Co słychać w naszych szkołach…

MARATON CZYTANIA w lidzbarskim gimnazjum

4 listopada w Gimnazjum w Lidzbarku miało miejsce szczególne wydarzenie dla wszystkich miłośników książek-Maraton Czytania. Organizatorkami i prowadzącymi jednocześnie były polonistki uczące w tejże szkole: p.Małgorzata Wrzosek i p. Lidia Ostrowska. Po raz pierwszy w historii szkoły 17 zaproszonych osób czytało przez kilka wieczornych godzin a licznie zgromadzeni goście w skupieniu słuchali przygotowanych przez czytających fragmentów książek. Celem spotkania było wskazanie czytania jako alternatywy dla fałszywych wartości kultury masowej. Każdy uczestnik czytał swój fragment książki przez 10 minut. Koniec czasu prowadzące sygnalizowały gongiem.
Maraton rozpoczął gospodarz uroczystości dyrektor szkoły Janusz Ławicki, który zaciekawił słuchaczy fragmentami książki J.Kaczkowskiego „Życie na pełnej petardzie”.
Następnie prowadzące, wskazując zalety czytania, zapowiadały kolejnych gości. Znaleźli się wśród nich rodzice gimnazjalistów, przedstawicielka lidzbarskiego MGOK-u, Anna Wasielewska, oraz Grzegorz Lemański , pani Braun(pedagog w Placówce Wychowawczo-Opekuńczej w Lidzbarku). Najmłodszym uczestnikiem Maratonu Czytania był Filip Ostrowski, dziesięcioletni uczeń Szkoły Podstawowej im.T.Kościuszki w Lidzbarku.
Oprócz zaproszonych gości swojego przyjaciela-książkę przedstawiły pozostałym słuchaczom panie: Wanda Nowińska z Domu Seniora oraz pedagog Jolanta Szczepaniak.
Na uwagę zasługuje różnorodna tematyka przygotowanych książek. Podczas Maratonu usłyszeć można było fragmenty, które wzruszały ( np. „Gwiazd naszych wina” J.Greena), śmieszyły (np. „Korniszonek” E. Bąkiewicz), zmuszały do refleksji (np. wiersze W.Szymborskiej, „Heban” R.Kapuścińskiego), uczyły (np.„Dziady” A.Mickiewicza, „Boska Komedia” Dantego). Ta różnorodność treści i sposób ich prezentowania spowodowała, że przez prawie 4 wieczorne godziny zarówno najmłodsi słuchacze ( 6-latki) jak i starsi z ogromną uwagą i skupieniem wsłuchiwali się w czytających.
Około godziny 20.30 prowadzące po raz kolejny zaapelowały do zgromadzonych, by czytali książki, ponieważ one ułatwiają życie, po przyjacielsku pomagają zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. Uczą szanować innego człowieka i samych siebie, uskrzydlają rozum i serce uczuciem miłości dla świata. Następnie podziękowały wszystkim gościom za wspólnie spędzony czas i wyraziły nadzieję na to, że taki wieczór powtórzy się jeszcze nie raz.

Żywa lekcja muzyki w SP Dłutowo

We wtorek 8 listopada, już po raz kolejny w dłutowskich szkołach odbyła się „Żywa lekcja muzyki”, którą prowadzili pracownicy Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.

Podczas muzycznego wykładu mogliśmy wysłuchać wielu pięknych utworów muzyki klastycznej w wykonaniu na gitarę, skrzypce lub altówkę. Uczniowie poznali budowę skrzypiec i altówki oraz smyczka. Odbył się też krótki konkurs na rozpoznanie granych motywów filmowych i bajkowych. Uczniowie świetnie poradzili sobie z muzycznymi zagadkami.

Turniej szachowy z okazji Święta Niepodległości

Uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku trenują grę w szachy. 9 listopada uczestniczyli w turnieju szachowym z okazji Dnia Niepodległości w Działdowie, a 15 listopada wzięli udział w Wojewódzkim Indywidualnym Turnieju Szachowym Szkolnego Związku szachowego w Nowym Mieście Lubawskim. Szkołę reprezentowali:

  1. Bruno Goljan 3a
  2. Adrian Pawlak 3a
  3. Olszewski Wiktor 3a
  4. Dominik Dziembowski 3a
  5. Paweł Olszewski 3f

Opiekunem grupy jest pani Iwona Figurska.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.

WYMIANA SZKOLNA

Siedemnastu uczniów lidzbarskiego Gimnazjum z klas dwujęzycznych przystąpiło do pierwszego etapu wymiany szkolnej między Lidzbarkiem a naszym miastem partnerskim Oebisfelde.

Uczniowie Gimnazjum regularnie kontaktują się mailowo z młodzieżą niemiecką. Mamy nadzieję, że współpraca ułoży się pomyślnie i w przyszłości będą mogli spotkać się z naszymi sąsiadami z Niemiec.

Opiekę nad projektem sprawuje nauczycielka języka niemieckiego Iwona Figurska

Gimnazjaliści z Lidzbarka Mistrzami Powiatu Działdowskiego Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców

W dniach 3 i 7  listopada w hali sportowej przy Gimnazjum w Lidzbarku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych.

Do rozgrywek w  kategorii dziewcząt przystąpiły dwie drużyny:  Gimnazjum z Rybna i drużyna z Gimnazjum z Lidzbarska. Szkołą, która niezmiennie będzie reprezentowała powiat działdowski na zawodach rejonowych będzie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku.

Skład drużyny: Piątek Natalia, Karolina Kordalska, Angelika Karpińska, Marika Stempka, Barbara Kalisz, Dżesika Lewandowska, Joanna  Czaplińska, Julia Gołaś, Małgorzata Mallek, Amelia Pingot, Klaudia Tarasewicz, Paulina Chrabowska, Marysia Wysocka, Agata Suwińska. Trener grupy: Krzysztof Kopowski

7 listopada odbyły się zmagania chłopców w tej samej dyscyplinie. W zawodach wzięły udział 4 drużyny gimnazjum z Lidzbarka, Rybna, Działdowa nr 1, Działdowa nr 2.Wobec małej liczby drużyn rozgrywki odbyły się systemem każdy z każdym.

Klasyfikacja końcowa:

1.Gimnazjum Lidzbark
2.Gimnazjum nr 1 w Działdowie
3.Gimnazjum nr 2 w Działdowie
4.Gimnazjum Rybno

Drużyna z Lidzbarka otrzymała komplet punktów, natomiast pozostałe drużyny miały tą samą ilość punktów. O wygranej zdecydowała ilość zdobytych setów przez drużyny.

Skład wygranej drużyny: Wiktor Olszewski, Bruno Golian, Jakub Szulc, Adrian Pawlak, Jakub Godziszewski, Dominik Dziombowski, Arkadiusz Piątek, Kacper Makowski. Trener Grażyna Wąsiewska