Co słychać w naszych szkołach…

AKTYWNE FERIE ZIMOWE W SP KIEŁPINY

Jak co roku, podczas ferii zimowych w Szkole Podstawowej w Kiełpinach zostały zorganizowane zajęcia. Odbywały się one od poniedziałku do piątku, w pierwszym tygodniu ferii. Przeznaczone były dla chętnych dzieci, które spędzają ferie w domu. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły uczniowie spędzili je bezpiecznie, ciekawie i aktywnie. Każdego dnia na uczestników zimowiska czekały nowe atrakcje. W poniedziałek, 22 stycznia odbyły się zajęcia plastyczne. Pod kierunkiem pani Natalii Żurek i pani Anny Aniszewskiej dzieci malowały farbami na folii, zrobiły gniotki oraz maski karnawałowe. Wtorek był dniem na sportowo. Zajęcia na hali sportowej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Ćwiczenia i zawody sportowe prowadzone przez panią Bożenę Ossowską i panią Zuzannę Cybulską wywołały u dzieci dużo pozytywnych emocji. Kolejnego dnia przyjechał do szkoły pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego pan Arkadiusz Abramowski, którzy przeprowadził zajęcia pt.: „Skarby rzek i jezior – królestwo ryb”. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, a w wykonanie prac włożyli dużo pomysłowości i zaangażowania. Następnie pani Gabriela Marcinkowska zaprosiła dzieci do gry w szachy. W  czwartek zajęcia dla uczniów przygotowały panie: Ewelina Falba i Irena Machujska. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w rozrywkach umysłowych, grach i zabawach zespołowych. Ostatni dzień zimowisk upłynął aktywnie i wesoło. Pani Beata Zelma i pani Agnieszka Witkowska przeprowadziły szereg zabaw i pląsów. Dzieci miały też możliwość aktywnej rozrywki podczas gier ruchowych na PlayStation. Wolny czas od nauki uczniowie szkoły spędzili bardzo ciekawie. Interesujące zajęcia  o walorach kształtujących uchroniły dzieci przed zjawiskiem nudy.

Bal karnawałowy w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku. Bale odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych, w dniach 16,17,18,19 stycznia. W dniu balu już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Manów, Batmanów nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Bal prowadził pan Krzysztof Gmyr. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Koncert kolęd w SP Dłutowo

6 stycznia w świetlicy wiejskiej w Dłutowie odbył się Uroczysty wieczór kolęd organizowany przez opiekunów SKW działającego w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dłutowie. Uroczysty wieczór kolęd rozpoczęły opiekunki SKW witając gości i zapraszając do wspólnego kolędowania. Następnie uczennice klasy III Szkoły Podstawowej zaśpiewały kolędę „ Świeć gwiazdeczko” i tym samym rozpoczęły wspólne śpiewanie kolęd. Potem kolędy i pastorałki  śpiewali uczniowie naszej szkoły , „Zespół Ach Te Baby”, „ Julia i ja”. Atmosfera była bardzo przyjemna i ciepła, pełna życzliwości i radości – mówią organizatorzy wieczoru. Wszyscy zebrani goście włączyli się do wspólnego kolędowania. Można było również zakupić ciasto za symboliczną kwotę – pieniądze przeznaczone zostaną na cel charytatywny. Uczniowie – wolontariusze i nie tylko bardzo się zaangażowali w organizację tego magicznego wieczoru. Spotkanie wpłynęło na integrację całej społeczności szkolnej i lokalnej.

