Co słychać w naszych szkołach…

Dzień Patrona Szkoły w Gimnazjum w Dłutowie

„Wiedzę możemy zdobywać od innych ale mądrości musimy nauczyć się sami” tymi słowami dyrektor Irena Leszczewicz rozpoczęła obchody Dnia Patrona szkoły, nawiązując do wojennej i powojennej biografii Pawła Nowakowskiego, człowieka stawianego za wzór patrioty i obywatela. Jako zaledwie 18 letni chłopiec wstąpił on do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej, następnie jako ochotnik w roku 1920 został wcielony do I Pułku Artylerii Ciężkiej Legionów Polskich. Podczas II wojny światowej był żołnierzem AK, a po wojnie został powołany na stanowisko komendanta oddziałów partyzanckich ROAK na terenie siedmiu powiatów północnego Mazowsza.
Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście tj. siostrzeniec patrona szkoły wraz z rodziną pan mecenas Jan Sadowski, pan burmistrz Maciej Sitarek, zastępca burmistrza pan Janusz Bielecki, dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli pan Zygmunt Osmański, radny pan Mirosław Trzciński, sołtys wsi pan Józef Burdalski wraz z żoną, lokalna pisarka pani Teresa Dwórznik – Romańska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Dłutowie pan Andrzej Stolarski, emerytowani nauczyciele gimnazjum, Rada Rodziców, członkowie Rad Pedagogicznych szkoły podstawowej i gimnazjum oraz społeczność uczniowska.
Uczestnikom uroczystości przybliżono biografię Pawła Nowakowskiego opatrzoną fotografiami z rodzinnych albumów, które stały się źródłem prezentacji multimedialnej przygotowanej i przedstawionej przez gimnazjalistów. Następnie zaprezentowany został montaż słowno – muzyczny poświęcony najwybitniejszemu mieszkańcowi Dłutowa – Pawłowi Nowakowskiemu. Kolejnym punktem programu był wywiad przeprowadzony z siostrzeńcem patrona szkoły – mecenasem Janem Sadowskim, który przybliżył wiele ciekawych i nieznanych faktów z życia Pawła Nowakowskiego. Pan Jan Sadowski udostępnił również pamiątki po Patronie Gimnazjum W Starym Dłutowie, które wyeksponowano i udostępniono do wglądu uczestnikom uroczystości, a były to między innymi odznaczenia państwowe (Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż za udział w wojnie, Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), zdjęcia, artykuły prasowe, książki informujące o działalności Pawła Nowakowskiego. Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki szkolnego konkursu wiedzy o życiu patrona i historii regionu, w którym to zespoły z klasy I i III zajęły ex aequo I miejsce. Przedstawiciele klas odebrali nagrody z rąk pani dyrektor i pana burmistrza. Listopadowe popołudnie w Gimnazjum w Starym Dłutowie upłynęło w miłej nastrojowej atmosferze przyprawionej nutą wspomnień o człowieku, którego życie wypełniała żarliwa służba Ojczyźnie.

Dzień Misia we Wlewsku

Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją, aby przybliżyć przedszkolakom literaturę, której bohaterami są misie. Moda na misie nie przemija,dlatego każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe i brązowe. A każdy był piękny i wyjątkowy i razem z nimi wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia, którą przeczytała jedna z mam.Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu… przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku.Były wspólne tańce i pląsy do piosenek o misiach. Po zabawie nastąpiło rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony Miś” – oczywiście z nagrodami.Dziękujemy rodzicom za obecność, zaangażowanie w przygotowaniu tego święta, za tort, misiowe ciasteczka i babeczki oraz wspólną zabawę.

Dzień Profilaktyki w SP Bryńsk

Z okazji Dnia Profilaktyki zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Bryńsku konkurs plastyczny dla klas IV-VI pt. „Stop używkom”. Konkurs miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród dla zwycięzców nastąpiło 25 listopada.

Wyniki konkursu:

I miejsce:  Julia Rynkowska – kl. IV
II miejsce: Marta Bartkowska, Emilia Drankowska, Nikola Grodzińska – kl. VI
III miejsce: Agata Jurkiewicz, Paweł Klejnowski, Igor Pawelski – kl. V

Wyróżnienie: Dagmara Karpińska, Dominika Karpińska, Martyna Pawelska, Martyna Warlkowska – kl. V

W Dniu Profilaktyki czynnie i aktywnie uczestniczyli też uczniowie klas 0 – III. Brali udział w konkursie plastycznym pt. „Jem zdrowo i kolorowo” i w konkursie recytatorskim pt. „Zdrowie w utworach literatury dziecięcej”.

