Co słychać w naszych szkołach…

SUKCESY UCZNIÓW SP KIEŁPINY

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinach często biorą udział w organizowanych konkursach, nie tylko gminnych, ale także powiatowych i ogólnopolskich. W ostatnim czasie uczennice z klasy trzeciej wzięły udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Krajobrazy słowa” 2017 zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. Prace na konkurs napisały: Amelia Gurzyńska, Nadia Rynkiewicz i Karolina Truszczyńska. We wtorek 30 maja ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Amelka Gurzyńska napisała piękne opowiadanie pt.: „Czy małe dzieci to też ludzie?” i w swojej kategorii wiekowej zajęła III miejsce. W piątek 9 czerwca uczennice z klasy II Anna Sadowska i z klasy III Karolina Truszczyńska brały udział w V Gminnym Konkursie Ortograficznym w Lidzbarku. Uczniowie rozwiązywali zadania konkursowe i zmierzyli się z pułapkami ortograficznymi. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury. Karolina w swojej kategorii wiekowej poradziła sobie super i zajęła II miejsce. Do konkursu ortograficznego uczennice przygotowywały wychowawczynie klas: Karolinę pani Dorota Waleśkiewicz, Anię pani Irena Machujska. Uczniowie szkoły wzięli również udział w regionalnym konkursie dla młodzieży szkolnej „MÓJ LAS” XXX edycja 2016/2017 organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Uczeń klasy V Michał Kleist wykonał pracę na temat: „Drzewa i jego funkcje w przyrodzie” i otrzymał WYRÓŻNIENIE. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca w Nadleśnictwie Lidzbark. Serdecznie gratulujemy uczniom.

Wizyta Bractwa Rycerskiego w SP Słup

Kolejny już raz odwiedzili naszą szkołę przedstawiciele Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta. Tym razem wystąpili Mirosław Leśniewski, Andrzej Andrzejewski oraz Hubert Andrzejewski. Opowiedzieli dzieciom o średniowiecznych zwyczajach rycerskich. przygotowali dla uczniów zabawy z rekwizytami z tamtych czasów. Było to niezwykłe, ciekawe i pouczające dla naszych dzieci.

SP KIEŁPINY – PODSUMOWANIE AKCJI „NAKRĘCAMY SIĘ NA NAKRĘTKI”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinach bardzo lubią pomagać potrzebującym, w związku z tym włączają się w szereg akcji. W tym roku szkolnym zorganizowano akcję „Nakręcamy się na nakrętki”. Uczniowie podołali zadaniu i zebrali bardzo dużo nakrętek. Charytatywne przedsięwzięcia uwrażliwiają dzieci na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwość na potrzeby i problemy innych a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc i aktywny udział w akcji.  12 czerwca nakrętki odebrała od nas pani Dorota Kraszewska z Kotów. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Wiktora Zalewskiego. Jednak to nie koniec przedsięwzięcia, bo od nowego roku szkolnego szkoła wznowi akcję.

SP Dłutowo w Solcu Kujawskim

9 czerwca, uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie, wybrali się na całodniową wycieczkę do Solca Kujawskiego. Spędzili tam dzień pełen zabaw i atrakcji w Jura Parku pod opieką pani Agaty Bartnikowskiej i Doroty Klejnowskiej.

Dzieci brały udział w ścieżce dydaktycznej poznając różnorodne dinozaury i warsztatach plastyczno – paleontologicznych, podczas których malowały figurki dinozaurów. W kinie 5D dzieci obejrzały film o powstaniu wszechświata. Mogły też zobaczyć ogromne owady w Parku Owadów i piękne okazy roślin w Ogrodzie Botanicznym. Z dużym zaciekawieniem uczestnicy wycieczki słuchali opowieści o prehistorii w Muzeum Ziemi. Najwięcej jednak emocji przyniosły dzieciom zabawy na ogromnym placu zabaw, dmuchańcach i cudownym wesołym miasteczku.

