Co słychać w naszych szkołach…

XIII ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II

6 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku obchodziliśmy 13 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Dyrektor szkoły Piotr Kościński powitał zebranych na czele z księdzem proboszczem Bogdanem Kołodziejczykiem. Uczniowie kl. IV-VII pod opieką nauczycielek: Ewy Kochańskiej, Wiesławy Tamiły i Danuty Kordalskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny. W atmosferze zadumy wspominaliśmy wydarzenia związane z życiem codziennym papieża, a także z jego młodością i dorastaniem w ukochanych Wadowicach. Nie zabrakło myśli i przesłań Jana Pawła II skierowanych do dzieci i młodzieży. Uroczystość ta była zarówno hołdem oddanym przez uczniów naszej szkoły największemu Polakowi, jak też podziękowaniem za jego pontyfikat będący niepowtarzalnym darem dla każdego z nas. Akademię zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem „Barki”.

SP KIEŁPINY – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca według kalendarza to pierwszy dzień wiosny. W Szkole Podstawowej w Kiełpinach obchodzono go 22 marca. Pogoda zrobiła psikusa i za oknem od rana sypał śnieg. Jednak na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych pojawiły się już kwiaty, bazie i wiosenne akcenty. W tym dniu w szkole dominował kolor zielony. Scenariusz pierwszego dnia wiosny przygotowała pani Zuzanna Cybulska. Uczniowie czytali wierszyki oraz zapoznali społeczność szkolną z tradycjami obchodów dnia wiosny. Poszczególne klasy wypisały też, co skojarzy się im z wiosną. Następnie wszyscy otrzymali gruszki. Punktem kulminacyjnym było wspólne wyjście na plac przed szkołą, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Tradycyjnie spalono Marzannę, a dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Impreza ta nie tylko zintegrowała społeczność szkolną, ale była też świetną zabawą.

JUŻ WIOSNA!!!

Jak tradycja nakazuje 20 marca 2018r. uczniowie i nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wąpiersku uroczyście pożegnali zimę, a radośnie powitali wiosnę. W kolorowych strojach, barwnych nakryciach głowy wysłuchali części artystycznej „O Wiośnie” w wykonaniu uczniów naszej szkoły, wzięli udział w konkursie związanym z wiosną, bawili się przy dowcipach wiosennych. Nie zabrakło słodkości i dobrych humorów. Na koniec wysłuchali piosenek o wiośnie i Marzannie wykonanych przez chór szkolny. Jedną z wielu atrakcji tego dnia był kolorowy pochód przez wieś z barwnymi Marzannami wykonanymi na lekcjach plastyki i godzin wychowawczych. Głos trąb i grzechotek przegonił Zimę, a otworzył szeroko drzwi nadchodzącej Wiośnie. Był to dzień wyjątkowo radosny, pełen dobrego humoru, bo dominowało słońce nie tylko w przyrodzie, ale i w naszych sercach. Pan dyrektor Piotr Kościński serdecznie podziękował uczniom i nauczycielom: pani Marii Gutowskiej i Danucie Kordalskiej za udaną imprezę. Tak powitaliśmy Wiosnę – najpiękniejszą porę roku. Życzymy wszystkim samych słonecznych i wiosennych dni.

Dzień Języków Obcych w SP Wąpiersk

Po raz pierwszy świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Uczniowie pod opieką pani BKL przygotowali szereg atrakcji. Pierwszą z nich stanowiło przedstawienie pod tytułem „Martynka”. Aktorzy z klas IV-VII przybliżyli w nim kulturę i tradycje Wielkiej Brytanii. Następnie, w piosence Leonarda Cohena „Hallelujah” swoje zdolności zaprezentowała uczennica klasy V Zuzanna Pater.  Kolejną atrakcją był wspólny taniec do tradycyjnej angielskiej piosenki „Hokey Pokey”. Uczennice z klas VI  i VII zaprezentowały układ choreograficzny do dźwięków tej znanej piosenki i zachęcały uczniów młodszych klas do wspólnej zabawy.

