Co słychać w naszych szkołach…

SP KIEŁPINY – WYCIECZKA KLAS 0-I DO TORUNIA

W czwartek, 17 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy I ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinach wyruszyły na wycieczkę do Torunia. Pogoda dopisała, więc uśmiech zawitał na twarzach uczestników. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Manufakturze Cukierków. Dzieci wzięły udział w warsztatach oraz otrzymały własnoręcznie ukręconego lizaka i paczkę cukierków. Po przeżytych wrażeniach przyszedł czas na McDonald’s., gdzie dzieci mogły posilić się i miło spędzić czas. Następnie uczestnicy wyjazdu spędzili czas w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Interaktywne ekspozycje oraz wystawy, na których mogli przeprowadzać doświadczenia wywarły ogromne wrażenie. Młyn Wiedzy to instytucja, gdzie dzieci poprzez zabawę i eksperyment aktywnie przyswajają wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Pobyt w centrum wywołał w dzieciach wiele pozytywnych emocji. Był nie tylko fajną zabawą, ale również świetnym doświadczeniem. Oczywiście nie zabrakło też czasu na kupienie pamiątek. Wycieczkowicze wrócili bardzo zadowoleni, a przeżyte wrażenia pozostaną długo w ich pamięci. Wyjazd dofinansowany był przez niezastąpioną Radę Rodziców, za co społeczność szkolna serdecznie DZIĘKUJE.

Dzień Niezapominajki w Dłutowie

15 maja w Dniu Niezapominajki uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Klejnowskiej posadzili niezapominajki wokół tablicy pamiątkowej por. Janiny Lewandowskiej. Kwiaty te mają symbolizować pamięć o osobach, które oddały swe życie w walce za ojczyznę. Mają młodym ludziom przypominać o ponadczasowych wartościach, którymi są: wiara, nadzieja i miłość.

Ten symboliczny gest jest jednym z elementów eTwinningu, do którego przystąpiła nasza szkoła. Wspólnie ze szkołami z Rumiana, Szczytna, Kętrzyna i Olsztyna nasza placówka realizuje projekt o nazwie: „Nie zapomnij o mnie”. W ramach tego przedsięwzięcia będziemy pamiętać o ważnych postaciach z naszego regionu, z historii Polski oraz o naszych najbliższych.

SP Bryńsk na wycieczce

Uczennice i uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Bryńsku wraz z opiekunami – Dariuszem Karbowskim i Waldemarem Klemens, 8 maja 2018 roku odwiedzili Naukowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z budową i zasadą działania reaktora jądrowego, oraz zobaczyć pracujący tam reaktor jądrowy „Maria”. Uczestnicy wycieczki na długo zapamiętają tajemniczą,  jasnobłękitną poświatę w środku reaktora wywołaną przez promieniowanie Czerenkowa, które można zaobserwować praktycznie tylko podczas rozszczepiania jąder atomowych w reaktorach lub elektrowniach jądrowych. Dlatego też zjawisko to widzieli lub zobaczą tylko nieliczni ludzie na naszej planecie.
Po tej fascynującej przygodzie, wycieczka przeniosła się do warszawskiego planetarium przy Centrum Nauki Kopernik na seans w technologii 3D pt. „Trzeci wymiar życia”, opisujący początki  powstawania życia na Ziemi i bezmiar wszechświata.
Następnie po tych naukowych doznaniach wszyscy zrelaksowali się podczas słonecznego spaceru wzdłuż nadwiślańskich bulwarów.
To była fascynująca lekcja – od niezbadanych jeszcze do końca cząstek elementarnych, po bezmiar tajemniczego i pobudzającego wyobraźnię kosmosu.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ PROFILAKTYCZNY

W czwartek, 24 maja odbył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinch DZIEŃ PROFILAKTYCZNY pod hasłem „Żyjmy zdrowo”. Na początku wystąpili uczniowie klasy VI, którzy zaprezentowali scenkę, a następnie dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 0B zaśpiewali piosenkę o zdrowiu. Występy nagrodzono brawami. Następnie przeprowadzono quiz o zdrowym stylu życia, a za każdą prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały owoc. Uczniowie mieli również możliwość spróbowania swoich sił podczas skoku z miejsca. W każdej klasie był jeden zwycięzca, który otrzymał książeczkę o bezpieczeństwie. Na zakończenie uczniowie poszczególnych klas otrzymali do ułożenia rozsypanki z hasłami, do których wykonali plakaty. Celem organizacji dnia profilaktycznego było uświadomienie uczniom, że dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia można nie tylko poprawić ogólne samopoczucie, lecz także uniknąć rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i wiele innych.

