Co słychać w naszych szkołach…

Zakończenie roku klas trzecich w lidzbarskim liceum

28 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich. Nagrodzono najlepszych maturzystów, uhonorowano wolontariuszy, samorządowców, krwiodawców i sportowców. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez młodszych kolegów. Wszystkim absolwentom wręczono pamiątkowe tarcze i życzono powodzenia na maturze i w dorosłym życiu.

Dzień Ziemi w SP Bryńsk

Dzień Ziemi to akcja prowadzona na całym świecie corocznie, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Jest to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych. Zmusza nas do refleksji nad Przyrodą, nad jej pięknem.

Dnia 21 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Bryńsku zorganizowano apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie koła przyrodniczo-ekologicznego prowadzonego przez Lidię Skolmowską przedstawili krótką charakterystykę tego „Dnia”, recytowali wiersze o Ziemi, przyrodzie, ekologii. Do zorganizowania Dnia Ziemi przyłączył się chór szkolny prowadzony przez Małgorzatę Kryszkiewicz, wykonując „ekologiczną piosenkę” . Przeprowadzono też i rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny pt. „Nasza Ziemia”. Podczas konkursu uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty, a dzieci z klas 0-III prace plastyczne na temat naszej planety Ziemi.

Wyniki konkursu klas 0-III

Wyróżnienia otrzymali:

4-latki – Maja Wileńska
5-latki – Weronika Klejnowska
6-latki – Marta Dembek

I klasa   – Oskar Bartkowski
II klasa   – Weronika Ziółkowska
III klasa  – Artur Pawelski

Wyniki konkursu klas IV-VI

I miejsce  –  Paweł Klejnowski
II miejsce  –  Martyna Warlikowska
III miejsce –  Martyna Pawelska

Wyróżnienie – Dagmara Karpińska

DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KIEŁPINACH

21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kiełpinach, jak co roku, odbył się Dzień Ziemi. Program tego dnia był urozmaicony. Apel dla społeczności szkolnej przygotowała klasa 3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 0B, pod kierunkiem pani Doroty Waleśkiewicz i pani Beaty Zelmy. Na początku leśna wróżka, w roli której wystąpiła pani B.Zelma wprowadziła wszystkich w odpowiedni nastrój. W pięknych, kolorowych, przygotowanych przez rodziców strojach dzieci wyglądały zjawiskowo. Na scenie wystąpiły różnorodne zwierzęta m.in: kotki, pieski i bociany. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i informacje na temat ochrony środowiska. Uczniowie przypomnieli sobie, że należy dbać o przyrodę, nie śmiecić, a przede wszystkim segregować śmieci. Występy nagrodzono gromkimi brawami. Dla poszczególnych klas przygotowano szereg ciekawych zadań i konkursów przyrodniczych. Po zakończeniu apelu uczniowie klas III-VI pojechali na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Piekiełko. Tam z pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego panem Arkadiuszem Abramowskim uczestniczyli w zajęciach w terenie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pogadanki przygotowanej przez przewodnika i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Pogoda dopisała, więc wycieczka była bardzo udana. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Ziemi było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko.

Koncert dla książki w SP Dłutowo

24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Dłutowie odbyła się uroczystość inspirowana Światowym Dniem Książki, której celem było rozwijanie aktywności czytelniczej dzieci. Uczniowie w tym dniu dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z książką, jej historią, sposobem tworzenia i przechowywania na przestrzeni różnych epok. Opowieści o książce były przeplatane piosenkami tematycznie związanymi z bohaterką uroczystości, które wykonali uczniowie. Następnie miała miejsce recytacja ulubionych utworów literackich lub ich fragmentów. Szkolni artyści zostali nagrodzeni brawami, a książka zyskała nowych czytelników, którzy uświadomili sobie korzyści płynące z obcowania z nią.

Szkolny Konkurs Bezpieczeństwa w SP Wąpiersk

W Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku 11 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Bezpieczeństwa, w którym wzięli udział uczniowie kl. V-VI. Organizatorem konkursu była Wiesława Tamiła, nauczycielka zajęć technicznych. Głównym celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, samodzielne pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Alicja Napiórkowska  kl. VI
II miejsce –Arkadiusz Kraszewski kl.  VI
III miejsce – Natalia Kozłowska kl. V

Wyróżnienia:

Dawid Rolka kl. VI
Igor Kubicki kl. V
Patryk Orzechowski kl. V

Szkolny chór SP Lidzbark nagrał płytę

Dni 7 i 8 kwietna były dla dziewcząt z chórku szkolnego, działającego przy Szkole Podstawowej w Lidzbarku pod kierunkiem Marleny Komosińskiej wielkim wydarzeniem. W tych dniach nagrywały płytę.

Dyrektor MGOK w Lidzbarku udostępniła salę widowiskową, gdyż była ona dobra akustycznie i oddzielała od wszelkich hałasów z zewnątrz, które miałyby zły wpływ na jakość nagrania.

