Co słychać w naszych szkołach…

Dzień Profilaktyki w Dłutowie

Tegoroczny Szkolny Dzień Profilaktyki zorganizowany został 26 listopada pod hasłem: „ODLEĆ ZDROWO Z NAMI, NIE Z NARKOTYKAMI”. Jest to już tradycyjna impreza, którą organizują wspólnie zespoły profilaktyczne Szkoła Podstawowej i Gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się krótkim spektaklem profilaktycznym w wykonaniu uczniów klasy III Gimnazjum. Jego tematem przewodnim było odniesienie do hasła głównego – przeciwdziałanie uzależnieniom.

W ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki zorganizowany został konkurs dla klas -klasy I-III szkoły podstawowej wykonywały pracę plastyczną pod hasłem: „Owoce i warzywa bawią się na zdrowie”. Klasy IV- VI SP i I-III Gimnazjum przygotowywały stoiska ze zdrową żywnością. Zaangażowanie, pomysłowość uczniów przeszła wszelkie oczekiwania, a komisje konkursowe miały trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzcy. Zwycięskimi klasami w szkole podstawowej zostały: Ib i IV, a w gimnazjum Ib.

Jak co roku można było także  wygrać atrakcyjne nagrody, biorąc udział w licznych konkurencjach sportowo – edukacyjno –zręcznościowych, min.: układanie puzzli, nawlekanie makaronu, skakanie na piłce, wycinanie figur, budowanie wieży z klocków, obieranie ziemniaków  itd.. Emocji było, co nie miara, a doping dla zawodników ogromny! Z każdej konkurencji wyłoniony był zwycięzca, który otrzymał nagrodę główną, a pozostali uczestnicy otrzymywali nagrody pocieszenia. Chętnych do konkurencji nie brakowało. Zwycięzcom – Gratulujemy! Finansowo Dzień Profilaktyki wspiera Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku finansując nagrody i materiały niezbędne do organizacji.

Charytatywny Bal Andrzejkowy w SP Słup

21 listopada 2015 odbył się trzeci już Charytatywny Bal Andrzejkowy na rzecz Szkoły Podstawowej w Słupie organizowany przez Proboszcza Parafii Boleszyn Ks. Kanonika Piotra Nowaka oraz Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Szansa”. Impreza odbyła się w sali wiejskiej w Boleszynie, użyczonej nieodpłatnie dzięki uprzejmości Pani Sołtys Marii Nadolskiej. W zabawie uczestniczyło 118 osób. Swoją obecnością zaszczycił również burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek z żoną. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup mebli i nowych lamp do jednej z klas oraz kserokopiarki. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, gościom oraz tym, którzy dokonywali zakupów na kiermaszu, który odbył się w trakcie balu. Podziękowania należą się także wszystkim uczestnikom budzącej ogromne emocje licytacji, którą prowadził z fantastycznym skutkiem Ksiądz Piotr.

„Za zakup przedmiotów z licytacji dziękujemy Paniom Annie Ostrowskiej i Patrycji Waruszewskiej z Brzozia, Państwu Marlenie i Mirosławowi Wierzbowskim z Mszanowa, Patrykowi Wierzbowskiemu i Kamili Wójcik z Mszanowa, Dorocie i Pawłowi Manerowskim z Boleszyna, Julicie i Romanowi Bartkowskim z Boleszyna, Aldonie i Krzysztofowi Kordalskim z Jelenia oraz Katarzynie i Marcinowi Sadowskim ze Słupa.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Księdzu Piotrowi Nowakowi za ogromne zaangażowanie i pomoc, zespołowi muzycznemu „Pasja”, artyście malarzowi Panu Adamowi Rudzińskiemu z Torunia za pejzaż na aukcję, Państwu Izabeli i Ryszardowi Gramsom z Kiełpin za karnet na przejazd bryczką, Pani Ewie Sawickiej – Kostkowskiej, właścicielce Gabinetu Kosmetycznego i Fryzjerskiego z Iławy za karnet na zabiegi kosmetyczne, Panom Krystianowi i Bartoszowi Dreszlerom – właścicielom Wytwórni Wędlin z Nowego Miasta Lubawskiego za pieczone prosię, Państwu Roksanie i Stanisławowi Chorzelewskim z Wielkiego Leźna za indyki, Pani Agacie SitarzPrezes GS „Samopomoc Chłopska” w Lidzbarku za pieczywo, Państwu Iwonie i Mariuszowi Wrzoskom z Boleszyna za owoce i warzywa.