Święto Niepodległości w SP2

Historia da się lubić- o tym przekonują uczniów nauczyciele SP nr 2.

W związku z ogłoszonym przez Minister Edukacji roku szkolnego 2017/2018   „Rokiem dla Niepodległej” w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku odbywają się liczne działania związane z historią Polski i odzyskaniem przez nasz kraj Niepodległości.

Polacy musieli przejść długą drogę, aby po 123 latach niewoli cieszyć się wolnością.

Byli tacy, którzy nigdy nie pogodzili się z losem. Zrywy powstańcze, walka o tożsamość narodową i o wolność ,,Waszą i naszą’’ były przejawami wielkiego patriotyzmu Polaków, dla których takie wartości jak: wolność, niepodległość i suwerenność były najważniejsze. Działania podejmowane w szkole są prawdziwymi lekcjami patriotyzmu.

21 maja 2018r w szkole odbył się WIELKI TEST O NIEPODLEGŁOŚCI przygotowany i prowadzony przez nauczycieli historii Annę Witz –Skibicką i Andrzeja Kacprzaka . W hali widowiskowo-sportowej zgromadzili się wszyscy uczniowie szkoły. Klasy VII SP oraz II i III Gimnazjum wytypowały 3-osobowe drużyny, które odpowiadały na pytania. Każda drużyna decydowała o tym, za ile punktów wybierze pytanie. Pytania były za 1 do 5 punktów. Na pytania odpowiadali głośno, więc wszyscy obserwujący test uczniowie mogli porównać i pogłębić swoją wiedzę o Niepodległości. Najlepszą wiedzę historyczną zaprezentowała klasa IIf zajmując I miejsce. II miejsce zdobyła klasa IIIc , natomiast IId zajęła miejsce III.

Po teście odbyła się Żywa lekcja historii- przedstawiona przez Agencję Artystyczną Atena omawiająca wydarzenia od utraty Niepodległości do Powstań Śląskich.

Uczniowie mogli przekonać się jak trudna jest historia naszego Narodu i jak skomplikowane były drogi do odzyskania niepodległości. Podczas tej nietypowej lekcji prowadzący krótko przedstawił historię rozbiorów. Następnie przeszedł do nadziei Polaków związanych z Napoleonem. Poproszono na scenę uczennicę i przebrano ją w strój napoleoński. Po krótkiej prezentacji stroju i wydarzeń historycznych tego okresu, przeszliśmy do czasów Księstwa Warszawskiego. Ponownie prowadzący wybierał uczniów do zaprezentowania strojów z tamtego okresu.

Zaprezentowano, oprócz ubioru i historii Księstwa, sposób nakładania bagnetu i atak na wroga, mundur wojska niemieckiego i umundurowanie powstańca śląskiego. Bardzo ciekawy był ubiór Ślązaczki, składający się z wielu sztuk odzieży. Wszystkie prezentacje strojów i rodzajów broni przeplatane były informacjami dotyczącymi walki Polaków o wolność i niepodległość swojej Ojczyzny. Po takiej lekcji, pełnej niespodzianek i humoru, historia naprawdę da się lubić.

W maju odbył się też szkolny konkurs fotograficzny „ Z flagą w tle” ogłoszony przez dyrektora szkoły i pedagog Reginę Trandziuk.

Konkurs wygrali:

I miejsce: Martyna Kochańska i Kornelia Komosińska kl. 3b

II miejsce: Maria Wysocka kl.3a

III miejsce: Miłosz Waszkiewicz i Artur Kornowski kl. 4a

Wyróżnienie otrzymała Michalina Muzińska kl.4c

Uczniowie otrzymali gratulacje oraz dyplomy i nagrody.