SP KIEŁPINY – BAL KARNAWAŁOWY

W sobotę, 20 stycznia w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Pani Beata Zelma i pani Ewelina Falba zadbały, aby korytarz szkolny zamienił się w salę balową. Na początku swoim występem zachwyciły najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, z grupy 0A. Ogromne brawa otrzymali też uczniowie klasy 1, którzy zatańczyli twista. Dzieci przygotowane były pod kierunkiem pani Natalii Żurek i pani Anny Aniszewskiej. Po występach rozpoczęły się pląsy! Bogaty program zabaw i konkursów sprawił, iż żadne dziecko się nie nudziło. Dzieciaki wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka. Wiele śmiechu było podczas konkursu tańca z balonikiem. W przerwach, zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz kiermasz książek. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości i euforii, nie obyło się też bez niespodzianek. Na bal zawitał przemiły gość, maskotka Gminy Lidzbark – Jednorożec WELUŚ. Dzieci były zachwycone! Weluś zachęcał do zabawy i można było sobie zrobić z nim zdjęcie. Oczywiście chętnych nie brakowało. W szkole w Kiełpinach bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje rodzicom za zaangażowanie w organizację balu oraz panu Dawidowi Grochowalskiemu, tacie Szymona i Macieja za bezpłatną oprawę muzyczną.

SP Dłutowo na spotkaniu w bibliotece

W dniu 10 stycznia uczniowie klasy II szkoły podstawowej  w Dłutowie udali się do Biblioteki Publicznej działającej w tej miejscowości. Dzieciaki mogły poznać ofertę biblioteki na zimowe popołudnia, dostępne woluminy oraz ofertę zajęć bibliotecznych. Podczas spotkania odbyła się też pogadanka dotycząca zawodu bibliotekarza i zakresu jego obowiązków. Dzieciom bardzo się podobało to spotkanie. Zadeklarowały chęć częstszych wizyt w bibliotece. Do domów wróciły z pełnymi plecakami literatury dziecięcej.

Teatrzyk „Staruszek z zimowej krainy”- Przedszkole Miejskie w Lidzbarku

Dnia 15 stycznia , w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z muzycznego teatru  „Bajecznego” z Bydgoszczy. Dzieci obejrzały spektakl pod tytułem „Staruszek z zimowej krainy”. Aktorzy włączyli dzieci do przedstawienia. Przedszkolaki razem z pieskiem śpiewały piosenki  i tańczyły. Dowiedziały się również, że zimą należy pamiętać o zwierzętach, które czekają na naszą pomoc. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.

Gminny Konkurs   Plastyczny  „ Portret Tadeusza Kościuszki”

11 stycznia 2018 r.  w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Lidzbarku odbył  się  Gminny Konkurs Plastyczny „ Portret Tadeusza Kościuszki”. Główne cele konkursu to  rozwijanie zdolności manualnych i krzewienie tradycji narodowych.  Uczniowie trzech szkół z Lidzbarka i Bryńska wykonywali samodzielnie  portret Kościuszki  na arkuszu  formatu A 3. Mogli również korzystać z materiałów plastycznych, które zakupiono  z funduszy szkolnych. Dzieci otrzymały także poczęstunek. Organizatorem konkursu była Magdalena Zawacka, która także wykonała dekoracje z kółkiem plastycznym.

Konkurs zapoczątkowała pani dyrektor Beata Piątkowska, która  bardzo ciepło przywitała gości, uczniów, jurorów, nauczycieli  i organizatora konkursu. Następnie  kilka pieśni patriotycznych odśpiewał chór szkolny Biedronki pod kierunkiem   pań Aleksandry Trzaskalskiej i Magdaleny Zawackiej.  Krótką historię  bohatera narodowego przedstawił zebranym  nauczyciel historii  pan Michał Dzimira.

Jury w osobach  pań Małgorzaty Raczyńskiej i Marleny Komosińskiej oraz pana Zygmunta Mężykowskiego  wyłoniło dziesięć najlepszych prac.