Nasze pociechy marzą o powtórzeniu tej wycieczki w przyszłym roku.

SP KIEŁPINY – WYCIECZKI SZKOLNE

W Szkole Podstawowej w Kiełpinach czerwiec to miesiąc wycieczek. Wychowawcy organizują dla uczniów wyjazdy oraz wypoczynek na świeżym powietrzu. We wtorek 20 czerwca uczniowie klas V i VI pod opieką pani Bożeny Ossowskiej i pani Eweliny Falby pojechali na rowerową wycieczkę do Hartowca. Pogoda dopisała, więc uczestnicy z ochotą wyruszyli na letnią przygodę.  Tego samego dnia uczniowie klas 0-III wybrali się na całodniową wycieczkę do Solca Kujawskiego. Pogoda dopisała, więc dzieci spędziły dzień pełen zabaw i atrakcji w Jura Parku. Na początku przeszły ścieżką dydaktyczną poznając różnorodne, naturalnej wielkości dinozaury. Następnie w kinie dzieci obejrzały film pt.: „Smoki a paleontologia”. Miały też możliwość zobaczyć ogromne owady w Parku Owadów i piękne okazy roślin w Ogrodzie Botanicznym. Z dużym zaciekawieniem uczestnicy wycieczki wysłuchali opowieści o prehistorii w Muzeum Ziemi. Na zakończenie dzieci bawiły się w parku rozrywki, co przyniosło im dużo radości. Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili z wycieczki  bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Dzięki takim wyjazdom dzieci poznają nowych ludzi, świetnie się bawią z przyjaciółmi i zdobywają wiedzę w atrakcyjny sposób. Wycieczki szkolne odgrywają ważną rolę w procesie edukacji.

Promocja zbioru poezji i prozy  uczniów lidzbarskiego Gimnazjum

19 czerwca w Gimnazjum w Lidzbarku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na świetlicy szkolnej odbyła się promocja zbioru poezji i prozy „Prawdę trącać…”. Autorami tekstów zawartych w publikacji są lidzbarscy gimnazjaliści. Tomik został wzbogacony szkicami malarskimi uczniów lidzbarskiego Gimnazjum. Myślą przewodnią publikacji stały się słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego : „ Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”. Inicjatorkami całego przedsięwzięcia były polonistki: p. M. Wrzosek i p. L. Ostrowska. Tomik został wydany dzięki pomocy finansowej Rady Rodziców przy  Gimnazjum w Lidzbarku. Wręczenie tomików autorom zostało poprzedzone częścią artystyczną. Wszyscy twórcy mieli okazję wysłuchać swoich utworów w wykonaniu ich kolegów i koleżanek. Na uroczystość licznie  przybyli zaproszeni goście : młodzi twórcy, ich rodzice, dyrekcja Gimnazjum, grupa młodzieży z lidzbarskiego Liceum z p. A. Ambrochowicz, panie z Domu Seniora oraz przedstawiciel Rady Rodziców-p.Roch. Gościem honorowym była p.E.Rzeszutko, która podzieliła się z zebranymi swoją refleksją na temat twórczości. Odczytała również kilka utworów napisanych przez Jej męża.  Podczas przerwy zaproszeni goście mogli podzielić się swoimi wrażeniami przy słodkim poczęstunku.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ – BEZPIECZNE WAKACJE