Niech wszystkie działania w szkole będą inspiracją do rozwijania i pogłębiania zainteresowania przeszłością oraz rozbudzą w uczniach  zainteresowania historią Polski z własnej wewnętrznej potrzeby.

Wycieczka klas ,,0” – III SP w Bryńsku do Centrum Zabaw WARMIOLANDIA w Olsztynie

16 maja odbyła się wycieczka autokarowa do Centrum Zabaw WARMIOLANDIA. W wycieczce wzięło udział 37 uczniów pod opieką nauczycieli: p. Urszuli Kowalskiej, p. Teresy Kowalkowskiej, p. Gabrieli Rybickiej i p. Anny Wileńskiej. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja uczniów z poszczególnych klas. Jeszcze w przeddzień wycieczki uczniowie zostali zapoznani z zasadami zachowania się podczas pobytu w centrum zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. O godz. 11.00 przybyliśmy na miejsce, gdzie z parkingu wszyscy udaliśmy się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas owego pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami.. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazały się ,,Warsztaty z suchym lodem”. Dzieci pod kierunkiem pani prowadzącej z zaciekawieniem przeprowadzały proste doświadczenia. Wszyscy  z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych zjeżdżalni, armatek na piłeczki, elektronicznych samochodów itp.  Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha w którym można było odpocząć. W czasie trzy i pół godzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki smacznymi przekąskami w restauracji McDonald. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do domu.

DZIEŃ PRYMUSA w SP2

Obchody Dnia Prymusa weszły już na stałe do tradycji szkoły bowiem organizowany jest już po raz piętnasty a jednocześnie pierwszy od czasu przekształcenia szkoły w szkołę Podstawową.

Ten wyjątkowy dzień jest dowodem na to, że trud wychowawczy rodziców i działania dydaktyczne nauczycieli przynoszą wspaniałe owoce w postaci sukcesów uczniów.

Uroczystość, która odbyła się 29 maja rozpoczął dyrektor szkoły Janusz Ławicki.

Spotykamy się dzisiaj przepełnieni dumą-powiedział do rodziców- z powodu sukcesów Państwa dzieci a naszych uczniów Szkoły Podstawowej nr2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku.

Osiągnięcia są zawsze uwarunkowane determinacją o czym świadczą słowa Williama Feathera

„ Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwałości gdy inni rezygnują”

W tym roku szkolnym najwyższą średnią ocen osiągnęło aż 103 uczniów, którzy otrzymali dyplomy i gratulacje . Odbierali je wspólnie ze swoimi rodzicami.

To dobrze, że Was przybywa kontynuował dyrektor, bo jeżeli idea ta się rozwija, to kurczy się siła przecząca potrzebie ambitnych i innowacyjnych działań zapewniających sukces poszczególnym uczniom- a co za tym idzie szkołom i całemu społeczeństwu. Dobre wyniki w nauce mogą być początkiem osiągania celów bardzo ambitnych jak chociażby kształtowaniu postaw patriotycznych. Duma jest zaraźliwa. Najpierw dumni są rodzice oraz dzieci ze swoich osiągnięć, później uczniowie i nauczyciele ze swoich przedstawicieli na arenie wojewódzkiej i krajowej. Po tych słowach dyrektor przedstawił finalistów i laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz nauczycieli, którzy uczniów przygotowywali.

Dyplomy, statuetki i gratulacje otrzymali:

Kinga Nowińska – laureatka konkursu z biologii, fizyki, matematyki oraz finalistka z historii,

Paweł Kochański- laureat z chemii i matematyki, finalista z języka angielskiego,

Wiktoria Grenda- finalistka z wiedzy o społeczeństwie,

Mateusz Kasprzak- finalista z historii,

Paulina Brojacz – finalistka z języka angielskiego.

Średnią ocen 6.0 i wzorowe zachowanie osiągnęli uczniowie :

Olga Nowińska kl. 4a

Templin Aleksandra kl. 7b

Paturalska Aleksandra kl.2b

Roch Julia 3b, Celmer Małgorzata 3b i Nowińska Kinga 3b

Część oficjalna przeplatana był częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Marzeny Czarnomorzec i Justyny Szostek.