Nagrania płyty dokonywał Kris Górski – inżynier dźwięku, producent i kompozytor. Pracował w paryskim świecie muzycznym i telewizyjnym – najpierw jako realizator/producent, potem również jako kompozytor. Po 16 latach pobytu we Francji wrócił do Polski, gdzie kontynuuje swoją pracę jako producent i kompozytor. Od wielu lat współpracuje z telewizją (TVP, Polsat) oraz wieloma artystami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Pisze muzykę głównie do filmowych produkcji dokumentalnych, reklam oraz piosenek. Łącznie w swoim dorobku ma ponad 100 płyt. Jako kompozytor napisał muzykę do wielu projektów. Udziela się również jako wykładowca, dzieląc się swoją wiedzą i pasją z innymi. Niedawno rozpoczął współpracę z Politechniką Gdańską.

Jak widać nagrań dokonywał świetny profesjonalista, który przy okazji okazał się wspaniałym i przyjaznym człowiekiem. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczennicami, które z uwagą słuchały Jego sugestii i z zaangażowaniem oraz dyscypliną godną dorosłych wykonawców nagrywały kolejne piosenki. Pierwszego dnia na sali nagrań dziewczęta spędziły sześć godzin, drugiego – pięć. W sumie nagrano 10 piosenek zróżnicowanych pod względem poziomu trudności i tematyki, które utworzą płytę „4 pory roku na 40-lecie” (tytuł roboczy, ale trafiony).

Bardzo dziękujemy osobom, które przyczyniły się do tego wydarzenia: dyrektor Szkoły Podstawowej w Lidzbarku pani Beacie Piątkowskiej za pomysł, pani dyrektor MGOK Katarzynie Borowskiej za udostępnienie sali widowiskowej i cierpliwe dostosowywanie się do ciągłych zmian terminu nagrań oraz przeniesienie, ze względu na nas, Konkursu Recytatorskiego do innej sali, pani Danucie Czeczot, dyrygentce chóru Our Voice z Działdowa, która skontaktowała nas z Krisem Górskim, pani Waleszkowskiej, która wraz z mężem zapewniła nam „dożywianie” drugiego dnia. A przede wszystkim dziękujemy rodzicom, a w szczególności Mamom, które z zaufaniem pozostawiły swoje córki pod opieką pani Marleny Komosińskiej przez 11 godzin i cierpliwie czekały pod drzwiami sali wiedząc, że „twa nagranie i wchodzić nie wolno!”

Na koniec anegdota : Kris Górski zapytany z jakimi sławnymi osobami współpracował wymienił m.in. Marka Piekarczyka, Artura Żmijewskiego i Krystynę Czubównę. Wtedy jedna z uczennic powiedziała: „Teraz będzie mógł Pan powiedzieć, że współpracował Pan z nami”. Czyli dołączyłyśmy do Gwiazdorskiej Obsady Świata Muzycznego.

Gimnazjum w Lidzbarku wykonuje i promuje rękodzieło artystyczne

Młodzież Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach rękodzieła artystycznego prowadzonych przez panią J.Lemańską oraz  R.Trandziuk. Wykonane przez uczniów i opiekunów prace pokazują innym na licznych jarmarkach i wystawach.

W piątek, 7 kwietnia na hali sportowo-widowiskowej w Lidzbarku odbyła się wystawa wielkanocna, której inicjatorami byli Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy Lokalnej Grupy Działania w Ciechanowie oraz burmistrza Lidzbarka Maciej Sitarek . Podczas kiermaszu świątecznego odwiedzić można było stoiska ponad pięćdziesięciu wystawców prezentujących regionalne potrawy, sztukę ludową i  rękodzieło. Gimnazjum wystawiło dwa stoiska z ozdobami wielkanocnymi wykonanymi technikami: papierowa wiklina, quilling, ozdoby ze wstążek, cekinów, stroiki i kartki świąteczne.

W sobotę 8 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami pojechali na Jarmark Wielkanocny do Olsztynka, jednego z sieci miast Cittaslow .Organizatorami jarmarku byli MBL – Park Etnograficzny w Olsztynku, z którym Gimnazjum nawiązało współpracę, Urząd Miejski w Olsztynku oraz Miejski Dom Kultury w Olsztynku. Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna.

Jarmark połączony był z kiermaszem wielkanocnym. Na stoiskach można było znaleźć regionalne produkty, świąteczne wypieki, domowe wędliny, pisanki, palmy, koszyczki wielkanocne oraz rękodzieło. W salonie wystawowym w zamku uczniowie Gimnazjum prowadzili warsztaty rękodzieła artystycznego dla mieszkańców Olsztynka. Było to nowe doświadczenie i wyzwanie.

12 kwietnia odbyła się wystawa wielkanocna rękodzieła artystycznego w lidzbarskim Gimnazjum , którą licznie odwiedzali uczniowie, nauczyciele oraz goście- grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego oraz dorośli mieszkańcy Lidzbarka. Wszystkie prace były starannie przygotowane, dużą uwagę zwrócono na tradycję oraz regionalny charakter zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wystawa wielkanocna połączona była z wystawą starych zdjęć i przedmiotów czyli z duchem naszych przodków.

