktywna tablica” i „Szybki Internet” – 21 listopada odwiedziła nas ekipa telewizji regionalnej. Emisję programu z naszym udziałem o nazwie „E-dukacja przyszłości” można było obejrzeć w TVP3 w dniach: 30. 11 o godz.13.00, 1.12 o godz.2.15, 2.12 o godz.17.15 oraz 12 o godz. 00.45. Zainteresowane osoby mogą zobaczyć ten program na szkolnym facebooku.
  • Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji przyznała naszej szkole certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Jesteśmy jedyną szkołą w gminie Lidzbark oraz jedną z trzech szkół w powiecie działdowskim, która uzyskała ten tytuł. W uroczystości wręczenia Certyfikatu, która odbyła się 29 listopada br., udział wzięli – dyrektor szkoły Andrzej Mirosław Stolarski oraz koordynator projektu Pani Lidia Zastawna. Zadania podejmowane przez naszą szkołę w ramach tej akcji służą kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Dzięki realizacji wytyczonych zadań podnieśliśmy atrakcyjność i efektywność pracy szkoły obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego.
  • Nasz animator sportu Pan Krzysztof Sadowski, pracujący na boisku „Orlik” istniejącym przy naszej szkole zdobył tytuł Najlepszego Animatora Sportu 2018 w województwie warmińsko-mazurskim. Gratulujemy.
  • W dniu 28 listopada 2018 r. na hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbył się Finał Mistrzostw Województwa WMSZS w Piłce Nożnej Dziewcząt SP w ramach projektu – Moje boisko Orlik 2012. W turnieju tym wystąpiły 4 zespoły: SP Miłki, SP Dłutowo, SP 4 Ostróda i gospodynie turnieju SP Nowe Miasto Lubawskie. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym 2×10 minut. Nasz zespół zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Dziewczęta pokonały SP Nowe Miasto Lubawskie 4:2, SP 4 Ostródę 1:0 i zremisowały 2:2 z SP Miłki. W klasyfikacji końcowej SP Miłki i SP Dłutowo zgromadziły po 7 punktów. O zwycięstwie w całym turnieju zadecydował bilans bramek. Nasz zespół miał o 1 bramkę straconą więcej i tym samym zająłII miejscew turnieju. Dziewczęta tym samym zostały wicemistrzyniami województwa. Za zajęcie II miejsca otrzymały pamiątkowe medale, puchar, dyplom. Wielkie gratulacje dla całej drużyny!!!

SP Kiełpiny – projekt mPotęga

Od września w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach był realizowany projekt matematyczny mPotęga pt.: „Nasza szkoła pod lupą”. W ramach programu pani Ewelina Falba  prowadziła dodatkowe zajęcia dla klas VII i VIII. Uczniowie w drużynach, z podziałem na dziewczęta i chłopców wykonali makiety szkoły. Zwyciężyły dziewczęta, które w nagrodę otrzymały przenośne głośniki. Chłopcy natomiast otrzymali przenośne ładowarki powerbanki. Projekt dofinansowany był przez Fundację mBanku.

Dzień Profilaktyki W SP Bryńsk

Głównym celem Dnia profilaktyki, który odbył się w Szkole Podstawowej w Bryńsku                              30 listopada  2018 r., było promowanie zdrowego stylu życia, pogłębianie wiedzy na temat uzależnień, a przede wszystkim rozwijanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności fizyczne poprzez liczny udział w konkurencjach sprawnościowych: indywidualnych i zespołowych.  W zabawach współzawodnictwa rywalizowała klasa „0”z I oraz klasy II i III. Były to między innymi: bieg z piłką, rzut woreczkami do celu czy układanie z puzzli kształtów różnych owoców. W klasach IV – VIII natomiast były to: rzuty do kosza, strzały do bramki, jedzenie jabłek, skakanie na skakance i  hula hop. Było dużo śmiechu i radości. Nie tylko zwycięzcy, ale wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali symboliczne nagrody.

Uczniowie klas „0” – III brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Jem zdrowo i kolorowo”. Wyniki konkursu:

I miejsce: Weronika Klejnowska – kl. I

II miejsce: Natalia Pawelska – kl. I i Lena Drankowska – kl. II

III miejsce: Stanisław Ziółkowski – kl. II i Marcin Ziółkowski – kl. III

Wyróżnienia: Maja Wileńska – kl. ,,0”, Adam Lubiński – kl. I i Filip Durzyński – kl. III

Dla klas IV – VIII zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem: ,,Nałogom mówię nie”. Ich celem było ukazanie  szkodliwego wpływu środków uzależniających na zdrowie i życie człowieka.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Dagmara Karpińska – kl. VII i Martyna Pawelska – kl. VII

II miejsce: Igor Pawelski  – kl. VII