Konferansjerami byli: Julia Wacławska i Kamil Papczyński.

Wszystkim zebranym część artystyczna bardzo się podobała gdyż była różnorodna i wesoła.

Nasi uczniowie są utalentowani i poszerzają swoje umiejętności w  różnych dziedzinach o czym świadczyły występy chóru, gra Dagmary i Gabrysi na saksofonach , recytacja wierszy a także pantomima i taniec. Z zaciekawieniem i radością zaproszeni goście wraz przewodniczącym Rady Rodziców panem Grzegorzem Rochem, rodzice i nauczyciele obejrzeli z humorem przedstawione etapy życia młodego człowieka od okresu niemowlęctwa po dorosłe życie i pierwszą miłość.

Podczas tej uroczystości zorganizowany był również słodki poczęstunek z kawą, herbatą i zimnymi napojami.

SP KIEŁPINY – SZKOLNY KONKURS JĘZYKA AMGIELSKIEGO

W maju odbył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinach V Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Uczniowie pisali test wiedzy. Zwycięzcy otrzymali statuetki, których sponsorem była Firma FalbaTech Jan Falba z Lidzbarka oraz nagrody zakupione przez Stowarzyszenie OPOKA. Wyniki przedstawiają się następująco:

klasa I

I miejsce  Julia Sobotka
II miejsce  Magdalena Karczewska
III miejsce  Weronika Sadowska

klasa III

I miejsce  Izabela Piórkowska
II miejsce  Sandra Sadowska
III miejsce  Ewelina Jagodziewska

klasa IV

I miejsce  Karolina Truszczyńska
II miejsce  Amelia Gurzyńska
III miejsce  Daniel Lewandowski

klasa VI

I miejsce  Michał Kleist
II miejsce  Andżelika Nadolska
III miejsce  Szymon Jaroszewski

klasa VII

I miejsce  Karol Puczyński
II miejsce  Kacper Konopka
III miejsce  Cezary Lewandowski

Czytanie do podusi w SP Bryńsk

Szkoła Podstawowa i Filia Biblioteczna w Bryńsku już po raz piąty zorganizowały noc z książką dla uczniów klas ,,0” – IV: ,,Czytanie do podusi”. Odbyła  się ona w noc z 18 na  19 maja 2018 roku od godziny 20.00 do 8.00 rano. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zachęcenie ich do częstego sięgania po literaturę  oraz ukazanie szkoły z innej, mniej oficjalnej strony. Opiekunkami dzieci były: Teresa Kowalkowska i Anna Wileńska – nauczycielki klas młodszych oraz Renata Piotrowska – bibliotekarka Filii Bibliotecznej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek czytanych przez kolegów. Czas spędzony w szkole umilały im różne zabawy ruchowe oraz zagadki literackie. Ogromnym przeżyciem była możliwość  nocowania  w szkole, dla niektórych dzieci po raz pierwszy w życiu. Ta noc pełna atrakcji i niespodzianek z pewnością była dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Wspólne zabawy i czytanie lektury sprawiały im wyraźną radość. Rankiem nikt nie narzekał, nie był zmęczony. Dzieci  z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania z książką za rok.

SP KIEŁPINY –  PROJEKT „POLSKA – TU MIESZKAM” – ŚLĄSK

Od listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kiełpinach realizowany jest projekt pt.: „Polska – tu mieszkam”. Na początku roku szkolnego, każda klasa wylosowała region Polski. Zadaniem uczniów jest w atrakcyjny sposób przybliżyć wyjątkowość danej części naszego kraju. Tym razem swój projekt przedstawili uczniowie oddziału przedszkolnego. Ich zadaniem było zapoznać społeczność szkolną z jednym z  ciekawszych regionów Polski, którym jest Śląsk. Uczniowie wysłuchali dużo ciekawych informacji o zabytkach, kuchni i strojach ludowych. W pięknych strojach przedszkolaki przedstawiły  zwyczaje na Śląsku oraz zaprezentowały tańce.