Co słychać w naszych szkołach…

PROFILKATYKA W SP 2 W LIDZBARKU

11 grudnia uczniowie z klas I i IV obejrzeli spektakl profilaktyczny pt: ” Awantura o żabę ” w wykonaniu aktorów  Teatru Kurtyna z Krakowa.

„…Spektakl „Awantura o żabę” to urocza opowieść o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji i szacunku do innych. To też wyraźna przestroga przed tym, aby unikać lenistwa, próżności, samolubstwa, agresji, kłótliwości, a przede wszystkim rzeczy, których spotkanie byłoby niebezpieczne. Dzieci podczas oglądania spektaklu były zachwycone. Było dużo śmiechu, ale także zaciekawienia. Maluchy z uwagą oglądały przygody żaby Klementyny i jej drogi do bycia dobrą. Przekaz był bardzo czytelny, dzięki czemu dowiedziały się jak ważna jest pracowitość, szacunek do ludzi, posłuszeństwo wobec opiekunów i osób starszych. Mogły również przekonać się, że nie warto być samolubnym, próżnym i zarozumiałym, a potrzeba akceptacji i życia w grupie jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka.

Następny spektakl był dla uczniów klas VII i klas gimnazjalnych. Spektakl nie pozwalał widzowi już od pierwszej sceny wygodnie czekać na snucie się teatralnej opowieści. Otwierała go burzliwa, pełna wzajemnych oskarżeń i manipulacji rozmowa ojca i córki. On był oskarżonym w procesie o błąd lekarski w czasie operacji, którą prowadził pod wpływem alkoholu. Ona, kilkunastoletnia uczennica liceum, właśnie po raz kolejny przerwała okres abstynencji narkotykowej. Ta rozmowa wydawała się być zwieńczeniem rodzinnego koszmaru. Ale to tylko pozory. Twórcy przedstawienia powiedli widza do czasu, kiedy losy tej dwójki zależne były od indywidualnych wyborów i decyzji. Do momentu, kiedy prawda o niezaspokojonych potrzebach, poczucie osamotnienia i lęk przemieniły się w bezradność i kłamstwa. Do chwili, kiedy ci ludzie, każde na swój sposób, a jednak przedziwnie związani, zatracili sens wartości osobowych i społecznych, które czynią człowieka wolnym. Kiedy z podmiotów stali się bezradnymi przedmiotami, bezwolnie szarpiącymi się w chaosie teraźniejszości, pełnej zgiełku, hałasu, bezguścia, łatwizny i dewaluacji fundamentalnych pojęć. Jednak tytułowy labirynt ma wyjście. Są mimo wszystko rodziną, a odnowienie relacji i więzów zawsze jest możliwe.

Bardzo ważna była pogadanka profilaktyczna po spektaklu. Istotą pogadanki jest ochrona uczniów przed zagrożeniami oraz usystematyzowanie wiedzy uczestników na temat konsekwencji sięgania po środki odurzające, ukazanie wieloaspektowości zjawiska.

12 grudnia odbył się DZIEŃ PROFILAKTYKI pod hasłem „Wybieram zdrowie : kocham, lubię, szanuję, dzielę się, smakuję”. W tym dniu odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu w formie turnieju „Jeden z dziesięciu” w 2 kategoriach: dla klas VII i dla klas II i III Gimnazjum.

Konkurs wśród uczniów klas VII wygrała Wiktoria Linek z klasy VIIb . Konkurs przygotowały i prowadziły panie Anna Ponieważ i Justyna Michalska.

Wśród klas gimnazjalnych konkurs wygrała Zuzanna Ziółkowska z IIc. Konkurs przygotowały panie Dorota Kalinowska-Sosnowska i Lucyna Talarowska-Dzimira.

Następnie odbyła się wystawa i degustacja zdrowej żywności. Zdrowe, kolorowe i smaczne potrawy przygotowali uczniowie z klas: 4a,4b,4c,2b,3e,3f wraz z wychowawcami i rodzicami oraz liderki zdrowia pod kierunkiem pielęgniarki Marii Bojanowskiej. Uczniowie szkoły chętnie degustowali sałatki, ciasta, ciasteczka, naturalne soki ,owoce i zapoznawali się z przepisami, dowiadywali się jak dbać o zdrowie .

Na zakończenie tego dnia grupa teatralna pod kierunkiem pani Barbary Skuzy przedstawiła scenkę profilaktyczną „Wpływ alkoholu na organizm”. Koordynatorką działań profilaktycznych w szkole jest pedagog Regina Trandziuk.