Paniom kucharkom bardzo dziękujemy za przepyszne dania: Danucie Szramce, Teresie Wrzosek, Grażynie Kozłowskiej, Ewie Fiszer, Ewie Wrzosek, Irenie Wrzosek; ponadto Pani Marioli Borowskiej oraz Państwu Barbarze i Kazimierzowi Wrzoskom.

Podziękowania przekazujemy również rodzicom naszych uczniów: Państwu Grażynie i Juliuszowi Bartkowskim za tucznika. Za ciasta, produkty niezbędne do przygotowania dań na bal i pomoc w obsłudze Państwu: Agnieszce i Tomaszowi Kamińskim, Beacie i Adamowi Kawkom, Jadwidze i Janowi Kenskim, Zofii i Ryszardowi Kiempistym, Monice i Grzegorzowi Lengom, Annie Lisickiej, Beacie Łach, Ewie i Robertowi Łukaszewskim, Annie i Kazimierzowi Mierzyńskim, Katarzynie Orłowskiej, Dorocie i Piotrowi Ostrowskim, Ewelinie i Janowi Ozimkowskim, Iwonie Rzymowskiej, Justynie Sadowskiej i Tomaszowi Chojnackiemu, Katarzynie i Marcinowi Sadowskim, Barbarze Sieg, Justynie i Piotrowi Stumskim, Annie i Mariuszowi Szmitom, Dorocie i Leszkowi Szynakom, Agnieszce i Zbigniewowi Truszczyńskim, Beacie i Leszkowi Wierzchołowskim, Agnieszce i Cyprianowi Żachom.

Dzięki Waszym ogromnym gestom i  życzliwości Szkoła Podstawowa w Słupie staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla naszych uczniów. Mamy nadzieję, że za rok pobijemy kolejny rekord.” – Organiatorzy

Turniej Tenisa Stołowego w SP Kielpiny

27 listopada odbył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinach  XVIII Gminny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych. W zawodach wzięły udział 4 szkoły podstawowe z Gminy Lidzbark: SP Bryńsk, SP Słup, SP Wąpiersk i SP Kiełpiny. Zawody rozegrano systemem turniejowym „każdy z każdym”. Turniej przebiegał w zdrowej i sportowej atmosferze. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary i dyplomy. Wyniki turnieju w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

dziewczęta rocznik 2005 i młodsi:

I miejsce   Karolina Brzozowska   SP Kiełpiny
II miejsce  Weronika Szpejna   SP Słup
III miejsce  Andżelika Nadolska  SP Kiełpiny

chłopcy rocznik 2005 i młodsi:

I miejsce  Miłosz Łoziński  SP Wąpiersk
II miejsce  Karol Puczyński  SP Kiełpiny
III miejsce  Michał Kleist  SP Kiełpiny

dziewczęta rocznik 2003 i 2004:

I miejsce  Zofia Żach  SP Słup
II miejsce Paulina Olszewska  SP Wąpiersk
III miejsce Małgorzata Tucholska  SP Słup

chłopcy rocznik 2003 i 2004:

I miejsce  Bartosz Szpejna  SP Słup
II miejsce  Patryk Kuca  SP Słup
III miejsce  Mateusz Truszczyński SP Kiełpiny

 

8 medali dla lidzbarskiej grupy taekwondzistów

Listopadowe mistrzostwa polskiej federacji taekwon-do przyniosły naszym taekwondzistom kolejne  w tym roku medale.