Wyniki konkursu plastycznego:

I miejsce: Anna Ptaszyńska – klasa II
II miejsce: Lena Karpińska – klasa II
III miejsce: Wiktoria Kułakowska – klasa III

Wyróżnienia: Piotr Jurkiewicz –  klasa 0, Stanisław Ziółkowski – klasa 0.

Wyniki konkursu recytatorskiego:
I miejsce: Lena Karpińska – klasa II
II miejsce: Wiktoria Kułakowska – klasa III
III miejsce: Marta Dembek – klasa 0

Wyróżnienie: Anna Ptaszyńska – klasa II

Odbyły się także zawody sprawnościowe. Dziewczęta i chłopcy z poszczególnych klas rywalizowali nie tylko w konkurencjach indywidualnych ale również  zespołowych. Było wesoło. Wszystkim uczestnikom wręczono symboliczne nagrody.

Licealiści na XXV Olimpiadzie o Zdrowym Stylu Życia  – etap rejonowy

Olimpiada o Zdrowym Stylu Życia odbyła się już po raz XXV, lecz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku uczestniczyli w niej pierwszy raz i od razu zwyciężyli w etapie rejonowym.

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła Marta Jagielska z klasy II B, tuż za nią uplasowała się Marta Staniszewska z klasy III B i tym samym obie uczennice awansowały do wojewódzkiego etapu olimpiady. Opiekunem licealistek był nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa Michał Świniarski.

Dzień Misia w SP Bryńsk

25 listopada w Szkole Podstawowej w Bryńsku z okazji Dnia Pluszowego Misia zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony Miś” oraz recytatorski pt. „Miś – mój przyjaciel”. Dzieci przyniosły  do szkoły swoje ulubione pluszaki , z którymi recytowały wierszyki. Na zakończenie, wraz z ulubieńcami wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną „Kubuś Puchatek i Przyjaciele.”

Wyniki konkursu plastycznego „Mój ulubiony Miś”:

I miejsce – Anna Ptaszyńska
II miejsce – Piotr Jurkiewicz
III miejsce – Lena Karpińska

Wyniki konkursu recytatorskiego „Miś – mój przyjaciel”:

I miejsce – Martyna Jaskólska
II miejsce – Amelia Adamus
III miejsce – Weronika Klejnowska

Wyróżnienie – Martyna Kuczmarska, Konrad Ptaszyński

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY

W Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku odbył się  MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY .Uczniowie prowadzili rozgrywki na poziomie zaawansowanym i podstawowym .Oto wyniki:

POZIOM ZAAWANSOWANY

I miejsce- Adrian Pawlak kl.3a
II miejsce- Paweł Olszewski kl.3f
III miejsce- Golian Bruno kl..3a

Udział w turnieju brali:

  1. Napiwodzki Filip kl. 3f
  2. Kordalski Bartłomiej 3a
  3. Olszewski Wiktor kl. 3a
  4. Dziombowski Dominik kl. 3a
  5. Czaplińska Joanna kl. 3c
  6. Lewandowski Simon kl.3a
  7. Wiśnicki Hubert kl.3b

POZIOM PODSTAWOWY

I miejsce- Wawrzonkowski Jakub kl. 2d
II miejsce- Rudziński Hubert kl. 1a
III miejsce- Trzaskalski Oskar kl. 2d

Udział w turnieju wzięli:

Kitewski Julian kl. 1e, Gutkowska Izabella- kl.1c

Obchody roku sienkiewiczowskiego w Dłutowie

Słowa autora „Trylogii”: „Żyłem i pisałem, krzepiąc serca nadzieją wolności” stały się mottem Gminnego Konkursu Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, który został zorganizowany 30 listopada 20016 r. w Szkole Podstawowej w Dłutowie, noszącej zaszczytne imię pisarza. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Andrzej Stolarski, witając serdecznie wszystkich gości, społeczność szkolną, Radę Rodziców, opiekunów i uczestników poszczególnych etapów konkursu reprezentujących szkoły podstawowe w Bryńsku, Lidzbarku, Wąpiersku i Dłutowie. Dyrektor przybliżył historię nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza oraz wymienił wiele ciekawostek związanych z biografią pisarza, wprowadzając w atmosferę obchodów Dnia Patrona Szkoły. Gminny konkurs poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi przebiegał na pięciu płaszczyznach. Pierwsza z konkurencji związana była z wykonaniem przez reprezentanta szkoły pracy plastycznej tematycznie związanej z wybranym utworem pisarza. Drugie zadanie: „Opowiem Wam o Henryku Sienkiewiczu” dotyczyło przygotowania prezentacji multimedialnej. Następna  konkurencja to konkurs pięknego czytania fragmentu utworu Litwosa. Ważnym etapem konkursu był również test ze znajomości biografii pisarza. Ostatnie zadanie polegało na zaprezentowaniu wizualnie i werbalnie postaci sienkiewiczowskiej.