22 czerwca był w Szkole Podstawowej w Kiełpinach „dniem z wychowawcą”. Na początku, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się prelekcja na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać dzieci w czasie letniego wypoczynku, którą poprowadził dzielnicowy pan  Jarosław Zalewski z Posterunku Policji w Lidzbarku. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego. Gość rozmawiał z uczniami na temat, jak bezpiecznie spędzić czas wolny i ustrzec się przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Na zakończenie pogadanki pan policjant rozdał dzieciom ulotki. Uczniowie obejrzeli również filmik o bezpieczeństwie podczas wakacji i sporządzili plakat BEZPIECZNE WAKACJE. Następnie zostały wręczone nagrody zwycięzcom w przeprowadzonych konkursach szkolnych. W czerwcu odbyły się trzy konkursy. Lista zwycięzców: konkurs Wiedzy o Lidzbarku i Gminie Lidzbark: I miejsce Karol Puczyński, II miejsce  Oliwia Łukaszewska, III miejsce Cezary Lewandowski; Mistrz Ortografii: w klasie V Szymon Jaroszewski, w klasie VI Cezary Lewandowski; konkurs plastyczny „Ulubiony bohater książkowy”: oddział przedszkolny grupa 0A Dominik Partacz, grupa 0B Zuzanna Szczepańska, klasa II Karolina Węgrzynowska, klasa III Karolina Truszczyńska, klasa V Kamil Labicki, klasa VI Karolina Brzozowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy drobne nagrody pocieszenia. W kolejnej części dnia, w ramach Szkolnego Dnia Muzyki, poszczególne klasy prezentowały wcześniej przygotowane piosenki ulubionych zespołów muzycznych. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności scenicznych i artystycznych. Podczas występów było dużo zabawy i śmiechu. Czwartek był w szkole dniem pełnym atrakcji.

Szkolny Turniej Skoków na Skakance

9 czerwca 2017 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej  w Wąpiersku Samorząd Szkolny z opiekunem Panią Dorotą Zalewską zorganizował Szkolny Turniej Skoków na Skakance w dwóch kategoriach: klas II-III i IV-VI. Wszystko odbywało się przy dopingu uczniów i nauczycieli tejże placówki. 15 uczniów z całej szkoły pokazywało swe umiejętności w obecności jury, w skład którego wchodzili: dyrektor szkoły pan Piotr Kościński, panie Dorota Zalewska i Beata Kościńska oraz członkowie Samorządu Szkolnego: Dominik Iwan, Filip Kordalski, Aleksandra Skarzyńska, Kamil Zakrzewski. Mistrzem tej dyscypliny w kat.        klas II-III została Oliwia Orłowska, II miejsce zajął Kacper Kleist, III miejsce Zuzanna Nigowska. W kat. klas IV-VI mistrzostwo zdobyła Izabela Wiśniewska,   II miejsce zajęła Milena Kalwa, III miejsce Miłosz Łoziński. Zmagania zakończyły się rozdaniem dyplomów i nagród. Nagrody zostały ufundowane przez sołtysa wsi Wąpiersk panią Hannę Krezymon oraz Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyszłość” w Wąpiersku, za które bardzo serdecznie dziękują organizatorzy turnieju.

Dzięki zawodom uczniowie szkoły zrozumieli, że skoki na skakance również wpływają rewelacyjnie na poprawę tężyzny fizycznej.

Wycieczki w SP Słup

Uczniowie klas 1-3 i klasy „0” w dniu 13 czerwca byli na wycieczce w Płocku. W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego obejrzeli spektakl „Kopciuszek”.Sztuka bardzo się wszystkim podobała, a za piękną grę, kostiumy i scenografię widownia nagrodziła twórców gromkimi brawami. Następnym miejscem, które odwiedziły dzieci był ogród zoologiczny. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się tu zwierzętom, robiły pamiątkowe zdjęcia i zakupili pamiątki dla siebie i swoich bliskich. Największą
atrakcją okazała się wizyta w Happy Parku, gdzie podobały im się zwłaszcza karuzele, zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, wspinaczka po linach czy jazda samochodzikami. Dzieci brały udział w zorganizowanych przez animatorów zabawach. Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w McDonald’s. Zmęczone, ale szczęśliwe i bezpieczne wróciły do domu. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom: Paniom Marii Żach, Grażynie Ciesielskiej, Grażynie Kacprowicz oraz Jolancie Kosman za opiekę i zorganizowanie wyjazdu.
Dziękujemy też Pani Ewie Fiszer oraz rodzicom za pomoc w opiece nad uczniami w trakcie wycieczki.

