Co słychać w naszych szkołach…

Wystawa Bożonarodzeniowa w lidzbarskim Gimnazjum

4 grudnia w Gimnazjum w Lidzbarku odbyła się wystawa bożonarodzeniowa. Podczas wystawy obejrzeć można było wyroby rękodzieła artystycznego. Były kartki świąteczne, bombki, choinki i stroiki. Młodzież pod kierunkiem Joanny Lemańskiej, Reginy Trandziuk i Justyny Michalskiej wykonuje różne dekoracje techniką: quilling, papireowa wiklina, decoupage i scrapbooking. Na wystawie obejrzeć można było również bombki wykonane z cekinów i kolorowych wstążek.

Liderki zdrowia przygotowały na ten dzień stoisko ze zdrową żywnością. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, nauczycieli, mieszkańców miasta i przedszkolaków. W wystawie uczestniczył również Burmistrz i Wiceburmistrz Lidzbarka.

Spotkanie z misjonarzem w gimnazjum w Dłutowie

24 listopada w Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie odbyło się spotkanie z Danielem Kasprowiczwm, świeckim misjonarzem na Madagaskarze, autorem książki ,,Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczył  mnie kochać”.

Daniel Kasprowicz poprzez barwną opowieść  i  pokaz slajdów  przybliżył uczniom i pracownikom szkoły trud życia na Czerwonej  Wyspie, codzienność Malgaszów, żyjących w niewyobrażalnym ubóstwie ,atakowanych przez tyfus, trąd, malarię, dur brzuszny, pasożyty, głód i wojny plemienne.

Daniel Kasprowicz  opiekuje się na Madagaskarze między innymi dziećmi z domu dziecka  – Kilasymandry. Jego opowieść o podążaniu własną drogą, realizowaniu marzeń połączonych z posługą innemu człowiekowi urzekała   szczerością i wywołała współczucie w słuchaczach.

W końcowej części spotkania odbyła się promocja książki autora. Dochód z jej sprzedaży w całości przekazywany jest na działalność misyjną dla dzieci, o których książka opowiada, tj.: wyżywienie, edukację, opiekę medyczną i wszystko , co najpotrzebniejsze w Mampikony na Madagaskarze. Książki pana Daniela cieszyły się dużym zainteresowaniem  i szybko trafiły do czytelników.

Ponadto społeczność gimnazjum zadeklarowała udział w akcji ,,Kaszka dla Malgaszka ”, której celem jest zebranie jak największej ilości preparatów żywieniowych typu kaszki dla dzieci głodujących na Madagaskarze.

Dzień Profilaktyki w SP Bryńsk

Głównym celem Dnia  Profilaktyki, który odbył się w SP Bryńsk 26 listopada było minimalizowanie przejawów agresji wśród uczniów, promowanie zachowań pozytywnych oraz pogłębianie wiedzy na temat profilaktyki uzależnień. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne wykonując transparenty i plakaty związane z tematem. Klasy starsze, przygotowały hasła profilaktyczne i przedstawiły je za pomocą okrzyku. Tym sposobem cała społeczność szkolna aktywnie włączyli się w przygotowanie Szkolnego Dnia Profilaktyki.

W celu uatrakcyjnienia tego dnia zorganizowano mnóstwo konkursów o tematyce zdrowotnej, zabawne  konkurencje sprawnościowe, jak biegi  w workach, jedzenie jabłka bez użycia rąk, dmuchanie balona, rzuty piłką do kosza, tor przeszkód i wiele innych. Rywalizacja zawodników dostarczyła zebranym mnóstwo śmiechu i  rozrywki.

Andrzejki w SP Bryńsk

26 listopada w Szkole Podstawowej w Bryńsku zorganizowano imprezę andrzejkową. Młodsi i starsi uczniowie bawili się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, chcąc dowiedzieć się co przepowiada przyszłość za pomocą wybranych wróżb: lanie wosku, andrzejkowe serce, talerzyki, losowanie kolorów, andrzejkowe wyścigi butów i inne… Była oczywiście zabawa taneczna, a w chwili wytchnienia zdrowy poczęstunek. Ten magiczny dzień można zaliczyć do udanych. Świadczyły o tym malujące się uśmiechy na twarzach dzieci, ich entuzjazm i zaangażowanie w zabawę.