Na zakończenie imprezy Pan Dyrektor Piotr Kościński przedstawił wyniki dwóch konkursów. W pierwszym konkursie, na plakat ilustrujący wylosowany kraj europejski, dyplom laureata oraz drobną nagrodę rzeczową zdobyli uczniowie klasy IV. Przewodniczącym pozostałych klas zostały wręczone dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie. W drugim konkursie języka angielskiego pt.:” Word Master –Mistrz Słówek 2018” pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VI Milena Kalwa, miejsce drugie i trzecie zajęły dziewczęta z klasy VII : Alicja Napiórkowska i Wiktoria Świniarska. Pan Dyrektor Piotr Kościński wręczył zwycięzcom dyplomy.  Laureatki otrzymały także książki oraz drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez BKL oraz wydawnictwo Macmillan. Pozostałym uczestnikom wręczono długopisy wydawnictwa Macmillan.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Pełen radości, muzyki i dobrego humoru Dzień Języków Obcy odbył się w naszej szkole po raz pierwszy i mamy nadzieję, że zagości on na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.

Składam serdeczne podziękowania Uczniom i ich Rodzicom za zaangażowanie i wsparcie tego przedsięwzięcia oraz Paniom Danucie Kordalskiej, Wiesławie Tamiła oraz Anecie Drankowskiej za pomoc uczniom w przygotowaniu plakatów do konkursu na Dzień Języków Obcych.

Młode piłkarki z Dłutowa na podium

W czwartek, 15 marca w Szkole Podstawowej w Burkacie odbył się Wiosenny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt z rocznika 2007 i młodsze. W turnieju uczestniczyło 5 drużyn: SP Burkat, SP Ruszkowo, SP Klęczkowo, SP Wiśniewo, SP Dłutowo. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym 1 x 12 minut. Nasze dziewczęta trenujące od 2 miesięcy piłkę nożną w ramach programu Szkolny Klub Sportowy jak na początek zaprezentowały się bardzo dobrze. Po rozegraniu wszystkich meczy nadszedł czas na podsumowanie turnieju. Nasze dziewczęta zajęły III miejsce. W nagrodę od organizatora turnieju otrzymały puchar, dyplom i brązowe medale. Dziewczętom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kolejność końcowa turnieju.

1.SP Burkat
2.SP Ruszkowo
3.SP Dłutowo
4.SP Wiśniewo
5.SP Klęczkowo

Skład zespołu: Rynkowska Martyna, Budzińska Magda, Wróblewska Julia, Roda Tatiana, Nisgorska Ola, Malik Natalia, Ucińska Zuzia – opiekun Zbigniew Cegiełka.

8 rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

10 kwietnia 2018r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku wspominaliśmy 8 rocznicę katastrofy rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem. Od zakończenia II-giej wojny światowej była to największa katastrofa lotnicza, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej śp. Profesor Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, Prezydent Ryszard Kaczorowski i 93 członków polskiej delegacji. W tej katastrofie zginęli również posłowie i senatorowie oraz generałowie – dowódcy poszczególnych rodzajów wojsk, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, przedstawiciele instytucji państwowych tj. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich, biskup polowy wojska polskiego i przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele rodzin katyńskich oraz członkowie załogi samolotu. Polska delegacja udała się do Katynia, aby oddać hołd polskim oficerom w 70 rocznicę mordu katyńskiego, którego dokonali sowieci. Prezydent RP śp. Profesor Lech Kaczyński chciał wygłosić przemówienie, w którym cały świat miał wreszcie usłyszeć prawdę o Katyniu. Dyrektor szkoły Piotr Kościński przedstawił sylwetkę Lecha Kaczyńskiego, który z wykształcenia był prawnikiem, ale także profesorem prawa pracy – wykładowcą na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zanim został wybrany na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej był posłem, senatorem, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, Prezydentem Warszawy i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli. To z jego inicjatywy powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. Z chwilą śmierci Prezydenta jego konstytucyjne obowiązki zaczął wykonywać Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zarządził tygodniową żałobę narodową. Trumny z ciałami Prezydenta i jego małżonki po przylocie do kraju wystawiono w Pałacu Prezydenckim. Hołd oddały Prezydentowi dziesiątki tysięcy rodaków. Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Archikatedrze w Warszawie. Para Prezydencka została pochowana z honorami wojskowymi na Wawelu. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły minutą ciszy uczcili 96 ofiar katastrofy lotniczej 10 IV 2010r. pod Smoleńskiem.