Mistrzostwa odbyły się 14 listopada w miliczu.  Zawodnicy lidzbarskiej grupy w  składzie  Igor Januszewski, Oskar Januszewski, Aleksander Twardowski, Filip Kłosowski, Dawid  Łoziński wrócili z ośmioma medalami. Rozegrano konkurencje dla wszystkch przedziałów wiekowych począwszy od przedszkolaków kończąc na seniorach. Spośród wielu startujących zawodników udało się przebić naszym taekwondzistom.

W konkurencji układów formalnych 6cup nasi młodzicy Filip, Dawid i Aleksander rozgromili przeciwników. Chłopcy pokonali konkurencję i rywalizowali między sobą. Igor Januszewski również był niepokonany na macie obok w konkurencji układów 7cup,wywalczył i miejsce. Z koleji jego starszy brat Oskar w kategori kadet 8-5cup zdobył iii miejsce w tej samej konkurencji.

Oprócz tego chłopcy startowali również w walkach bong matsogi (walka miękkim kijem). Po ciężkiej i zaciętej walce Dawid i Filip w swojej kategori 6-5cup wywalczyli medale. Dawid złoto, a Filip brąz. Natomiast w kategori kadetów +155cm drugie miejsce  zdobył Oskar Januszkiewicz.

Taekwondziści zaprezentowali się bardzo dobrze. Każdy z nich wrócił zadowolony, a ich trenerzy dumni ze swoich podopiecznych.

Dzieło Adama Mickiewicza „Dziady” wystawione w Bryńsku

Początek listopada to czas, który skłania do refleksji nad istotą życia i nieuchronnością praw natury. Obecne zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych wykraczają poza sferę przekonań religijnych. Święto to łączy w sobie wielowątkową obrzędowość pogańską z tradycjami świąt kościelnych. W dniu 7 listopada w świetlicy wiejskiej w Bryńsku, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej wystawili fragment „II cz. Dziadów” Adama Mickiewicza. Przypomnieli dawne, pochodzące z czasów pogańskich obrzędy mające na celu pomoc duszom, które chcą dostać się do nieba. Inicjatorem spektaklu była p. Renata Piotrowska – pracownik biblioteki filialnej w Bryńsku. Przedstawienie przygotowano przy współpracy z nauczycielem prowadzącym zajęcia teatralne –p. Iwoną Strungowską oraz pomocy p. Michała Kwiatkowskiego – radnego gminy Lidzbark. Dzięki uprzejmości MGOK w Lidzbarku spektakl mogli również obejrzeć mieszkańcy Miasta i Gminy Lidzbark. Niesamowita sceneria, muzyka, kostiumy , makijaż przygotowane przez opiekunów w  jakim występowali aktorzy wspaniale oddał charakter prezentowanego utworu. Akcja toczy się w Dzień Zaduszny (w nocy) w kaplicy, gdzie zebrała się grupa ludzi  z pobliskiej wioski. Trwa ludowy obrzęd Dziadów, któremu przewodniczy Guślarz. Zebrani wzywają kolejno dusze czyśćcowe chcąc ulżyć im w cierpieniu. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w role duchów odwiedzających kaplicę. Mogliśmy zobaczyć Józia i Rózię (to dzieci, które nie doświadczyły cierpienia i dlatego nie mogą dostać się do nieba), widmo złego pana (upiora skazanego na wieczną mękę za zło wyrządzone poddanym, którzy pod postacią „żarłocznego ptactwa” towarzyszą mu po śmierci), ducha pasterki Zosi (jej wina polega na tym, że igrała z uczuciami innych). Wspaniale wcielono się również w postacie wieśniaków, starających się w miarę możliwości ulżyć cierpieniu duchów.

Obsada: Zuzanna Gutowska – Narrator,  Michał Kwiatkowski – Widmo, Joanna Rybicka – Guślarz, Ada Sokołowska- Zosia, Wieśniacy – Michalina Sokołowska,  Zuzanna Karpińska , Magdalena Piotrowska, Paweł Klejnowski, Wiktor Koszewski, Marcin Rybicki – Józio, Martyna Pawelska- Rózia, Igor Pawelski- Kruk, Oliwia Wyżlic – Wrona.