Po zliczeniu punktów za wszystkie konkurencje miejsce pierwsze zajęła szkoła w Bryńsku (26 p.), miejsce drugie Dłutowo (25 p.), miejsce trzecie Lidzbark (24 p.), miejsce czwarte Wąpiersk (20 p.).

Uroczystość uświetniły  występy szkolnego chóru, który zaprezentował piosenki z ekranizacji dzieł pisarza oraz prezentacja społeczności szkolnej w strojach bohaterów sienkiewiczowskich. Sala gimnastyczna w szkole Podstawowej w Dłutowie wypełniła się rycerzami krzyżackimi i polskimi, rzymiankami i rzymianami, między którymi można było dostrzec Danuśkę, Jagienkę, Janka Muzykanta, Stasia i Nel oraz Kaliego, a także wróżki (z utworu Litwosa dla dzieci).

Interesującym punktem programu były trzy prezentacje ze zlotów szkół sienkiewiczowskich, w których Dłutowo brało udział. Na koniec nastąpiło wręczenie nagród dla szkół i słodkich niespodzianek dla uczestników konkursu. Dyrektor Andrzej Stolarski gorąco podziękował wszystkim za przybycie i zaangażowanie w przygotowanie gminnych eliminacji. Nie zabrakło również podziękowań dla sponsorów nagród – pana Zdzisława Ptaszyńskiego i pana Jana Brzóski.

LO w Lidzbarku w projekcie „Zaprojektuj swoją przyszłość”

W poniedziałek, 28 listopada w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Zaprojektuj swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Uczniowie uczestniczą w dodatkowych, bezpłatnych, zajęciach z informatyki. Uwieńczeniem popołudniowych kursów będzie egzamin, którego pozytywny wynik poświadczy europejski certyfikat. Uczestnicy projektu mają zapewniony catering, bezpieczny transport do domów i darmowe podręczniki. Do podniesienia swoich kompetencji cyfrowych wykorzystują nowy sprzęt komputerowy zakupiony przez szkołę na potrzeby tegoż właśnie projektu.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SP KIEŁPINY

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Dbając o rozwój szkoły oraz stworzenie dobrych warunków do nauki dla uczniów Stowarzyszenie Opoka w Kiełpinach przystąpiło do w/w programu i otrzymało dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej w wysokości 2480 zł. Przyznana kwota uzależniona była od ilości uczniów w szkole. Warunkiem uczestnictwa w programie był wkład własny organu prowadzącego oraz realizacja szeregu zadań na rzecz promocji czytelnictwa. Ogólnie książki zostały zakupione na kwotę 3100 zł. Zamówione książki dotarły już do szkoły, a zasoby biblioteki zostały uzupełnione w nowe, pięknie wydane lektury, nowości wydawnicze oraz audiobooki. Uczniowie z niecierpliwością czekają, aby wypożyczać książki. Bibliotekarz szkoły pani Ewa Kosińska podjęła szereg zadań na rzecz promocji czytania książek,  a na lekcjach bibliotecznych zachęca uczniów do częstego ich wypożyczania. Na korytarzach pojawiły się kolorowe gazetki ścienne, a w poszczególnych klasach sukcesywnie przeprowadzane są konkursy „Mój ulubiony bohater książkowy”. Nowe pozycje książkowe zachęcą dzieci do częstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. W ciągu roku szkolnego w szkole zaplanowano jeszcze więcej ciekawych akcji promujących czytelnictwo.

DNI PROFILAKTYKI w Gimnazjum

W Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku rozpoczęły się liczne akcje w ramach DNI PROFILAKTYKI. 

24 listopada odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu w formie turnieju „Jeden z dziesięciu”. Przedstawiciele klas odpowiadali na pytania przygotowane przez komisję złożoną z nauczycieli: Lucynę Dzimirę, Dorotę Kalinowską –Sosnowską i Justynę Michalską. Uczniom kibicowali ich koledzy i koleżanki z klas. Każdy słuchacz mógł przy okazji zweryfikować swoją wiedzą na temat zdrowia. W konkursie najlepsi okazali się:

I miejsce- Julia Kozłowska -1e
II miejsce- Patryk Szmyt- 2d
III miejsce- Małgorzata Małłek- 2a

Po konkursie w hali widowiskowo-sportowej odbył się spektakl pt: „Droga do nikąd” przedstawiony przez  animatorów z Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja ,,Magik” z Białegostoku.

