Co słychać w naszych szkołach…

Nocne czytanie w SP Dłutowo

Uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w czytelniczo –rekreacyjnym biwaku, który odbył się z 7 – 8 października zorganizowany przez panią bibliotekarkę.
Biwakowanie trzecioklasiści rozpoczęli od czytania fragmentów swoich ulubionych książek. Do zabawy dołączyły mamy, które bardzo chętnie czytały dzieciom baśnie i wiersze. Uczniowie z uwagą słuchali czytanych utworów, a później bawili się w kalambury, przedstawiając wybraną postać z baśni lub wiersza. Dzieci bardzo dobrze się bawiły. Następnym punktem biwaku była zumba. Po tak ogromnym wysiłku mamy zaprosiły uczestników biwaku na kiełbaskę z grilla. Po spożyciu tylu kalorii dzieci nabrały sił na dalszą zabawę. Tym razem wychowawczyni uczniów klasy III A poprosiła, aby poszukali różnych wskazówek ukrytych w klasie, które doprowadzą ich do skarbu. Dzieci znalazły „skarb” – bardzo duże kolorowanki. Pani bibliotekarkapodzieliła dzieci na grupy, a następnie każdy zespół otrzymał kolorowankę i kredki do kolorowania. Gdy uczniowie skończyli pracę, wrócili na salę, aby przygotować się do maratonu bajek. Po projekcji filmów animowanych uczestnicy biwaku poszli spać.
Sobotni dzień rozpoczęliśmy od porannej toalety i gimnastyki. Następnie zjedli smaczne i zdrowe kanapki przygotowane przez mamy. Później udali się do sali gimnastycznej, gdzie zagrali w dwa ognie.
Na zakończenie biwaku dzieci pobawiły się w tańczące posągi, a po zabawie zaczęły porządkować klasę, w której nocowały. Trzecioklasistom bardzo się podobało i w wyśmienitych humorach wrócili do domów.

DZIEŃ PAPIESKI  w lidzbarskim Gimnazjum

 9 października już po raz 16. w całej Polsce organizowany był Dzień Papieski. Tegorocznym hasłem inicjatywy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia było „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

W Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi uroczysty apel odbył się 17 października. Młodzież wysłuchała montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli Karoliny Gajewskiej, Justyny Szostek i Joanny Lewickiej.

Dzień Papieski w SP Dłutowo

W tym roku XVI Dzień Papieski obchodzony był  pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Msza święta, akademia przygotowana przez uczniów pod kierunkiem polonistki Jolanty Cichockiej i nauczycielem sztuki Marii Przybysz – Giżyńskiej, była okazją do dziękczynienia Bogu za nasze rodziny, za każdą rodzinę, a także za życie i posługę papieża. W odczytanych tekstach i prezentacji multimedialnej przypomnieliśmy najważniejsze chwile z życia św. Jana Pawła II. Radosny śpiew szkolnego chóru oraz wygłaszane teksty i wiersze przez dzieci i młodzieży gimnazjum i szkoły podstawowej w Dłutowie stały się podkreśleniem wyjątkowości tego dnia i wyrażeniem wdzięczności Bogu za pontyfikat Wielkiego Polaka. Na koniec modlitewnego spotkania została wykonana przez wszystkich zgromadzonych „Barka”-  ulubiona pieśń Jana Pawła II.

Wyjazd do teatru w Płocku SP Bryńsk

11 października uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami  i opiekunką SU wybrali się do teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na pełną ekspresji i zagadek sztukę pod tytułem Szatan z siódmej klasy. To bardzo ciekawa opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego, jednego z najpopularniejszych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego. Po spektaklu oczywiście  „coś dla ciała”, czyli wizyta w popularnej hamburgerowej restauracji i małe zakupy w galerii handlowej. Uczniowie pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Wycieczka edukacyjna SP Dłutowo

W środę, 5 października odbyła się wycieczka edukacyjna do Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku zorganizowana dla uczniów klasy III A. Celem wyjazdu było przybliżenie dzieciom działalności Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku. Uczestników wycieczki przywitały panie Katarzyna Leśniewska i Aleksandra Wróblewska, które oprowadziły i opowiedziały o poszczególnych wydziałach. Uczniowie odwiedzili salę konferencyjną, w której spotkali się z burmistrzem Maciejem Sitarkiem i zastępcą burmistrza Januszem Bieleckim. Pan Burmistrz opowiedział dzieciom o historii budynku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy. Następnie trzecioklasiści razem z włodarzami miasta poznawali historię Lidzbarka, oglądając i czytając kroniki. Później uczniowie odwiedzili gabinet Burmistrza, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Panem Burmistrzem. Po spotkaniu dzieci otrzymały jo – jo z logiem Lidzbarka.Trzecioklasiści zostali przyjęci przez Pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku bardzo życzliwie i ciepło.

