Co słychać w naszych szkołach…

Ogólnopolski  Dzień  Praw  Dziecka w SP Kiełpiny

20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ustanowienie takiego dnia, uświadamia dzieciom, że mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomina, iż mają tych praw zawsze przestrzegać. W Szkole Podstawowej w Kiełpinach świętowano ten dzień 23 listopada. Opiekun samorządu uczniowskiego Zuzanna Cybulska we współpracy z nauczycielami: Eweliną Falbą, Edytą Zakrzewską i Dorotą Waleśkiewicz, zorganizowała apel. Tym razem w rolę aktorów wcielili się też nauczyciele, którzy przypomnieli uczniom Prawa Dziecka. Uczniowie wysłuchali również kolegów mówiących w imieniu całej społeczności szkolnej. W wierszach przedstawili swój punkt widzenia, swoje marzenia, oczekiwania i prośby w stosunku do dorosłych. Nie zabrakło także piosenek, które dopełniły doniosłego charakteru uroczystości. Piosenki Majki Jeżowskiej wprowadziły wszystkich w radosny i beztroski nastrój. Każdy dorosły znów zapragnął być DZIECKIEM. Na zakończenie odczytano raz jeszcze Prawa Dziecka, które uczniowie klasy 2 zawiesili w widocznym miejscy na korytarzu szkolnym.

„Zdrowo jem, więcej wiem” – projekt w SP Kiełpiny

Szkoła Podstawowa w Kiełpinch przystąpiła do Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Projektu „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt przeprowadzany jest  w formie konkursu, a głównym jego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Szkoła w Kiełpinach realizuje zadania w kategorii klas 0-I. Koordynatorem projektu jest pani Irena Machujska wychowawca klasy 1 i pani Ewa Kosińska nauczyciel oddziału przedszkolnego. Drużyna o nazwie KROPELKI będzie wykonywała wyznaczone zadania konkursowe. W etapie jesiennym i wiosennym opiekunowie muszą zrealizować ze swoim zespołem konkursowym 2 bloki zadań o tematyce prozdrowotnej. W skład bloku zadaniowego wchodzą zajęcia lekcyjne, konkursy, promocja w szkole oraz forum zdrowia dla rodziców. Natomiast w etapie zimowym do zrealizowania jest jeden blok zadaniowy. W ramach realizacji każdego bloku zespół ma za zadanie wypromować zdobytą wiedzę oraz podjęte działania wśród całej społeczności szkolnej. Dla każdej klasy przygotowane są plany zadań do realizacji w poszczególnych etapach. Już pierwsze raporty za wykonane zadania za nami. W ramach etapu JESIEŃ 2015 dnia 16.10.2015r zespół Kropelki uczestniczył w zajęciach „Smacznie-zdrowo-kolorowo”. Dzieci wraz z opiekunem zgromadziły wiele warzyw i owców, które następnie rozpoznawały za pomocą, zmysłów. Świetnie bawiły się kiedy z zawiązanymi oczami dotykały, wąchały i smakowały warzywa i owoce. Kolejne zadanie Kropelek polegało na inscenizowaniu wierszy „Przechwałki warzyw i „Wesołe owoce”.  Każdy mógł podzielić się swoimi wiadomościami na temat znaczenia warzyw i owoców dla zdrowia człowieka oraz wymienić te, które najbardziej lubi jadać. Uczniowie szkoły przygotowali również ulotki zachęcające do zdrowego odżywiania. Powstały bardzo ciekawe prace. Ulotki rozpowszechniono wśród społeczności szkolnej. Zespół przygotował księgę zagadek owocowo-warzywnych, która została przekazana do biblioteki szkolnej. W akcję zostali włączeni też rodzice, którzy ze swoimi dziećmi przygotowywali owocowe i warzywne sałatki. Etap JESIEŃ został zakończony zaprezentowaniem społeczności szkolnej inscenizacji pt.: „Jedz owoce i warzywa”.  Piękne, kolorowe stroje dopełniły występ, który nagrodzono gromkimi brawami. Zaplanowane zadania zostały wykonane, a raporty wysłane. Uczniowie z niecierpliwością czekają na wyniki. Przed Kropelkami jednak kolejne wyzwania i nowe zadania do wykonania.