SP KIEŁPINY – WIGILIA SZKOLNA

Jak co roku w przeddzień przerwy świątecznej, w atmosferze bożonarodzeniowej, odbyła się w Szkole Podstawowej w Kiełpinch wigilia szkolna. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz wielu rodziców zasiedli w klasach by kolędować i częstować się świątecznymi przysmakami. Następnie cała społeczność szkolna spotkała się przy scenie i obejrzała przedstawienie pt.: „Opowieść wigilijna”. Na spotkanie wigilijne przybyli też zaproszeni goście:  zarząd Stowarzyszenia Opoka, ks. Stanisław Rybarczyk, księgowa pani Alina Stachewicz z mężem oraz Rada Rodziców. Na początku wszyscy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu córki pani Aliny, Wiktorii oraz jej koleżanki Alicji, które zagrały na saksofonie i klarnecie. Następnie uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Witkowskiej, w pięknie przygotowanej scenografii i strojach, przypomnieli, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Oprawę muzyczną podczas śpiewu zapewnił nauczyciel muzyki pan Krzysztof Rychcik. Przedstawienie i zaśpiewane kolędy wprowadziły zebranych w miły, świąteczny nastrój. Urozmaiceniem podczas występów była gra na flecie przez uczennicę klasy IV Amelię Gurzyńską oraz kolędy zaśpiewane przy akompaniamencie ucznia klasy VI, Krzysia Malinowskiego. Na apelu zostały również wręczone nagrody w III Rodzinnym konkursie na najładniejszą ozdobę choinkową. Zwycięzcami okazali się: I miejsce Karolina Truszczyńska kl. IV, II miejsce Kacper Jaroszewski kl. I, III miejsce Andżelika Nadolska kl. VI. Ogromną niespodzianką dla uczniów była wizyta Mikołaja. Dzieci w szkole są bardzo grzeczne i dlatego ponownie otrzymały prezenty. Mikołaj wręczył również upominki pracownikom szkoły. Na zakończenie wystąpiła pani dyrektor i życzyła wszystkim zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Wizyta Św. Mikołaja w lidzbarskim Przedszkolu

Jak co roku, do Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku zawitał  Św. Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko stawał w drzwiach wszystkich grup, na twarzach przedszkolaków pojawiał się  uśmiech. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły  oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Sympatyczny gość otrzymał także ciasteczka wykonane przez rodzica z grupy IV. Mikołaj wręczył prezenty zakupione przez Radę Rodziców i obiecał, że  na pewno do Nas wróci, bo wychodząc – stwierdził: ,,w  tym przedszkolu są  NAJGRZECZNIEJSZE  DZIECI.”

Jasełka w SP Bryńsk

22 grudnia w Szkole Podstawowej w Bryńsku uczniowie klas 0-III wspierani przez chór szkolny przedstawili historię o Bożym Narodzeniu. Po przedstawieniu odbył się szkolny koncert kolęd i pastorałek. Każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie kolędę. Artyści biorący udział w Jasełkach i koncercie otrzymali gromkie brawa od licznie zgromadzonych gości. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły pragną złożyć gorące życzenia.

Najpiękniejsza choinka – konkurs plastyczny w przedszkolu

W Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Najpiękniejsza choinka”dla dzieci 3 i 4-letnich z rodzicami. Celem konkursu było: rozwijanie twórczej inwencji, kreatywności dzieci i rodzica, wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz integracja dziecka i rodzica w czasie wspólnych prac plastycznych. W konkursie wzięło udział 15 dzieci z rodzicami z grupy I KRASNOLUDKI i II BIEDRONKI. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością w ujęciu tematu. Stosowane techniki plastyczne były różnorodne ,a choinki przepiękne. Jury w skladzie: Magdalena Kornowska, Marta Bielska- Brydzińska i Anna Raniszewska wyłoniło zwycięzców:

I MIEJSCE -Hubert Wacławski z mamą Dorotą

II MIEJSCE – Franciszek Drzewoszewski z mamą Ewą

III MIEJSCE – Dawid Wyka z mamą Eweliną.

Wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Sikorska z mamą Anną, Natalia Wysocka z mamą Danutą oraz Stanisław Jankowski z mamą Anną.

,,Jest taki dzień ,bardzo ciepły, choć grudniowy” – Jasełka w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas związany z tradycjami i obrzędami. Wiedzą o tym również dzieci z naszego przedszkola. Dnia 14 grudnia, przedszkolaki  z grupy VI zaprezentowały Jasełka. Dzieci wcieliły się w postacie Maryi, Józefa, aniołów, królów i pasterzy. Przedstawienie było wyjątkowe, a mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Jasełka obejrzeli zaproszeni goście: ks. Marian Wiśniewski, ks. Stanisław Grzywacz, dyrektor CUW Judyta Bagniewska, Przewodnicząca Rady Rodziców Liliana Rostkowska, sekretarz Dorota Sokołowska.  Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor  Doroty  Waleśkiewicz oraz księdza Mariana Wiśniewskiego  i w świątecznych nastrojach zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców dzieci z grupy VI „Sowy”. Do tej wspaniałej uroczystości, dzieci zostały przygotowane przez panie: Ewę Angerhoefer, Ewę Rogozińską i Edytę Zakrzewską.Takie uroczystości są już tradycją w naszym Przedszkolu i na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci i ich bliskich. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICOM, a szczególne podziękowania dla rodziców: Katarzyny Pilanz, Katarzyny Szypulskiej i Eweliny Chołaścińskiej .