Natomiast uczniowie klas 4-6 (15 osób) wybrali się tym razem do  Kaczego Bagna (w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego). Dzieci uczestniczyły w różnorodnych warsztatach: zabawach integrujących, gry na afrykańskich bębnach, pokazach tańca z ogniem, chodzenia na szczudłach, pieczenia chleba, nauki żonglowania kijem i pojkami, strzelania z łuku. W ciągu jednej doby uczniowie mieli szansę zdobyć nowe umiejętności, poznać inne niż dotychczas formy zabawy. Zachwyceni byli szczególnie tańcem z ogniem, bębnami, łukiem i szczudłami. Nasi trenerzy: Daria, Kris, Chodor (Tomek) oraz Zamek (Grzegorz) z wielkim zaangażowaniem i profesjonalnie zajęli się naszymi uczniami i otworzyli im świat na nowe, nieznane przez nich do tej pory aktywności. Spotykali się z nimi w kręgu, rozmawiali, wymieniali doświadczeniami i uczuciami, co sprawiło, że atmosfera pobytu była bardzo przyjazna, pełna zaufania, ale też radości, podekscytowania. Dzieci pokonywały swoje strachy i słabości, pomagały sobie nawzajem, wspólnie przygotowywały stoły do posiłków. Pomimo, że byli tu uczniowie trzech klas, stanowili zwartą, zintegrowaną, jedną grupę. o to właśnie chodziło organizatorkom wyjazdu: Paniom Jolancie Jonowskiej i Katarzynie Mróz. Dziękujemy Panu Michałowi Łapińskiemu za stworzenie tak wspaniałego, twórczego i inspirującego dzieci i młodzież miejsca. Warto tam być i przeżyć to, co my przeżyliśmy.

Wycieczki w SP Słup

5 czerwca jako pierwsi wyjechali „Zerówkowicze” do Olsztyna. Towarzyszyła im ich wychowawczyni pani Aneta Drankowska, pani Ewa Kochańska i liczni rodzice. Na drugi dzień 6 czerwca spod szkoły o godz. 600 rano wyruszyli do Szymbarka, Gdyni i Sopotu uczniowie kl. IV-VI pod opieką pań: Marii Gutowskiej, Beaty Kościńskiej, Barbary Lewandowskiej i Anety Drankowskiej. Trzeci dzień – 7 czerwca br. to dzień wyjazdu kl. II i III do Ciechocinka. Towarzyszyli im: pani Wiesława Tamiła, Dorota Zalewska i Danuta Kordalska oraz rodzice, którzy służyli swą pomocą w trakcie wycieczki. Nad organizacją wycieczek czuwał dyrektor szkoły pan Piotr Kościński. Wszystkie te wyjazdy zasponsorowali rodzice oraz Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyszłość”, które ufundowało każdemu dziecku posiłek. Szkoda, że to koniec przedwakacyjnych „eskapad”, z których pozostały wspomnienia i pamiątki z Kaszub, spod ciechocińskich tężni i stolicy Warmii i Mazur.

SP KIEŁPINY – projekt Kapliczki i krzyże przydrożne w naszej „Małej Ojczyźnie”.