Występy w Domu Seniora

Dnia 14 marca 2018r wolontariusze wraz z chórem szkolnym SP nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku pod opieką pani Justyny Szostek wystąpili w Domu Seniora w Lidzbarku z programem artystycznym z okazji Dnia Kobiet. W programie można było usłyszeć piosenki, wiersze, scenki oraz anegdoty o kobietach i mężczyznach. Program artystyczny spotkał się z dużym aplauzem zgromadzonych.

Nie był to pierwszy występ uczniów tej szkoły w Domu Seniora. W I półroczu roku szkolnego 2017/18 odbył się także Koncert Pieśni Patriotycznej oraz Koncert Kolęd.

Takie spotkania sprzyjają komunikacji między młodymi i starszymi pokoleniami, angażują obydwie strony, prowadzą do wzajemnego zrozumienia i podnoszą samoocenę. Mile spędzony wspólnie czas daje wiele radości i wzmacnia kontakty międzyludzkie.

28 marca 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, w której udział wzięli uczniowie kl.”0” i kl. I-VII. Uczestnikom towarzyszyło motto Allana Edgara Poe, że „Poezja jest tworzeniem piękna za pomocą słów”.

Do konkursowej rywalizacji przystąpiło 22 uczniów w następujących kategoriach: kl. „0”, kl. I-III i kl. IV-VII. Recytatorów oceniało jury, któremu przewodniczył pan dyrektor Piotr Kościński. Organizatorkami imprezy były panie: Dorota Zalewska i Maria Gutowska.

Oto wyniki poetyckiego pojedynku recytatorskiego:

Kat. „0”

I miejsce Paweł Orzechowski

II miejsce Sebastian Pilanz

III miejsce Mikołaj Sobotka

Wyróżnienie: Karolina Pilanz

Kat. I-III

I miejsce Nikola Rolka (kl. III)

II miejsce Marlena Granica (kl. III)

III miejsce Lena Chojnacka (kl. I)

Wyróżnienie Lena Fiszer (kl. III)

Kat. IV-VII

I miejsce Małgorzata Czuba (kl. IV)

II miejsce Izabela Rumanowska (kl. VII)

III miejsce Zuzanna Pater (kl. V)

Wyróżnienia: Dominka Kościńska i Weronika Lange (kl. IV)

Pan dyrektor wręczając nagrody książkowe i nagrody za udział, podziękował uczestnikom za odwagę, piękną dykcję i dobór wierszy. Gratulował opiekunom zdolnych uczniów, a organizatorom tak udanej imprezy.

Dziękujemy za książki ufundowane przez szkołę i inne nagrody od sponsora – PZU.

Zapraszamy ponownie za rok!

Szałamaja 2018

Po raz kolejny rozbrzmiewał hymn Szałamaji. W tym roku szałamajowa scena przeniosła nas w góry. Bo w górach jest wszystko, co kochamy: słońce, pełne traw połoniny, szum strumieni i blask gwiazd. W dniach 2-3 marca 2018 r. drużyna harcerska „Wataha” uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Szałamaja 2018″ w Kwidzynie. W tegorocznym konkursie lidzbarska drużyna prowadzona przez dh Dorotę Fryzę zaprezentowała dwie piosenki „ Jeden świat, jedno przyrzeczenie” oraz „Bieszczadzkie reggae”

Profesjonalne Jury doceniło zmagania artystów lidzbarskiej ziemi. Harcerze wyśpiewali III miejsce oraz Nagrodę Publiczności.

Do Festiwalu drużyna harcerska przygotowywała się w MGOK w Lidzbarku. Za pomoc dziękujemy pani Annie Wasilewskiej.