Co słychać w naszych szkołach…

Dzień Edukacji Narodowej

Szkoła Podstawowa nr 1

„Nauczyciel dobrze wie ile w głowie zmieści się, nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa”- tymi słowami piosenki uczniowie zaczęli uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami sportowymi i dwujęzycznymi w Lidzbarku. Apel przygotowały klasy III d i III f pod kierunkiem nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pani Eweliny Wojciechowskiej  i pani Eweliny Janickiej . Wesołe piosenki zaśpiewały dzieci należące do szkolnego chóru Biedronki  pod kierunkiem  pań Aleksandry Trzaskalskiej i Magdaleny Zawackiej.

Uczniowie przedstawili montaż  słowno- muzyczny, w tym także i taniec  dla wszystkich nauczycieli. Na koniec wszystkim paniom dzieci złożyły życzenia i wręczyły pięknego kwiatka.  Na apelu obeni byli goście w osobach pani dyrektor Beaty Piątkowskiej  i pani wicedyrektor Marii Tonkowicz. Dekoracje wykonali uczniowie z kółka plastycznego pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej.

SP Bryńsk

16 października w Szkole Podstawowej w Bryńsku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na której zgromadzili się nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i zaproszeni goście. Akademię szkolną przygotowali uczniowie zajęć teatralnych i chóru szkolnego. Młodzi artyści słowem i pieśnią uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność  i  troskę o dobro wychowanków. Uśmiechniętym nauczycielom wręczono kartki z życzeniami i kwiaty. Na zakończenie uroczystości  głos zabrała dyrektor Iwona Strungowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

SP Wąpiersk

W piątek 14 października odbył się w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym uroczystym dniu słowa podziękowania i życzenia przekazał pracownikom szkoły dyrektor szkoły Piotr Kościński i podziękował za trud włożony każdego dnia kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Również serdeczne życzenia wszystkim pracownikom przekazała pani Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” Dorota Zalewska. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzani są uczniowie. W części artystycznej  uczniowie z klasy IV-VII pod kierunkiem pań: Anety Drankowskiej, Wiesławy Tamiły i Danuty Kordalskiej opiekunki chóru szkolnego śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów oraz wyrazili wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. Swoimi występami dostarczyli zebranym gościom wielu miłych wrażeń. Dyrektor szkoły przedstawił nowy Samorząd Szkolny w składzie: Izabela Wiśniewska – przewodnicząca, Radosław Maciejewski – zastępca, Dominik Iwan – skarbnik, Alicja Napiórkowska – sekretarz.  W imieniu uczniów Izabela Wiśniewska przewodnicząca Samorządu Szkolnego złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz ks. Proboszczowi Bogdanowi Kołodziejczykowi. W tym dniu prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” wręczyła nagrodę dyrektorowi szkoły. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali również nauczyciele: pani Dorota Zalewska, pani Aneta Drankowska, pani Maria Gutowska, pani Beata Kościńska, pani Barbara Klimowska-Lewandowska, pani Danuta Kordalska, pani Ewa Kochańska, pani Wiesława Tamiła oraz pracownicy szkoły: pani Bożena Rybka i pan Sławomir Zakrzewski. Cała uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

SP KIEŁPINY

13 października w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Aby uczcić ten dzień uczniowie szkoły, pod kierunkiem pani Ireny Machujskiej przygotowali część artystyczną. Na początku apelu wystąpiła pani dyrektor Gabriela Marcinkowska, która przywitała społeczność szkolną i zaproszonych gości. Swoją obecnością szkołę zaszczycili: księgowa pani Alina Stachewicz z mężem, pani Ewa Kosińska emerytowany nauczycie oraz rodzice. Uczniowie poprzez wiersze i piosenki podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Wyrazem wdzięczności były też kwiaty i piękne laurki. Niespodzianką dla pracowników szkoły był tort od wszystkich uczniów, który upiekła pani Danuta Paradowska z Kiełpin. Tort był pyszny! Serdecznie dziękujemy pani Danucie. Po części artystycznej ponownie głos zabrała pani dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Słowa podziękowań za wszelką pomoc w realizowaniu wspólnego celu, jakim jest wychowania młodego człowieka zostały również skierowane do pracowników administracji i obsługi. Następnie pani dyrektor wręczyła, jak corocznie nagrodę dyrektora szkoły oraz akt nadania nauczyciela kontraktowego. Wszystkim pracownikom oświaty z okazji jakże ważnego święta, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia….. By czasu starczyło na wszystko, aby w sukcesy obrodziło, a to co dobre na lepsze się zmieniło.