W Szkole Podstawowej w Kiełpinach, w ramach realizacji programu „Szkoła wierna dziedzictwu” uczniowie klasy VI przystąpili do kolejnej akcji i w dniu 27 kwietnia  zobowiązali się do realizacji szkolnego projektu: Kapliczki i krzyże przydrożne w naszej „Małej Ojczyźnie”. Spisano kontrakt z nauczycielem. Na lidera grupy wyznaczono Czarka Lewandowskiego. Zostały przydzielone zadania, według umiejętności i zainteresowań, poszczególnych uczniów. Wydzielono cztery grupy: 1 GRUPA: Karolina Brzozowska i Oliwia Łukaszewska – dziewczęta wykonały dokumentację fotograficzną występujących na terenie kapliczek i krzyży przydrożnych oraz miejsc pamięci; 2 GRUPA: Karolina Sołobodowska i Mateusz Osiński – przygotowali plakat kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kiełpinach, napis informujący o projekcie oraz zaproszenie; 3 GRUPA: Czarek Lewandowski i Krzysztof Malinowski nanieśli na mapki informacje o miejscach występowania kapliczek i krzyży przydrożnych; 4 GRUPA: Kacper Konopka i Karol Puczyński przedstawili prezentację, w której opisali poszczególne obiekty. Uczniowie z zaangażowanie włączyli się w realizację projektu, aktywnie ze sobą współpracowali. Głównym źródłem informacji o kapliczka i krzyżach przydrożnych była strona internetowa parafii w Kiełpinach. Prezentacja projektu odbyła się 8 czerwca 2017 r. Na prezentację zostali zaproszeni koleżanki i koledzy z klasy V. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji i obejrzeli wystawę. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z obiektami kultu religijnego na terenie przez nich zamieszkałym. Miał zachęcić do poznawania swojego regionu oraz wzbudzić szacunek dla dokonań przodków. Uczniów do projektu przygotowała dyrektor szkoły pani Gabriela Marcinkowska.

Księga pamiątkowa na 140 lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i 40 lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki

Z okazji   140 lecia  istnienia Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i  40 lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki  została wydana książka pt: ”Historia Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku”. Autorami są nauczyciele szkoły, a zarazem pasjonaci ziemi michałowskiej dr Michał Dzimira i mgr Magdalena Zawacka. Nad swoją książką pracowali od wielu miesięcy. Zbierali mnóstwo materiałów od mieszkańców miasta i gminy Lidzbark, nauczycieli, dyrektorów. W ten sposób powstała monografia szkoły. W dotychczasowej  literaturze  brakowało bowiem typowej monografii poświęconej historii Szkoły Podstawowej  w Lidzbarku. Nieco informacji na ten temat znaleźć można w opracowaniach Edwarda Klemensa.  O szkole lidzbarskiej pisała już w 2007 r. Magdalena Zawacka w swojej pierwszej książce pt: ”Szkoła Podstawowa  imienia Tadeusza  Kościuszki w Lidzbarku”. Z kolei w pracach autorstwa Michała Dzimiry znaleźć można historię szkoły na tle poszczególnych okresów historycznych- czytamy we wstępie najnowszej książki.

Książka  składa się z czterech rozdziałów, najważniejszych wydarzeń szkolnych, struktury organizacyjnej oraz wspomnień wybranych osób. Jest w niej również  wiele kolorowych zdjęć.  Opatrzona jest także recenzją ks. Dr Marcina Staniszewskiego.

Oboje autorów pracuje w Szkole Podstawowej w Lidzbarku. Są autorami licznych artykułów prasowych zamieszczonych na łamach lokalnej prasy.  Dzimira jest ponadto autorem wielu książek, Zawacka zaś dwóch.

WYJĄTKOWA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

30 maja w NSP w Wąpiersku odbyła się wyjątkowa lekcja języka angielskiego z udziałem znamienitych gości. Burmistrz Lidzbarka Pan Maciej Sitarek oraz Zastępca Burmistrza Pan Janusz Bielecki wspólnie z gospodarzem szkoły Panem Dyrektorem Piotrem Kościński mieli okazję obserwować uczniów podczas lekcji prowadzonej przez Panią Barbarę Klimowską-Lewandowską. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i aktywnością. Goście docenili zarówno ciężką pracę uczniów jak i wystrój sali lekcyjnej. Na ręce przybyłych gości złożone zostały podziękowania ze strony Pani Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” Doroty Zalewskiej oraz Pana Dyrektora Piotra Kościńskiego za wkład w niesiony w popularyzację języków obcych wśród dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że inicjatywa Pana Burmistrza okaże się doskonałą inwestycją, która w przyszłości przyniesie uczniom ogromne korzyści.