Co słychać w naszych szkołach…

XII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji im. K. K. Baczyńskiego

W piątek, 10 marca w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku odbył się XII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji im. K. K. Baczyńskiego. Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować wiersz autotematyczny – poezję o poezji, wiersz o wierszach. Do zawodów przystąpiło 22 uczniów, reprezentujących: Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące im. bp. Jana Chrapka i Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rybnie, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zespole nr 1 w Działdowie, II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 Działdowie, Zespół Szkół w Malinowie, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Zieluniu oraz gospodarze konkursu.

Recytatorów oceniało Jury, w skład którego weszli: pani Anna Wasielewska – instruktor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, pani Edyta Marszak – starszy kustosz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku oraz poeta, eseista oraz regionalista pan Benedykt Perzyński. Wśród gości znalazł się pan wicestarosta Marian Brandt.

Po przesłuchaniach Przewodnicząca Jury – pani Anna Wasielewska – tradycyjnie wygłosiła krótki wykład o sztuce pięknej deklamacji. Organizatorki konkursu podziękowały sponsorowi konkursu – Starostwu Powiatowemu w Działdowie.

Następnie ogłoszono werdykt: wyróżnienia otrzymali – Weronika Kalinowska i Weronika Lipowska z Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie oraz Mikołaj Malinowski z Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie. III miejsce przypadło Sarze Jaskule z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Zieluniu, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych III miejsce otrzymała Wiktoria Osiecka z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie.  II miejsce wśród gimnazjalistów zajęła Katarzyna Mierzyńska, uczennica lidzbarskiego gimnazjum, zaś wśród licealistów wicemistrzostwo otrzymała Aleksandra Kociela, przedstawicielka gospodarzy. Na najwyższym podium w XII  Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji im. K. K. Baczyńskiego stanęli – Julia Wacławska z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku oraz Kacper Kordalski z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku.

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych gadżetów, ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Działdowie, zebrani w auli szkolnej wysłuchali wystąpienia pana Benedykta Perzyńskiego, który uchylił rąbka tajemnicy warsztatu twórczego oraz zaprezentował swoje wiersze. Dodatkową atrakcją spotkania autorskiego była możliwość otrzymania tomiku poezji, porozmawiania z twórcą.

Noc gier w Szkole Podstawowej w Lidzbarku

24 lutego w godzinach. 19.00 – 23.00 w Szkole Podstawowej w Lidzbarku już po raz drugi odbyła się Noc gier. W imprezie tej brali udział uczniowie klas piątych i szóstych, na których czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie mieli okazję zagrać w gry planszowe oraz komputerowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się duże warcaby umieszczone na podłodze, a także przygotowana na tę okazję  gra planszowa, w której uczniowie sami byli pionkami i mogli poruszać się po planszy. Szczególną atrakcją okazały się gry komputerowe, stworzone przez uczniów naszej szkoły, uczęszczających na kółko informatyczne, na którym realizowana jest innowacja pedagogiczna w ramach Pilotażu nauczania programowania w edukacji formalnej. Kinomaniacy natomiast miło spędzili czas w sali kinowej, gdzie jedząc małe co nieco oglądali m. in. Jurassic World. Szczególnie oblegana była sala gimnastyczna, na której sportowcy chętnie grali w piłkę nożną, piłkę ręczną oraz siatkówkę, udowadniając, że sporty drużynowe nie mają dla nich żadnych tajemnic, a współpraca w drużynie może być prawdziwą przyjemnością.

Marzec miesiącem matematyki

Marzec obfituje w kilka wydarzeń związanych z matematyką: 9 marca-dzień statystyki, 12 marca- dzień matematyki, 14 marca dzień liczby Pi, Kangur Matematyczny. Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku postanowił w tym roku włączyć się w obchody tych wydarzeń.

Uczniowie przygotowali i rozwiesili w szkole plakaty i transparenty promujące matematykę. W dniach 6-10 marca podczas godzin wychowawczych uczniowie rozwiązywali krzyżówki matematyczne.

9 marca był dniem statystyki dlatego w Gimnazjum nauczyciele matematyki zorganizowali spotkanie mające na celu pokazać, że matematyka jest wśród nas, spotykamy się z nią na co dzień, a nie tylko w szkole. Matematyka to nie tylko pierwiastki ,skomplikowane działania, ale przede wszystkim liczby, które nas otaczają. Dlatego też przeprowadzono w szkole ankiety skierowane do uczniów jak i osób dorosłych, poddano je analizie i przedstawiono wyniki pracy uczniom III klasy Gimnazjum jak i zaproszonym uczniom  I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku. Prezentacja pokazała skąd biorą się dane statystyczne, diagramy, procenty.

Drugim punktem spotkania był konkurs „SKOJARZENIA MATEMATYCZNE” Udział wzięły w nim trzyoosbowe grupy przedstawicieli uczniów z gimnazjum i liceum. Jednym punktem wygrali uczniowie z liceum, ale walka była zacięta do samego końca. Zwycięzcy jak i wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz małe słodkie upominki.

WARSZTATY  KULINARNE W SP KIEŁPINY

8 marca w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbyły się kolejne warsztaty kulinarne (czwarte w tym roku szkolnym) prowadzone przez panią Barbarę Józefowicz. Rodzice ze swoimi pociechami przyrządzali soki i koktajle. Po raz kolejny uczestnicy zajęć poszerzyli swoją wiedzę kulinarną i spędzili miło czas.

Apel Bezpieczny Internet w SP Lidzbark

22 lutego w szkole Podstawowej w Lidzbarku odbył się apel wychowawczy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Przygotowali go uczniowie uczęszczający na kółko informatyczne, na którym realizowana jest innowacja pedagogiczna w ramach Pilotażu nauczania programowania w edukacji formalnej. Apel nawiązywał w swojej tematyce do Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 7 lutego pod hasłem Razem zmieniamy Internet na lepsze.

Młodzi programiści przygotowali w programie Scratch gry nawiązujące w swojej fabule do bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Bohater gier duszek DBI miał za zadanie odzyskać prywatne zdjęcia dzieci opublikowane w Internecie, walczył z wirusami i porządkował Internet.

Przedstawione na apelu gry komputerowe stworzone przez uczniów wywarły duże wrażenie na ich kolegach. Twórcy gier otrzymali gromkie brawa, a stworzone przez nich aplikacje cieszyły się dużym powodzeniem podczas Nocy gier, która odbyła się w szkole w piątek 24 lutego.

Uczniowie z kółka informatycznego pracowali pod kierunkiem pana Wojciecha Nowińskiego.