SP Dłutowo

13 października w Szkole Podstawowej w Dłutowie miało miejsce oficjalne włączenie uczniów klasy pierwszej w poczet społeczności szkolnej.

Wychowankowie pani Marzeny Kacprzak  zaprezentowali zgromadzonym w sali gimnastycznej  rodzicom, dyrekcji, nauczycielom, panu burmistrzowi Maciejowi Sitarkowi, przedstawicielce policji oraz  starszym kolegom swoje umiejętności wokalne, taneczne, matematyczne, polonistyczne, przyrodnicze i społeczne. Najmłodsi wykazali się również dzielnością podczas picia soku z cytryny. Za swój występ i wielkie zaangażowanie dzieci otrzymały wiele braw, a następnie pani wicedyrektor Irena Leszczewicz oficjalnie pasowała ich na uczniów. Następnie pierwszoklasistom wręczone zostały słodkie upominki, a także praktyczne prezenty w postaci plecaków i odblasków.

Dalsza część występów w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej poświęcona została pracownikom szkoły. Obejrzeli oni pełne humoru przedstawienie pod hasłem ,,Współczesny Nauczyciel ”, przeplatane piosenkami w wykonaniu uczniów klas czwartych. W tym dniu nie zabrakło również serdecznych życzeń i kwiatów dla osób związanych z oświatą.

SP Bryńsk w Toruniu

11 października czniowie klas IV-VII SP Bryńsk wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Baj Pomorski w Toruniu na spektakl „Robinson Crusoe” w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego, będący luźną adaptacją powieści Daniela Defoe „Przypadki Robinsona Crusoe”. Przedstawienie to było barwną, przygodową opowieścią o potrzebie akceptacji i tolerancji, z piękną scenografią i efektami dźwiękowymi. Wszyscy widzowie byli pod wielkim wrażeniem tej inscenizacji, biorąc też interaktywny udział w niektórych scenach tego przedstawienia. Po spektaklu wszyscy udali się na posiłek i małe zakupy w galerii handlowej. Był to bardzo udany wyjazd i na pewno nie ostatni w tym roku szkolnym!

SP KIEŁPINY – BICIE REKORDU RESUSCYTACJI KRĄŻENIWO – ODDECHOWEJ

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji co roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.  Cel to promowanie nauki pierwszej pomocy. W tym roku również Szkoła Podstawowa w Kiełpinach przyłączyła się do bicia rekordu. Organizatorem przedsięwzięcia była pani Ewelina Falba. W akcji wzięli udział: pielęgniarka szkolna pani Aldona Kordalska, przedstawiciel OSP w Kiełpinach pani Martyna Wysocka, nauczyciele, uczniowie klas 0–VII oraz chętni rodzice. Na początku pielęgniarka przeprowadziła pogadankę oraz krótkie szkolenie dla wszystkich uczniów. Do bicia rekordu przystąpili uczniowie klas IV-VII, rodzice i nauczyciele.

 

SP KIEŁPINY – DZIEŃ GODNOŚCI

18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Godności pod hasłem „Różni, ale równi”. W Polsce wydarzenie to obchodzone jest od 2009 roku. W Szkole Podstawowej w Kiełpinach akcję przeprowadziła pani Ewelina Falba. W klasach IV-VII zorganizowała warsztaty, w ramach których przeprowadziła pogadankę oraz rozdała ulotki. Poprzez takie wydarzenia chcemy pokazać uczniom, że każda różnica może być wzbogacająca i budująca dla społeczności, w której żyją. Jak również, że bez względu na wszystkie różnice łączą ich te same prawa oraz podobne marzenia, potrzeby, obawy czy upodobania. Tegoroczna edycja wydarzenia ponownie odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka.

