Co słychać w naszych szkołach…

IX Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej

22 października w Działdowie odbył się IX Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej, w którym wzięła udział Lidzbarska Drużyna Harcerska „Wataha” działająca przy Szkole Podstawowej w Lidzbarku pod opieką drużynowej Darii Fryzy. Harcerze zaśpiewali dwie piosenki harcerskie „Harcerzem być” i „Czar ogniska”. Tymi piosenkami wyśpiewali sobie I miejsce. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik, zachęcający do dalszego śpiewu. Miłym zakończeniem festiwalu było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. „Wataha” z dumą wróciła do Lidzbarka.

WARSZTATY KULINARNE „ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO” W SP KIEŁPINY

Szkoła Podstawowa w Kiełpinach promując zdrowy styl życia podejmuje działania, które zachęcają do zdrowego odżywiania się. W związku z tym, w ramach realizacji programu wychowawczego szkoły, z inicjatywy pani Doroty Waleśkiewicz zaplanowano cykl zajęć kulinarnych dla rodziców i dzieci pt: „Odżywiam się zdrowo”. Zajęcia prowadzić będzie rodzic ucznia oddziału przedszkolnego, pani Barbara Józefowicz z Rynku. Pierwsze spotkanie odbyło się 24 października. Na zajęciach kulinarnych dzieci wraz z rodzicami wykonywały muffinki z żółtym serem. Wszyscy z wielką ochotą i ogromnym zapałem zabrali się za przyrządzanie muffinek.  Przy pomocy opiekunów dzieci sprawnie odmierzały składniki oraz napełniały foremki. Zapach pieczonych muffin rozchodził się po całej szkole. Zadanie okazało się dość łatwe, a zarazem bardzo smaczne. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

SP Lidzbark na Powiatowym Turnieju w Piłce Ręcznej

24 października uczennice Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku pod opieką pani Danuty Szuman wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych, które odbyły się w Narzymiu. Dziewczęta wywalczyły w nim I miejsce.

W skład drużyny weszły: Angelika Leśniewska, Małgorzata Czaplińska, Wiktoria Bakulska, Amelia Ciesielska, Nikola Olszonowicz, Maja Zawodnik, Patrycja Moszczyńska, Laura Wawreńczuk, Agnieszka Giesek i Wiktoria Linek.

SUKCES GRUPY TEATRALNEJ „DRAKO” z lidzbarskiego gimnazjum

23 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku odbył się I Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich. Pierwsze miejsce w kategorii grupy młodzieżowe zajął spektakl profilaktyczny pt. Znów Cię widzę grupy DRAKO. Trzon trupy teatralnej stanowią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku, którzy realizują w ten sposób swoje pasje aktorskie i program wychowawczo-profilaktyczny szkoły. Przedstawienie wyreżyserowały panie Anna Wasielewska (instruktor MGOK) oraz Iwona Jabłońska (nauczycielka historii i wiedzy o kulturze w lidzbarskim liceum).

SP KIEŁPINY – Z WIZYTĄ W WELSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM W JELENIU

24 października dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Kiełpinach  wraz z wychowawczyniami, udały się na wycieczkę do Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Po przybyciu na miejsce zwiedziły Muzeum przyrodnicze. Z zainteresowaniem słuchały przewodnika oraz oglądały ciekawe eksponaty. Następnie brały udział w zajęciach edukacyjnych pt.: „Dary lasu”. Warsztaty polegały na zapoznaniu uczestników z grzybami i roślinami jadalnymi występującymi w naszych okolicznych lasach. Na zakończenie zajęć dzieci wykonywały modelinowe „płaskorzeźby” grzybów oraz owców leśnych. Wyjazd był dla dzieci nie tylko bardzo pouczający,  ale również sprawił im dużo radości i zabawy.

Zawodowo o zawodach

18 października uczniowie spotkali się z pracownikiem urzędu pracy – doradcą klienta p. Aliną Komuńską w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery oraz z powiatowym doradcą zawodowym panią Joanną Górzyńską. Podczas godzin wychowawczych w klasach I,II i III odbywały się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. W szkole o swojej pracy opowiadali między innymi: kosmetyczka, zawodowy żołnierz, ratownik medyczny, pielęgniarka, architekt.

Dla uczniów przygotowano również gazetkę „ Bądź autorem swojej kariery” przedstawiającą zawody przyszłości oraz cenne wskazówki planowania drogi edukacyjno-zawodowej. Pedagodzy szkolni prowadzili indywidualne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów.

Turniej tenisa stołowego

21 października w Rybnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w drużynowym turnieju tenisa stołowego chłopców szkół podstawowych, w których wzięli udział również uczniowie Szkoły Podstawowe w Lidzbarku: – Igor Chojnacki z klasy VI b oraz Paweł Witkowski z klasy III a. Chłopcy wywalczyli II miejsce.

 UCZNIOWIE SP KIEŁPINY SPRZĄTAJĄ CMENTARZ

W ostatnim tygodniu października uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Kiełpinach tradycyjnie już przed Uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzili nasz cmentarz parafialny. Młodzież sprzątała zaniedbane, opuszczone groby, zapalała znicze, odwiedzała miejsce pochówku swoich bliskich zmarłych, a przede wszystkim modliła się za tych, co już odeszli. Jeśli pogoda dopisze, w oktawie Wszystkich Świętych również uczniowie będą odwiedzać cmentarz wraz  z katechetką. Wtedy będą te odwiedziny miały związek z uzyskaniem odpustu zupełnego dla siebie bądź duszy w czyśćcu. Jak wiadomo, warunkami wyżej wymienionego są: przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wskazanych przez papieża i modlitewne nawiedzenie cmentarza.

Dłutowscy uczniowie czytają utwory Sienkiewicza

W roku 2016 przypada setna rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza i to właśnie bieżący rok został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza, pisarza, który jak głosi uchwała senacka „w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy”.

Doceniając walory twórczości mistrza pióra, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie rozpoczęła zajęcia edukacyjne od promocji książek pisarza oraz wspólnego czytania przez uczniów fragmentów „Quo vadis”. Ponadto uczniowie klas szóstych prezentowali młodszym kolegom fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy”, zachęcając do przeczytania obowiązkowej lektury w szkole.

Twórczość Sienkiewicza towarzyszyła również w pierwszych dniach zajęć edukacyjnych uczniom z Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie. Tuż po rozpoczęciu pierwszych zajęć młodzież zebrana w Sali gimnastycznej przeczytała wspólnie fragment „Ogniem i mieczem”, a następnie każda lekcja języka polskiego zaczynała się od klasowego czytanie „Quo vadis”.