Istotną częścią przedstawienia było ukazanie źródeł zagrożenia oraz wskazanie sposobów na przeciwstawienie się agresywnej ofercie rynku narkotykowego. Treść spektaklu dotyczyła życia młodej dziewczyny uwikłanej w uzależnienie od narkotyków.

Pomysł przedstawienia oparty był na formule połączenia teatru tradycyjnego, gdzie podstawowym znakiem wyrazu jest język oraz teatru cienia i pantomimy. Podczas spektaklu sceny teatru cieni przeplatane były scenami dialogowymi, ale wszystko miało wymiar symboliczny i prowadziło do refleksji nad ograniczeniami, wolną wolą, wolnością i samoświadomością jednostki ludzkiej.

29 listopada natomiast odbyła się  Kampania zdrowotna RZUĆ PALENIE pod hasłem przewodnim:” W epoce kosmosu nikt nie pali papierosów”

W tym dniu młodzież zdobyła wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów poprzez wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów klas I, mini wykład o szkodliwości palenia papierosów, scenki: „ Spotkanie z przyjacielem” oraz „ Wizyta u lekarza”.

Dni Profilaktyki są działaniem aktywizującym całą młodzież szkolną, stanowią alternatywę wobec zachowań dysfunkcyjnych, edukują i wychowują. Cykl działań profilaktycznych w Gimnazjum trwał będzie do 14 grudnia.

Andrzejki w SP Bryńsk

Uczniowie klas 0–VI SP Bryńsk brali udział w zabawach andrzejkowych w swojej szkole. Było to m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, losowanie przedmiotów o przypisanym, umownym znaczeniu czy  szczęśliwy rzut monetą. Ustawiano też kolejno buty dziewcząt od ściany do progu drzwi. Ta, której but jako pierwszy dotarł do progu, jako pierwsza ma wyjść za mąż. Nie zabrakło papierowych serc, na których spisano imiona dziewcząt i chłopców. Imię, które zostało przekłute, oznacza imię przyszłej wybranki lub wybranka. Klasowe „wróżby” nie mają nic wspólnego z przepowiadaniem przyszłości i należy je traktować tylko jako zabawę.

Ostatnią atrakcją andrzejkowego dnia była wspólna dyskoteka na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy świetnie się bawili przy muzyce.

IV FESTYN ANDRZEJKOWY W SP KIEŁPINY

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją, w sobotę 26 listopada w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się już IV Festyn  Andrzejkowy. Wydarzenie było okazją do integracji uczniów oraz mieszkańców okolicznych wsi. Przygotowane dekoracje, wróżby i zabawy andrzejkowe robiły wrażenie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili księgowa pani Alina Stachewicz z rodziną oraz licznie przybyli rodzice. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska przywitała zebranych oraz życzyła udanej zabawy. Następnie na scenie pojawili się najmłodsi uczniowie szkoły i zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Po występach rozpoczęto pląsy. W przerwach podczas zabawy można było wziąć udział w zajęciach plastycznych kolorując ozdoby na szkolną choinkę. Każdy mógł też wybrać książkę do poczytania. Dla zachęty do zakupu książek wśród kupujących wylosowano szczęśliwy numerek. Zwycięzca, Anna Piórkowska otrzymała nagrodę w postaci tablicy samoprzylepnej na ścianę. Atrakcją była sala kinowa, w której dzieci, zajadając popcorn, oglądały bajki z dzieciństwa swoich rodziców. Były to m.in. bajki pt.: „Reksio” i „Bolek i Lolek”. Na specjalnie przygotowanym stoisku uczniowie prezentowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kultywując tradycje związane z andrzejkami przygotowano też wróżby. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, komnata wróżb, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wróżby wzbudzały wiele pozytywnych emocji. Zainteresowaniem cieszyła się też „Skrzynia skarbów”, która była bogata, pod względem zawartości i różnorodności przedmiotów. Każdy mógł wylosować dla siebie coś ciekawego. Całość spotkania umiliła kawiarenka przygotowana przez rodziców. Niespodzianką  była tablica samoprzylepna, na której dzieci z ochotą malowały kredą. Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania.