Co słychać w naszych szkołach…

Sukcesy lidzbarskich licealistów

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w tym tygodniu zwyciężyli w dwóch konkursach powiatowych: Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej oraz pojedynku o tytuł „Mistrza Języka Polskiego”.

Uczniowie Jakub Kleist i Miłosz Karpiński pod opieką pana Michała Świniarskiego wygrali powiatową Olimpiadę Wiedzy o Obronie Cywilnej i tym samym awansowali do etapu wojewódzkiego zawodów.

W konkursie polonistycznym reprezentowały naszą szkołę: Aleksandra Zientarska, Aleksandra Nowakowska i Julita Waleśkiewicz. Dziewczyny wywalczyły
I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, a indywidualnie również nie dały szans konkurencji zdobywając tytuł „Mistrza Języka Polskiego” (Aleksandra Zientarska) oraz
III miejsce (Aleksandra Nowakowska).

Radości dopełnia zakwalifikowanie się Jagody Kubickiej do części ustnej na wojewódzkim szczeblu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

SP KIEŁPINY – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W Szkole Podstawowej w Kiełpinach zorganizowano taki dzień 22 lutego. Dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli szkoły zostały zaplanowane zajęcia z udziałem rodziców poświęcone językowi polskiemu. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszym języku narodowym, spróbować swoich sił wypowiadając łamańce językowe i układając cytaty znanych Polaków. Najmłodsi, którzy jeszcze nie umieją czytać układali puzzle – okładki znanych książek. W ramach realizacji programu Szkoła Wierna Dziedzictwu pani Zuzanna Cybulska przybliżyła uczniom zagadnienia związane z gwarą lubawską. Chętne dzieci wymieniały znane im słowa. Na zakończenie odbyło się czytanie bajki dla dzieci przez tatę ucznia oddziału przedszkolnego, pana Sławomira Józefowicza. Za aktywny udział uczniowie otrzymali ulotki zachęcające do poprawnego posługiwania się językiem polskim oraz drobne upominki.

Szkolne spotkania w czasie ferii zimowych w SP Dłutowo

Jak co roku w naszej szkole uczniowie z Dłutowa i okolic mieli okazję uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach podczas ferii. Nauczyciele zadbali o zdrowie fizyczne, relaks i uzdolnienia plastyczne. Uczniowie tańczyli zumbę pod czujnym okiem Pani Marleny Kułakowskiej , słuchali czytanych bajek, doskonale integrowali się podczas zabaw z chustą animacyjną, a także relaksowali się w tańcu z szarfami przy muzyce poważnej. Mogli również nauczyć się układu tanecznego przygotowanego przez wolontariuszkę z gimnazjum Julię  Giżyńską. Na zakończenie sprawdzili swoje umiejętności manualne w konkursie plastycznym pod hasłem „Kot w butach’, przygotowanym przez Panią Marię Przybysz – Giżyńską.

Chętni uczniowie mogli uczestniczyć w projekcji bajki pt.” Minionki” z która do szkoły przyjechali pracownicy Domu Kultury z Lidzbarka.

Bal karnawałowy w SP Lidzbark

17 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się coroczny bal karnawałowy dla uczniów klas I- III.

W sali gimnastycznej zaroiło się od Spidermanów, Batmanów, policjantów, strażaków, rycerzy, księżniczek, wróżek, sportowców oraz innych stworów. Stroje karnawałowe były różnorodne, niezwykle pomysłowe i kolorowe. Niektórzy byli nie do poznania, jedni budzili podziw, a inni – nawet przerażenie.

Szkolną zabawę poprowadził zespół muzyczny Foto-RYTMIK, który od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewał uczniów do wspólnej zabawy. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Było wiele śmiechu i radości, i wszyscy świetnie się bawili!

AKCJA MARZYCIELSKA POCZTA W SP KIEŁPINY

Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas na www.marzycielskapoczta.pl zamieszczane są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać. Taką akcję zorganizowano w Szkole Podstawowej w Kiełpinach. Pierwsze listy już zostały napisane. Uczniowie poszczególnych klas z wychowawcami wybrali profile chorych dzieci i napisali listy. Listy, kartki i upominki dodadzą dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Zachęcamy do udziału!

„FERIOWISKO – FERIE NA WESOŁO” w SP Lidzbark

Tegoroczne ferie zimowe w Szkole Podstawowej w Lidzbarku przebiegły pod hasłem: „Feriowisko – ferie na wesoło”. Uczestnikami półzimowiska byli uczniowie klas I – VI, którzy brali udział w różnego rodzaju zajęciach.

Zorganizowano między innymi zajęcia w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, do których należały m. in. „Złap tablet za rogi” oraz „Tylko taniec”. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu grupy teatralnej z Krakowa. W czasie spektaklu uczniowie zostali przeniesieni do zaczarowanego świata bajek.

Uczestnicy półzimowiska oglądali także bajkę w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, jak również brali udział w zajęciach plastycznych.  Uczniowie mogli również uczyć się jazdy na łyżwach, korzystając z miejskiego lodowiska.

W czasie trwania ferii zimowych zorganizowano trzy wycieczki autokarowe: do Działdowa (zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego oraz zabawy ruchowe w „Figloraju”), do Rudy (udział uczniów w zajęciach edukacyjnych) oraz do Leźna (zapoznanie z funkcjonowaniem gospodarstwa, zjazd na wyciągu tubingowym, ognisko). Uczestnicy, oprócz wymienionych atrakcji, mieli także zajęcia na terenie szkoły tj. zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe oraz zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych.

Ferie zimowe przebiegły w miłej atmosferze. Były pełne nowych przygód i niezapomnianych wrażeń. Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie ferii zimowych czuwały: pani Ewelina Janicka, pani Anna Kowalkowska, pani Katarzyna Sławińska oraz opiekunowie wycieczek: pani Katarzyna Nizgorska, pani Beata Sikorska oraz pani Ewelina Wojciechowska. Kierownikiem półzimowiska była dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska.

SP KIEŁPINY – AKCJA CHARYTATYWNA

Na przełomie stycznia i lutego samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej w Kiełpinach zorganizował zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Lidzbarku. Uczniowie z ochotą przyłączyli się do akcji. Zebrano: 5 puszek karmy mokrej, 3 op. kaszy, 2 op. makaronu, 2 ręczniki, koc, 5 zabawek, 2 miski i 45 kg. karmy suchej. W piątek 24 lutego, dzięki uprzejmości rodzica uczennicy klasy VI, pani Ewy Łukaszewskiej zebrane dary rzeczowe zostały zawiezione do schroniska. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w zbiórkę.

Przygotowania do jubileuszu SP Lidzbark

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 40- lecia nadania imienia szkole Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, który przypada na dzień 2 czerwca 2017 roku, w lidzbarskiej podstawówce podejmowane są już od września ubiegłego roku różne inicjatywy. Jedną z nich było  namalowanie  portretu patrona na ścianie  w budynku głównym szkoły  przy wejściu po lewej stronie przez nauczyciela plastyki Magdalenę Zawacką. Innym przedsięwzięciem było to, iż  z inicjatywy dyrektor szkoły Beaty Piątkowskiej i nauczycielki Magdaleny Zawackiej powstało „Miejsce pamięci dyrektorów”. W okresie ferii zimowych  została przygotowana ściana pod tabliczki z nazwiskami i obrazy dyrektorów szkoły od początku powstania placówki po dzień dzisiejszy. Znajdują się tam nazwiska i niemieckich i polskich  kierowników i dyrektorów.