Ciekawa lekcja w Interaktywnym Muzeum w Działdowie – SP Bryńsk

10 października uczniowie klas „0”-III ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku wzięli udział w wycieczce do Muzeum Interaktywnego w Działdowie. Podczas zwiedzania dzieci zapoznały się z dziejami zakonów rycerskich i historią miasta Działdowa. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach mogli podziwiać  makiety zamków i animacje bitew. Poznali także tajniki życia codziennego mieszkańców, zamków i miast oraz mogły wykonać sobie samodzielnie fotografię w stroju średniowiecznym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala, w której uczniowie mieli możliwość przymierzyć części zbroi czy pobawić się rycerskimi rekwizytami. Wycieczka była aktywną formą edukacji, a uczestnicy wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń.

Wycieczka do Olsztyna

12 października  przedszkolaki z grupy SOWY i WIEWIÓRKI uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Lalek w Olsztynie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Czarodziejski  koncert”  w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie  zainteresowań teatralnych  dzieci, oraz uczenie  się  kultury  odbioru  sztuki. Niewidoczni dla publiczności aktorzy, z najpospolitszych przedmiotów, przy pomocy rąk i ultrafioletowego światła, wyczarowywali niesamowite obrazy. Było to przedstawienie o  radościach, smutkach i marzeniach. Dzieciom bardzo podobał  się spektakl  dlatego nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Kolejnym punktem wycieczki była zabawa w „Małpim gaju”. Zabawie i radości nie było końca. Dzieci brały kąpiel w basenie z piłkami, skakały na piłkach, jeździły kolorowymi samochodzikami, zjeżdżały na zjeżdżalniach oraz grały w wielkie gry elektroniczne. W trakcie zabaw dzieci miały też atrakcje w postaci malowania buziek i rączek.  Na koniec dzieci pojechały do restauracji  McDonalds. Był to naprawdę udany i miły dzień pełen atrakcji.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ PAPIESKI 2017

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodzony jest w całej Polsce XVII Dzień Papieski. Dzień ten powstał z inicjatywy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i obchodzony jest od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ten dzień uczczono również w Szkole Podstawowej w Kiełpinach. Uczniowie, pod kierunkiem katechetki pani Agnieszki Witkowskiej przygotowali część artystyczną. Społeczność szkolna miała okazję śpiewać pieśni religijne, a zwłaszcza „Barkę” ukochaną  pień Jana Pawła II. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawkę poświęconą Ojcu Świętemu oraz wykonano gazetkę ścienną.

ŚWIĘTO DRZEWA w lidzbarskim przedszkolu

10 października obchodziliśmy w przedszkolu „Święto drzewa”. W tym dniu dominował wśród dziecięcych strojów kolor zielony. We wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia związane z tematyką ochrony przyrody. Dzieci dowiedziały się o roli drzew w naszym życiu, a także dlaczego obchodzimy takie święto. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne przedstawiające DRZEWA, różnymi technikami plastycznymi. Bardzo ważnym punktem dnia był przemarsz ulicami miasta, podczas którego dzieci rozdawały mieszkańcom własnoręcznie wykonane listki z napisem BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY.  Przedszkolaki miały na głowach „leśne korony” z liści i transparenty przedstawiające drzewa. Po przemarszu dzieci udały się na boisko przedszkolne aby wspólnie posadzić drzewko -BUK, jako wyraz dbania o naszą przyrodę. Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Lidzbark i pani Joannie Bilskiej za otrzymane drzewko.

XVII Dzień Papieski w SP w Dłutowie

XVII Dzień Papieski obchodzono w szkole w Dłutowie 16 października 2017 roku.

Główne hasło, które przyświecało tej uroczystości zamknięto w słowach „Idźmy naprzód z nadzieją”.

16 Października 2017 r. o godz. 8.30 społeczność Szkoły Podstawowej zgromadziła się w miejscowym kościele parafialnym, gdzie uczestniczyła w celebracji Mszy Świętej poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II. Po powrocie do szkoły uczniowie i pracownicy wzięli udział w uroczystym apelu poświęconym tej wyjątkowej postaci – nauczycielowi życia. Oprócz montażu słowno – muzycznego wrócono pamięcią do dnia powołania Karola Wojtyły na „Tron Piotrowy”. Społeczność szkolna miała również możliwość obejrzenia materiałów archiwalnych z owych emocjonujących wydarzeń, co sprawiło, że w niejednym oku zakręciła się łza.