A to wyniki konkursu :

Kategoria klas I-III

I miejsce- Julia Witkowska SP 1
II miejsce – Julia Czarnomorzec  SP2
III miejsce – Zuzanna Oleksiak  SP 1
Wyróżnienie- Weronika Szymańska  SP 1
Wyróżnienie – Gabrysia Kłopotowska  SP 1

Kategoria klas IV –VII

I miejsce – Olga Wesołowska  SP 2
II miejsce – Patrycja Moszczyńska  SP 1
III miejsce – Amelia Kalisz  SP 1 i  Małgorzata Czaplińska SP 2
Wyróżnienie – Patrycja Kilanowska SP 1
Wyróżnienie – Olga Nowińska – SP 2
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

SP KIEŁPINY – projekt „Polska tu mieszkam” – KASZUBY

Od listopada w Szkole Podstawowej w Kiełpinach realizowany jest projekt pt.: „Polska – tu mieszkam”. Na początku roku szkolnego, każda klasa wylosowała region Polski. Zadaniem uczniów jest w atrakcyjny sposób przybliżyć wyjątkowość danej części naszego kraju. Tym razem swój projekt przedstawili uczniowie klasy IV. Ich zadaniem było zapoznać społeczność szkolną z ciekawą i barwną kulturą Kaszub. Do tego pięknego regionu zabrała wszystkich wróżka Karolina. Uczniowie wysłuchali interesującej lekcji o zabytkach, kuchni i strojach ludowych. Przedstawiono też ciekawostki o tradycjach oraz zaprezentowano język kaszubski.

Uczniowie SP Dłutowo na spotkaniu ze strażakiem

W dniu 12 stycznia odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu, pan Damian Lemański. Dokonał prezentacji stroju strażaka, a także urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczych. Pan strażak przypomniał numery alarmowe oraz jak postąpić w sytuacji zagrożenia. Dzięki strażakowi dzieci miały okazje przymierzyć hełm strażacki i marynarkę ubioru specjalnego, typu NOMEX. Na koniec spotkania dzieci usłyszały dźwięk syreny ręcznej.

Akcja Góra Grosza 2017 w SP Wąpiersk

Od 27 listopada 2017 roku do 2 stycznia 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku przeprowadzono zbiórkę monet w ramach akcji „Góra Grosza”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Samorząd Szkolny wraz z opiekunem panią Dorotą Zalewską oraz Dyrektorem Szkoły panem Piotrem Kościńskim utworzyli komisję Góry Grosza, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zamierzonych działań. Akcja była bardzo dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Po zakończonej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych pieniędzy. Uczniowie szkoły zebrali 297 złotych i 70 groszy. Pieniądze przekazano do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie. Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.

Uczniowie i nauczyciele SP Nr 2 w Lidzbarku wspierają WOŚP

Każdego roku społeczność szkolna przyłącza się do grania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i dlatego 12 stycznia 2018r zorganizowano w szkole zbiórkę pieniędzy- wrzuć do puszki.

Samorząd Uczniowski przygotował również sprzedaż drobnych gadżetów. Kupujący wrzucali pieniądze do puszki i otrzymywali za to czerwone serduszka.

Propagowanie czytelnictwa w Dłutowie

W dniu 8 stycznia do naszej szkoły przybili goście z Krakowa, aby zaprezentować nam przedstawienie teatralne pt. „W krainie baśni – Uwolnić smoka”. Sztuka miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Dzieci były zachwycone, ponieważ niektórzy z nich mogli aktywnie uczestniczyć w sztuce.

26 Finał WOŚP w NSP w Wąpiersku

14 stycznia 2018 roku Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku po raz kolejny włączyła się w akcję 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbieraliśmy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Akcję zorganizowała pani Dorota Zalewska. 29 wolontariuszy przeprowadziło kwestę do puszek na terenach wsi: Wąpiersk, Jeleń i Koty. Pieniądze przekazano i policzono w sztabie 909 WOŚP w Lidzbarku. Łącznie zebrano 1692,05 zł: wieś Wąpiersk – 491,91 zł,          wieś Jeleń – 635,26 zł, wieś Koty – 564,88 zł. Wolontariuszami byli uczniowie szkoły w Wąpiersku, gimnazjum w Lidzbarku oraz pan Wiesław Kraszewski sołtys wsi Koty. Jak co roku Dyrektor Szkoły pan Piotr Kościński obdarował wolontariuszy słodyczami. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację 26 Finału WOŚP.