III Festyn Andrzejkowy w SP Kiełpiny

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją dnia 21 listopada w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się już III Festyn Andrzejkowy. Wydarzenie było okazją do integracji uczniów oraz mieszkańców okolicznych wsi. Przygotowane dekoracje, wróżby i zabawy andrzejkowe robiły wrażenie. Na początku wszyscy obejrzeli przestawienie teatralne przygotowane przez najmłodszych uczniów szkoły. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Następnie rozpoczęto pląsy. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało! W przerwach podczas zabawy można było kupić ciasteczka z wróżbami, a także wybrać książkę do poczytania. Jak co roku atrakcją było malowanie twarzy. Dzieci mogły przeistoczyć się w kogoś innego oraz miały możliwość przekroczenia granicy między światem rzeczywistym, a bajkową krainą. Kultywując tradycje związane z andrzejkami przygotowano też wróżby. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, sala wróżb cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Mogliśmy dowiedzieć się co czeka nas w niedalekiej przyszłości, poznać imię swego wybranka oraz zawód jaki będziemy wykonywać. Wróżby wzbudzały wiele pozytywnych emocji i uśmiechu. Niespodzianką była bogata, pod względem zawartości i różnorodności przedmiotów, „Skrzynia skarbów”. Każdy mógł wylosować dla siebie coś ciekawego. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również stare kroniki szkoły. Rodzice z zainteresowaniem oglądali siebie z lat szkolnych. Było dużo wspomnień i śmiechu. Całość spotkania umilił poczęstunek przygotowany przez rodziców. Cały wieczór był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Oprawę muzyczną podczas tańca zapewnił Paweł Zelma z Kiełpin. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania, składamy serdeczne podziękowania – powiedziała Danuta Ciesielska prezes Stowarzyszenia Opoka.

Obchody Dnia Praw Dziecka w lidzbarskim Gimnazjum

20 listopada w Polsce po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka . W związku z tym w Gimnazjum w Lidzbarku Samorząd Uczniowski pod opieką p. Lidii Ostrowskiej przyłączył się do obchodów tego dnia. Wszystkie uroczystości odbywały się na szkolnym korytarzu, który udekorowany został plakatami i transparentami, poświęconymi prawom dziecka. Plakaty i transparenty zostały wcześniej przygotowane przez uczniów klas I,II i III, dzięki czemu wszyscy uczniowie szkoły zostali zaangażowani w tę akcję. Przedstawiciele samorządu Uczniowskiego uświadomili swoich kolegów, jak ważny to dla nich dzień, następnie pytali, czy znają swoje prawa. Uczniowie obejrzeli także film, ukazujący w sposób humorystyczny prawa dziecka. Ponadto przedstawiciele klas drugich przeprowadzili godziny wychowawcze w klasach pierwszych, których tematyka poświęcona była prawom dziecka.

SP Dłutowo w Toruniu

12 listopada uczniowie klas 3, 4 i 5  Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie brali udział w wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem tej wycieczki był „Młyn Wiedzy”, w którym to uczniowie przez doświadczenia i zabawę zdobywali wiedzę z różnych dziedzin: fizyki, chemii, przyrody, anatomii człowieka oraz technologii informacyjnej. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z przesympatycznym Błękitkiem, z którym wycieczkowicze miło spędzili czas.

W południe uczniowie odwiedzili „Muzeum Żywego Piernika”, gdzie każdy własnoręcznie wykonał swój piernik. Mistrzowie tego fachu zafascynowali uczniów staropolskim językiem, zwyczajami oraz technikami wyroby i dekorowania pierników. Ostatnim punktem wycieczki był niezwykle urokliwy aquapark ze strefą rekreacyjną, ogromną zjeżdżalnią i rwącą rzeką.

Dzień Profilaktyki w Gimnazjum w Lidzbarku

19 listopada w ramach Dnia Profilaktyki odbyła się prelekcja dla uczniów Gimnazjum prowadzona przez zaproszone do szkoły osoby: Jolantę Działak ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i policjantkę Justynę Nowicką z Działdowa.

Celem spotkania było ograniczenie inicjowania używania alkoholu, uświadomienie tego jak alkohol wpływa na koncentrację uwagi i koordynację ruchową.

Podczas prelekcji prezentowane były ALKOGOGLE, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie,brak koordynacji mięśniowej.

Alkogogle to niezwykłe okulary, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z 0.5 promilem alkoholu we krwi. Dzięki temu urządzeniu w atmosferze świetnej zabawy każdy uczeń będzie mógł sobie uświadomić jakim zagrożeniem jest np.jazda na podwójnym gazie. Smaczku tej niepowtarzalnej lekcji dodały pozornie proste konkurencje jak chodzenie po linii prostej, wrzucanie piłeczki do kosza, czy slalom między pachołkami, które przy zaburzonej koordynacji wzorkowo-ruchowej stają się nie lada wyzwaniem!

„Cała Polska czyta dzieciom” w SP Bryńsk

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy pierwszej SP Bryńsk przystąpili do kampanii ogólnopolskiej „Cała Polska czyta dzieciom”. Szkoła zachęca rodziców do czytania dzieciom. Raz w miesiącu rodzic odwiedza dzieci w klasie i czyta im wybraną przez siebie bajkę. Dziękujemy rodzicom za czynny udział w akcji i czekamy na kolejne spotkania.