Co słychać w naszych szkołach…

Święto Szkoły w lidzbarskim gimnazjum

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku 27 września obchodziło swoje święto. Młodzież uczestniczyła w uroczystym apelu szkolnym. Po wprowadzeniu sztandaru i zaśpiewaniu Hymnu Szkoły apel rozpoczął dyrektor Janusz Ławicki przytaczając wydarzenia historyczne Szarych Szeregów. Uroczystość uprzyjemnił wszystkim występ orkiestry dętej OSP oraz chór szkolny.

Potem odbył się konkurs poświęcony patronowi szkoły – Szarym Szeregom. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich. Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym prowadzący Szczepan Dudaniec zadawał wszystkim zespołom klasowym pytania, na które po minutowej naradzie należało udzielić odpowiedzi. W drugim etapie drużyny musiały uzupełnić krzyżówkę. Na to zadanie miały 10 minut. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Barbara Stodolska, p. Barbara Skuza, p. Anna Weitz-Skibicka. Większość grup wykazała się ogromną wiedzą na temat Szarych Szeregów. Zwyciężyły przedstawicielki klasy IIIe: Maria Kryszkiewicz, Weronika Milz i Zuzanna Zawodnik. Członkowie jury wręczyli zwyciężczyniom nagrody książkowe.

Uczniowie uczestniczyli też w szkolnym konkursie plastycznym: „Szkoła wczoraj-dzisiaj i jutro”. Konkurs wygrały: I miejsce- Zuzanna Zawodnik 3e, II miejsce Milz Weronika 3e, III miejsce Joanna Czaplińska 3c. Na koniec odbył się konkurs piosenek patriotycznych w formie KARAOKE przygotowany przez panią Justynę Szostek

Przedstawiciele klas śpiewali wylosowane przez siebie piosenki, które każdy Polak zna albo chociaż słyszeć powinien. Były to piosenki pochodzące z najróżniejszych okresów historycznych , te  z czasów II wojny światowej, pieśni legionowe czy pieśni konspiracyjne żołnierzy wyklętych.
Konkurs wygrały:

I miejsce klasa 3a, II miejsce klasa 2b, III miejsce klasa 3f

W tym uroczystym dniu dyrektor szkoły zachęcał uczniów do wzięcia udziału w akcji WYŚLIJ KARTKĘ DO POWSTAŃCA. Akcja-BohaterON – włącz historię! powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. Akcja skupia się przede wszystkim na ludziach, którzy są wśród nas – bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali swoje życie. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach, a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę powstania. W ten sposób pragniemy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości młodych ludzi.

Kartki do wysłania dostępne były w szkole. Młodzież licznie się przy nich zgromadziła i wiele osób postanowiło kartki wysłać. Została również wysłana jedna kartka do powstańców od całej społeczności szkolnej.

Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Dla młodzieży to było o tyle ważne że mogli oddać indywidualny hołd żyjącym jeszcze powstańcom. Celem wychowawczym tej akcji było kształtowanie uczuć patriotycznych.

Jak lidzbarscy licealiści zdobywali Berlin!

Uczniowie drugich klas z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku w połowie września byli na wycieczce w Berlinie. Wycieczkę zorganizowała nauczycielka języka niemieckiego Justyna Filipek.

W ciągu trzech dni młodzież zobaczyła katedry Berliner Dom am Lustgarten i
św. Jadwigi, zwiedziła wyspę muzeów – weszła do Pergamonmuseum, była na Alexanderplatz, w Nikolaiviertel – historycznym centrum Berlina, przespacerowała się słynną aleją Unter
den Linden, przejechała przez Gendanmenmarkt, Checkpoint Charlie, Potsdamer Platz pod pomnik Holocaustu. Wśród obowiązkowych punktów znalazły się też: Brama Brandenburska, Reichstag i dzielnica rządowa, Potsdamer Platz, wjazd najszybszą windą na punkt widokowy, Leipziger Platz, objazd panoramiczny Berlina (m.in. Schloss Bellevue, kolumna zwycięstwa, lotnisko Tempelhof), zamek i ogrody Charlottenburg.

Tempo zwiedzania było tak szybkie, że nie było czasu na nudę i zmęczenie! Wycieczka była okazją nie tylko do poznania berlińskich atrakcji turystycznych, ale również żywą lekcją historii i najlepszą metodą nauki języka niemieckiego.

SP KIEŁPINY – SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Z inicjatywy samorządu uczniowskiego oraz opiekuna samorządu pani Zuzanny Cybulskiej w Szkole Podstawowej w Kiełpinach w roku szkolnym 2016/2017 zaplanowano Szkolne Dni Rozmaitości. 21 września odbył się pierwszy taki dzień – SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. „Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy” – takie przesłanie odczytali uczniowie na spotkaniu całej społeczności szkolnej. Ponadto członkowie samorządu uczniowskiego przypomnieli młodszym kolegom prawa i obowiązki ucznia oraz prawa dziecka. Na  schodach zostały umieszczone kartki ze słowami wzywającymi dzieci do jak najczęstszego uśmiechu i używania podstawowych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Na zakończenie cała społeczność szkolna otrzymała pamiątkowe naklejki „Bądź życzliwy”. Dzień ten minął w szkole w  miłej atmosferze, pełnej uśmiechu, radości i życzliwości.