Co słychać w naszych szkołach…

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Dłutowie

W niedzielę, 20 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłutowie uczestniczyli w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Religijnej FERA 2016, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Iłowie. Jury oceniało w czterech głównych kategoriach: plastyka i fotografia, recytacja, soliści oraz zespoły, chóry i schole.

KONKURS PLASTYCZNY:

kat. 1-3 SP – 1 miejsce – ex aequo Maria Kułakowska i Amelia Giżyńska
kat. 4-6 SP – 1 miejsce – Mateusz Rynkowski
kat. Gim. – 2 miejsce – Julia Giżyńska

kat. Dorośli – 2 miejsce – Marianna Sowa

KONKURS FOTOGRAFICZNY:

kat. 1-3 SP – 2 miejsce – Amelia Giżyńska
kat. Gim. – 1 miejsce – Julia Giżyńska
kat. Dorośli – 1 miejsce – Dorota Klejnowska, 2 miejsce – Maria Przybysz – Giżyńska

MUZYKA CHÓRY I ZESPOŁY:

2 miejsce – chór szkolny działający przy SP i Gim w Dłutowie
Wyróżnienie od wójta gminy Iłowo – Osada – zespół „Julia i Ja”

Udział brali także:

Fotografia: Katarzyna Lewandowska, Weronika Kowalkowska

Plastyka: Weronika Bartkowska, Kasia Lewandowska, Dorota Płotka, Weronika Kowalkowska

Soliści: Klaudia Sadowska, Weronika Pydynkowska, Aleksandra Bartkowska, Maria Przybysz – Giżyńska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W SP KIEŁPINY

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest on obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Marek Michalak. W tym roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinach, 21 listopada odbył się krótki apel. Opiekun samorządu uczniowskiego, Zuzanna Cybulska przypomniała uczniom ich prawa. Społeczność szkolna z zainteresowaniem obejrzała film poświęcony prawom dziecka.

Lidzbarskie Liceum na VIII Powiatowym Konkursie Astronomicznym „Copernicus”

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku po raz ósmy gościło uczestników Powiatowego Konkursu Astronomicznego „Copernicus”. Instytucjonalnym organizatorem i sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Działdowie, zaś pomysłodawcą i opiekunem merytorycznym był nauczyciel fizyki i astronomii lidzbarskiego liceum Krzysztof Wiśniewski.

21 listopada odbyły się zawody, w których przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowali swoją wiedzę z zakresu astronomii. Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Po zażartej walce, w której nie zabrakło i dogrywek, wyłoniono zwycięzców.

Kategoria szkoły gimnazjalne: pierwsze miejsce zajął Dawid Kosek z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie, na drugim miejscu znalazł się Mikołaj Karbowski z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, a trzecie miejsce przypadło w udziale Natalii Kacprzak z Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Dłutowie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Paweł Śliwiński z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie, zaś drugie i trzecie miejsce wywalczyli gospodarze – Bartłomiej Kiempisty i Patryk Kalwa.

Zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe: słuchawki, głośniki bezprzewodowe i przenośne dyski ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Działdowie.

„Wieczór z bajką”

18 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem „Wieczór z bajką”. Uczestniczyli w niej chętni uczniowie klas I – III, ponad 200 uczniów.

Bajkowy wieczór uroczyście o godz. 1800 otworzyła wicedyrektor Maria Tonkowicz, która także prowadziła całą imprezę. Następnie wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, po której zaproszeni goście przeczytali dzieciom swoje ulubione bajki dzieciństwa. I tak, pani Anna Kowalkowska, pedagog szkolny przypomniała uczniom bajkę pt. „Kopciuszek”, pielęgniarka szkolna pani Aldona Kordalska przeczytała „Trzy świnki”, a babcia jednej z uczennic – pani Krystyna Braun przypomniała dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku.

Następnie uczestnicy imprezy zostali podzieleni na dwie grupy. Uczniowie klasy I i III po wylosowaniu biletów wstępu na „bajkowe korytarze” wzięli udział w zabawach, inspirowanych znanymi bajkami. I tak, dzieci mogły wziąć udział w kalamburach, muzycznych pląsach oraz grach planszowych.

Natomiast uczniowie klas II, którzy pozostali na sali gimnastycznej wzięli udział w bajkowej dyskotece oraz w seansie mini-kina. Po godzinie nastąpiła zamiana miejsc zabawy poszczególnych grup.

Wszystkie zabawy prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i wychowawczynie świetlicy nr 3, które dołożyły wszelkich starań, aby dzieci jak najmilej wspominały ten wieczór. W zabawach uczestniczyły także bajkowe postaci: Myszka Miki, Tygrysek, Kubuś Puchatek oraz dobrze wszystkim znany Lidzbarski Weluś. Wcielili się w nich: pan Marek Kalisz, pan Kazimierz Buńka, pan Karol Abramowski i pan Adrian Roch.

W międzyczasie w szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania Wierszy Wandy Chotomskiej dla uczniów klas III. Przedstawiciele klas III mieli za zadanie pięknie przeczytać wylosowany tytuł wiersza znanej poetki. Jury w składzie: pani Edyta Marszak, pani Joanna Urbańska i pani Jolanta Kordalska podczas oceniania uczestników konkursu brało pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Okazało się, że najlepiej z wierszami pani Chotomskiej poradziły sobie:

Lena Lorkowska z kl. III b – I miejsce
Hanna Lemańska z kl. III d – II miejsce
Olga Nowińska z kl. III a  – III miejsce

O godz. 2000 impreza zakończyła się podsumowaniem oraz wręczeniem podziękowań tym, którzy zechcieli wziąć udział w projekcie czytelniczym.

Uroczystość w bibliotece

21 listopada w bibliotece Szkoły Podstawowej w Lidzbarku odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki.

Z tej okazji uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Katarzyną Nizgorską przygotowali dla nich niespodziankę. Wszyscy pierwszoklasiści zostali zaproszeni do obejrzenia bajkowego przedstawienia, w trakcie którego trzecioklasiści przebrani za postacie z bajek zachęcali ich do odkrywania tajemniczego świata fantazji.

W trakcie zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru oraz zachowania się w bibliotece. Otrzymały także zakładki do książek, wykonane przez uczniów klasy II f pod kierunkiem pani Ewy Świniarskiej. Po uroczystym przyrzeczeniu każdy uczeń wypożyczył wybraną przez siebie książeczkę.

Przedszkole w Lidzbarku

W Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku dzieci z grupy Krasnoludki spotkały się z Policjantem który opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz zapoznał z zasadami poruszania się po drodze podczas spacerów i wycieczek. Przedszkolaki realizują także ogólnopolski program Akademia Aquafresh w ramach którego spotkały się z pielęgniarką, która zapoznała dzieci z profilaktyką jamy ustnej oraz przeprowadziła pogadankę o zasadach zdrowego odżywiania się. nasze dzieciaki otrzymały kolorowanki oraz ulotki dotyczące zasad zdrowego stylu życia.