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

W Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny (quiz), w którym brali udział uczniowie kl. V-VI oraz konkurs plastyczny dla chętnych dzieci pod hasłem: „Las wokół nas”. Organizacją konkursu zajęła się Aurelia Kordalska, nauczycielka przyrody. Celem konkursu było pogłębienie świadomości ekologicznej i kształtowanie przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego z okazji Dnia Ziemi. Dzięki pozyskaniu sponsorów wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Corocznie konkurs wspierają: Ekologiczny Związek Gmin :Działdowszczyzna”, Welski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Lidzbark. Dziękujemy za okazaną życzliwość.

Wyniki konkursu

Quiz ekologiczny:

I miejsce: Alicja Napiórkowska kl. VI
II miejsce: Arkadiusz Kraszewski kl. VI
III miejsce: Izabela Rumanowska kl. VI

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Las wokół nas” – oddział przedszkolny

I miejsce: Sebastian Pilanz
II miejsce: Gustaw Grzelak
III miejsce: Lena Chojnacka

Konkurs plastyczny: „Las wokół nas” – kl. II-III

I miejsce: Oliwia Orłowska kl. II
II miejsce: Iga Cybulska kl. II
III miejsce: Marlena Granica kl. II

Konkurs plastyczny: „Las wokół nas” – kl. IV-V-VI

I miejsce: Izabela Wiśniewska kl. V
II miejsce: Jakub Iwan kl. V
III miejsce: Filip Kordalski kl. VI

SP Kiełpiny – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

4 maja w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu uczczono święto narodowe i przypomniano ważne fakty z historii Polski. Zadbano o odpowiednią scenografię oraz wyeksponowano symbole narodowe. Uczniowie całej szkoły byli odświętnie ubrani, a na piersiach widniały biało-czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów klasy V wraz z wychowawcą panią Eweliną Falbą. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn. Apel został przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Zuzanny Cybulskiej.

Święto Konstytucji w SP Bryńsk

28 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku uczcili po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowano uroczysty apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali inscenizację, wiersze i pieśni patriotyczne (w wykonaniu chóru szkolnego) związane z wydarzeniami z tamtych lat. Wspomniano również o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym 2 maja – popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych.

Dzięki takim uroczystościom dążymy do kształtowania postaw patriotycznych. Przybliżają one fakty z historii Polski, uzmysławiają rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.

Tadeusz Kościuszko – Patron Szkoły – SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY w SP Lidzbark

W miesiącach marcu i kwietniu 2017 roku w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny  o  patronie.  Konkurs cieszył się największą  popularnością  wśród uczniów klas I-III oraz klas IV. Uczniowie wykonali prace o Kościuszce różnymi technikami plastycznymi t.j. malowanie, rysunek, szkic  w ołówku, wydzieranka, kolaż. Niektóre prace wykonane zostały nawet na podobraziach malarskich.

A oto nagrodzone osoby:

Klasy I- III

I miejsce – Paulina Zawadzka kl. 2 c
II miejsce- Michał Śliwiński kl. 2 c
III miejsce- Kamil Łukasz Kraszewski kl. 2 f

Wyróżnienia – Antek Brzóska kl. 2 f. Nina Sosnowska kl. 2 a, Gabrysia Zdanowicz kl. 3 b, Kasia Zdanowicz kl. 2 a, Agata Czepek kl. 2 g, Hanna Lemańska kl. 3 d i  Julek Seklecki kl. 1 b

Klasy IV –VI

I miejsce-  Zuzanna Ostrowska kl. 4 d
II miejsce- Oliwia  Orzechowska kl. 4d
III miejsce- Weronika Linek kl. 4 d

Wyróżnienia- Sandra Blank kl. 4 b, Dominika Rybicka kl. 4 a, Samanta Kacprzak kl. 4 b, Natalia Raszkowska kl. 4 b,  Lena Sosnowska kl. 4 a, filip Ostrowski kl. 4 a i Zofia Kryszkiewicz kl. 4 a.

Najpiękniejsze prace zostały wyeksponowane na gazetkach szkolnych oraz na szkolnej galerii.

Dziękujemy razem z panią  Beatą Sikorską-współorganizatorem konkursu  za liczny udział w konkursie i uczczenie przez to patrona szkoły Tadeusza Kościuszko.

Święto Konstytucji w SP Wąpiersk

27 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jego przygotowanie zaangażowali się uczniowie kl. V. Podczas apelu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły usłyszeli i obejrzeli inscenizację o tematyce patriotycznej. Przypomniano tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśniono, dlaczego jest to tak ważne święto dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły galowe stroje, barwy narodowe, przygotowana scenografia. Nie zbrakło pocztu sztandarowego oraz przemówienia pana dyrektora Piotra Kościńskiego, który nakreślił tło historyczne, a na końcu podziękował tym, którzy uświetnili całą uroczystość: uczniom kl. V, paniom: Dorocie Zalewskiej i Marii Gutowskiej, które czuwały nad całą uroczystością. Występ spotkał się z bardzo dużym aplauzem ze strony widowni. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. W murach szkoły rozbrzmiewały hymn Polski, hymn szkoły autorstwa pana Jana Drankowskiego oraz pieśni patriotyczne z tego okresu.