Co słychać w naszych szkołach…

„Jak nie czytam, jak czytam” w SP Bryńsk

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bryńsku spotkali się 8 czerwca o godz. 10.00 na boisku szkolnym, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” proponowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Wszyscy zabrali ze sobą swoje ulubione książki i czytali przez około 30 minut  bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Uczniowie miło spędzili czas czytając w gronie koleżanek i kolegów. Dzięki tej akcji książka może kojarzyć się z rozrywką, a nie tylko  ze szkolnym obowiązkiem.

Historia Polski w obrazach na szkolnym muralu – SP 1 Lidzbark

W dniach 9- 10 czerwca 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Lidzbarku upiększyli mur szkolny barwnymi obrazami i datami z historii Polski. Projekt i rysunki wykonała nauczycielka plastyki Magdalena Zawacka, a pomagali jej Igor Waszkiewicz, Kacper i Kamil Kraszewscy, Tobiasz Kepke, Oliwia Urbańska, Zuzia Muzal, Weronika Linek, Olga i Nina Kilanowskie, Zuzia Ostrowska, Nikola Łukaszewska, Oliwia Orzechowska, Wiktoria Sobieska.

Temat zaczerpnięty został z obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości- Rok dla Niepodległej.

II Piknik Rodzinny w Bryńsku

9 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się już II Piknik Rodzinny. Impreza rozpoczęła się o godzinie 14. Dyrektor szkoły Iwona Strungowska powitała wszystkich przybyłych gości.
Z tej okazji rodzice i nauczyciele przygotowali przedstawienie J. Tuwima ,,Rzepka”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Anna Wileńska. Swojego głosu jako Narrator użyczyła Gabriela Rybicka. Obsada aktorska: mała Rzepka – A. Babska, duża Rzepka – A. Jaskólska, Dziadek- J. Jurkiewicz, Babcia- J. Trzaskalska, Wnuczek -E. Adamus, Mruczek – A. Jendraszek, Kicia – K. Babska, Kurka – A. Wileńska, Gąska – M. Pawelska, Bociek- D. Kłosowski, Żabka – D. Klejnowska, Kawka – J. Lubińska. Publiczność nagrodziła naszych artystów wielkimi brawami. Następnie na scenie wystąpili uczniowie. Usłyszeliśmy 3 piosenki o tematyce rodzinnej w wykonaniu najmłodszych- grupa O, klas I-III, oraz przedstawicieli klas starszych, którzy zaśpiewali piosenkę „Familijny rock and roll”. Potem wystąpiła grupa teatralna działająca przy naszej szkole i pod kierunkiem Agnieszki Jendraszek zaprezentowała przedstawienie pod tytułem „Super Niania”. Po występach artystycznych odbyły się konkursy – taniec z balonem i konkurs na najciekawszą fryzurę, który wygrała Dominika Karpińska – modelka i Ola Konopacka – fryzjerka. Najlepszymi tancerkami z balonem okazały się: Ania Ptaszyńska i Marysia Kułakowska. Po występach na scenie i konkursach na wszystkich czekała moc atrakcji. Na naszym boisku pojawił się wóz strażacki. Były przejażdżki konikami oraz Welexem, kolorowe zjeżdżalnie, zwierzaczki z balonów, zamek z klocków wielkie, bańki mydlane i wiele innych atrakcji. W tym dniu nie zabrakło smakołyków dla wszystkich. Były napoje, ciasta, lody, gofry, kiełbaski z ogniska, owoce i inne pyszności.

Konkurs muzyczny w SP Bryńsk

30 maja odbył się konkurs muzyczny dla klas 5-7 pod tytułem „Życie i twórczość Fryderyka Chopina”, którego organizatorem była Małgorzata Kryszkiewicz. Na wstępie usłyszeliśmy pieśń F. Chopina „Życzenie” w wykonaniu uczennicy klasy 6 Martyny Pawelskiej. Konkurs przebiegał w czterech turach: w pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania za 1 punkt, w drugiej padły pytania nieco trudniejsze, za 2 punkty. Po tej części do półfinału zakwalifikowało się pięć uczennic. Kolejna tura – trzecia, to pytania za 3 punkty. W ostatniej części prezentowano pytania muzyczne. Uczennice musiały rozpoznać i podać tytuł  utworu Fryderyka Chopina. Po zliczeniu punktów okazało się, że trzeba przeprowadzić dogrywkę, by wyłonić trzecie miejsce. Oto wyniki konkursu:

I miejsce- Martyna Pawelska z klasy VI

II miejsce- Emilia Drankowska z klasy VII

III miejsce- Julia Rynkowska z klasy V

Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Majki Wieczorek z klasy V oraz dla Marty Bartkowskiej z klasy VII.

Z tej okazji chór szkolny przygotował część artystyczną, by przybliżyć nam sylwetkę wielkiego Polaka. Mieliśmy okazję przenieść się choć na chwilę w świat muzyki poważnej i uświadomić sobie, że ten wielki kompozytor poprzez swoją muzykę jest nadal wśród nas.

Uczniowie z SP Bryńsk na wycieczce w Warszawie

5 czerwca uczniowie z klas 4-7 udali się wraz z opiekunami (Waldemar Klemens, Małgorzata Kryszkiewicz, Joanna Lubińska) na wycieczkę do stolicy. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Stadionu Miejskiego Legii im. Marszałka Piłsudskiego przy Łazienkowskiej. Mogliśmy obejrzeć m.in. Galerię Mistrzów, strefę piłkarskich szatni, Fanstore – sklep kibica, strefę VIP, wnętrze szatni, w której piłkarze przygotowują się do meczów, kabiny komentatorów. Po sportowych wrażeniach udaliśmy się z panią przewodnik do Biblioteki Uniwersyteckiej, która powstała w 1917 roku i posiada do dyspozycji czytelników aż 5,5 mln książek! Wejście do biblioteki wieńczy symbol BUW: otwarta księga z patynowanego brązu z napisem Hinc omnia (stąd wszystko). Po wejściu na dach BUW mogliśmy zobaczyć jeden z najpiękniejszych i największych ogrodów dachowych w Europie. Z dachu podziwialiśmy panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawianych w/g kolorystycznych dominant w zależności od pory roku. To fantastyczne miejsce nie tylko dla studentów UW.
Kolejną atrakcją jaka czekała na nas, były Łazienki Królewskie – siedziba Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwialiśmy zespół pałacowo-ogrodowy słuchając jednocześnie ciekawej lekcji historii przygotowanej przez naszą panią przewodnik. Z Łazienek odbyliśmy spacer po Starym Mieście – miejscu wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Spacerowaliśmy ulicami Piwną, Świętojańską, obok Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości. I tu znów wspaniała lekcja historii. Ulicą Świętojańską doszliśmy do samego serca warszawskiego Starego Miasta – Rynku – miejsca tętniącego życiem, pełnego kawiarenek, kramików i restauracji.
Z wielką przyjemnością wtopiliśmy się w panujący tam klimat. Pośrodku oczywiście „spotkaliśmy” Warszawską Syrenkę.
Kolejna atrakcja to Złote Tarasy. I tu chwila odpoczynku po tak dużej dawce wrażeń. W Multikinie obejrzeliśmy wspaniały film „Bella i Sebastian”. Przed podróżą do domu nie obyło się bez wizyty w Mc Donalds i małych zakupach na terenie Galerii.
Pozytywnie zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną do domu zastanawiając się, dokąd pojedziemy za rok? Jest tyle wspaniałych zakątków w naszej Polsce!