Po wizycie w urzędzie uczniowie klasy III A udali się do Piekarni GS w Lidzbarku, gdzie zgłębiali tajniki pracy piekarza.Prezes Agata Sitarz oprowadziła dzieci, pokazując różne pomieszczenia w piekarni. Następnie uczniowie poznali piekarza, którym pokazał im urządzenia i maszyny wykorzystywane do wypieku chleba oraz ciekawie opowiedział o swojej pracy. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyrabia się ciasto na chleb. Później piekarz zaprosił trzecioklasistów do stołów. Wychowankowie spróbowali swoich sił w fachu piekarza. Po uformowaniu rogali, bułek i chlebów uczniowie z niecierpliwością czekali na swoje wypieki. Gdy wizyta dobiegała końca, dzieci podziękowały Pani Prezes i Pracownikom za okazaną życzliwość i gościnność. Po powrocie do szkoły trzecioklasiści dokonali degustacji pieczywa, które sami wypiekali. Podczas tej wycieczki uczniowie klasy III A wiele się nauczyli.

SP Bryńsk w Miesiączkowie

18 października uczniowie klas 0-III wraz z opiekunami brali udział w wyjeździe do zakładu mrożonek UNIFREEZE Miesiączkowo. Dzieci obserwowały etapy przetwarzania warzyw i owoców od przywozu z pola lub sadu do etapu końcowego – mrożonek, które kupujemy w sklepie. Uczniowie zaskoczeni byli niską temperaturą panującą w zwiedzanych pomieszczeniach. Niektóre dzieci  miały okazję poznania miejsca pracy swoich rodziców. Na zakończenie wycieczki dla każdego uczestnika czekała miła niespodzianka – zimny smakołyk. Była to pouczająca lekcja z edukacji przyrodniczej.

SP Dłutowo – Bajdy i bajeczki

W poniedziałek, 17 października  szkołę podstawową w Dłutowie odwiedziła poetka i pisarka Pani Teresa Dwórznik – Romańska. Autorka zaprezentowała uczniom klas I-III swój dotychczasowy dorobek pisarski i przeczytała kilka legend z tomu „ Bajdy znad Wkry i Welu”. Dzieci wysłuchały legendy o wiatraku w Jabłonowie, bajkę o Aniele Stróżu oraz bajdę o rozrzutnym królu.
Uczniowie słuchali z zapartym tchem ciekawych opowiastek, które przeniosły je w świat baśniowy i niezwykły. Był również czas na zadawanie pytań, na propozycję tematyki bajek oraz na rysowanie ilustracji do przeczytanych przez panią Teresę bajd. Dzieci pytały Poetkę o jej twórczość oraz termin wydania kolejnej książki lub tomiku wierszy.
Na koniec dzieci poprosiły swojego gościa o autografy. Z pewnością będą one miłą pamiątką wspólnego spotkania.

 

Lidzbarskie gimnazjum na wycieczce w Toruniu

7 października uczniowie klas: IIIc, IIId  i IIIe wraz z opiekunami, p. Beata Gumińską, p. Ewa Kopowską, p. Łukszem Ruczyńskim i p. Małgorzatą Wrzosek udali się na wycieczkę edukacyjną do Torunia.

W czasie naszej wycieczki uczniowie postanowili skupić się na najbardziej znanych zabytkach. Nie każdy wie, ze starówka tego wspaniałego miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. uczniowie gimnazjum zwiedzili Krzywą Wieżę, Kościół Świętych Janów (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty), gdzie na wieży znajduje się drugi co do wielkości dzwon w Polsce.

Dalsza trasa naszej wycieczki prowadziła do Muzeum Etnograficznego. Jego zwiedzanie rozpoczęli od  obejrzenia drewnianych budynków wiejskich oraz jednej z ciekawszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym – wystawa Tajemnice codzienności… Uczniom zaprezentowano tez życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja opowiadała o zagadnieniach dotyczących tożsamości, identyfikacji regionalnej oraz o przywiązaniu do „małej ojczyzny”. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, której wiele aspektów dla współczesnego widza jest zaskakujących, niejasnych, wręcz egzotycznych.

Następnym punktem wyprawy było zwiedzenie ruin Zamku Krzyżackiego oraz spektakl w Teatrze im. Wilama Horzycy pt. „Krzyżacy”, który sprawił, że uczniowie mogli przenieść się w czasie do epoki średniowiecznych rycerzy.