Co słychać w naszych szkołach…

Łazienki szkolne gotowe

W ostatnie soboty  11 i 17 czerwca w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Lidzbarku odbyło się malowanie łazienek i szatni w budynku przy ul. Piaski. Uczniowie szkoły : Kuba Rutkowski, Jagoda Rutkowska, Julia Krykant i Błażej Jackowski pod kierunkiem nauczycielki plastyki Magdaleny Zawackiej upiększyli część budynku szkolnego swoimi malowidłami.  Łazienkę męską i damską  ozdobiono motywami bajkowego wodnego świata, a szatnię i korytarz motywami łąki z bajki. Teraz pomieszczenia wyglądają zupełnie inaczej nie budząc już strachu i niepokoju u najmłodszych uczniów szkoły.

DZIEŃ SPORTU W LIDZBARSKIM GIMNAZJUM

W czwartek, 16 czerwca na stadionie odbył się Dzień Sportu. Uczniowie rywalizowali ze sobą m. in. w biegu 4×100 m (sztafeta), rzucie piłeczką palantową, skoku w dal, skokach łączonych, skokach przez skakankę czy strzałach na bramkę.

Wśród klas pierwszych rywalizowały następujące klasy : 1 A ,B ,D, E, F, wśród klas drugich : 2 A, B, C , D, F, natomiast w trzecich 3 A ,B ,E ,F.

Klasyfikacja po wszystkich konkurencjach:

Wśród klas pierwszych:

1 miejsce klasa 1 F (24 punkty )
2 miejsce klasa 1 D (22 punkty)
3 miejsce klasa 1 A (17 punktów)
4 miejsce klasa 1 E (12 punktów)
5 miejsce klasa 1 B(11 punktów)

Wśród klas drugich:

1 miejsce klasa 2 A(18 punktów)
2 miejsce klasa 2 B (12 punktów)
3 miejsce klasa 2 F(6 punktów)
4 miejsce klasa 2 D (4 punkty)
5 miejsce klasa 2 C (3 punkty)

Wśród klas trzecich:

1 miejsce klasa 3 F (17 punktów)
2 miejsce klasa 3 B (12 punktów)
3 miejsce klasa 3 E (11 punktów)
4 miejsce klasa 3 A (9 punktów)

Następnie zostały rozegrane mecze piłki nożnej, wśród klas pierwszych wygrała klasa 1 F, w drugich klasa 2 A, a w trzecich klasa 3 F. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a najlepsze trzy drużyny dyplomy.

SP KIEŁPINY – WYCIECZKI  UCZNIÓW NA ŁONIE NATURY

Po wystawieniu ocen rocznych uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinach zasłużyli na wypoczynek. Wychowawcy poszczególnych klas, w ramach zajęć, zorganizowali dla swoich wychowanków wycieczki na łonie natury. 10 czerwca wychowawczyni klasy II Dorota Waleśkiewicz zorganizowała dla swojej klasy wycieczkę rowerową. Uczniowie i rodzice wybrali się nad jezioro do Rynku. Było ognisko z kiełbaskami, lody, a dla rodziców kawa i herbata. Przy rytmach muzyki dzieci tańczyły, bawiły się w chowanego i lepiły zamki z piasku. We wtorek, 21 czerwca Irena Machujska zabrała uczniów klasy I na pieszą wycieczkę po wsi  Kiełpiny. Dziewczynki poszły na posesję swojej wychowawczyni. W ogrodzie dzieci urządziły sobie piknik, był też grill z kiełbaskami. Podczas gier i zabaw dzieci świetnie się bawiły. Natomiast klasy IV-VI 21 czerwca wybrały się z wychowawcami Edytą Zakrzewską, Bożeną Ossowską, Zuzanną Cybulską i Eweliną Falba na wycieczkę do Wąpierska do państwa Edyty i Witolda Kraszewskich. Uczestnicy wycieczki obejrzeli lej po wybuchu bomby z czasów II wojny światowej, podziwiali gruszę – pomnik przyrody, bawili się na placu zabaw oraz zwiedzali gospodarstwo. Dzięki gościnności państwa Kraszewskich zrelaksowali się też przy ognisku z kiełbaskami. Poczęstunek w postaci kiełbasek, ciasta, słodyczy ufundowali właściciele gospodarstwa, za co dzieci serdecznie dziękują. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Leśnictwo Kiełpiny. Leśniczy Tadeusz Kosman przeprowadził pogadankę na temat pracy leśnika, gatunków drzew rosnących w naszych lasach, a także pouczał dzieci, jak maja się zachowywać przy spotkaniu ze zwierzętami leśnymi.  Podczas wycieczek pogoda dopisała, więc uczestnicy mogli odpocząć na łonie natury, podziwiając uroki lata.

Wycieczka rowerowa do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie

15 czerwca uczniowie kółka teatralnego,  działającego przy Szkole Podstawowej w Bryńsku wzięli udział w wycieczce rowerowej do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie, zorganizowanej przez nauczycieli:  Iwonę Strungowską i Waldemara Klemensa. Podróż do ośrodka po malowniczych terenach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego trwała ok. 1,5 godz. Zmęczeni, ale dumni z siebie uczniowie dotarli do celu sprawnie i bez przeszkód.

W Rudzie oczekiwała na rowerzystów Magdalena Kochańska-Juda , która przygotowała dla uczniów grę Bingo pt. ”Co w trawie piszczy – łąka”. Uczestnicy zabawy mieli okazję zobaczyć, dotknąć i powąchać organizmy żyjące na łące. Otaczająca przyroda okazała się bardzo ciekawa. Kwiaty, owady, na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz bardzo interesujące. Wszyscy znaleźli dla siebie coś zajmującego. Jedni obserwowali pająka, mrówkę, zachwycali się pajęczyną, inni z dala od hałasu  z radością słuchali śpiewu ptaków i cykanie konika polnego. Po zajęciach na łące uczniowie upiekli przy ognisku kiełbaski i wspólnie zjedli zasłużony posiłek, dzieląc się między sobą wrażeniami. Na koniec  pobytu w ośrodku każdy otrzymał symboliczny podarunek od pracownika GLPK.

SP Bryńsk w programie „Książki naszych marzeń”

Udział w programie „Książki naszych marzeń’’ nie tylko wzbogacił księgozbiór biblioteki szkoły podstawowej w Bryńsku, ale również dostarczył dzieciom wielu ciekawych wrażeń, przyjemności  z czytania oraz możliwości rozwijania zainteresowań. Za pieniądze z programu zakupiono 88 książek, które nie są podręcznikami. Wybrano literaturę dziecięcą i młodzieżową, której brakowało w tutejszym księgozbiorze. Książki  swoją fabułą rozbudzają ciekawość młodego czytelnika i inspirują do twórczego działania. Zwiększyła się znacznie ilość wypożyczeń w porównaniu z ubiegłymi latami. Czytanie książek może być łatwym, mądrym, dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem oraz może być siłą pobudzającą intelekt i wyobraźnię. Może rozwijać ambicje twórcze, budować poczucie własnej wartości. Czytajmy dzieciom aby były mądre, dobre  i szczęśliwe.

Ogólnopolska akcja Jak nie czytam, jak czytam” w SP Lidzbark

10 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Lidzbarku przystąpili do Ogólnopolskiej Akcji Jak nie czytam, jak czytam, której jednym z celów było zainicjowanie mody na czytanie i pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. W związku z tym wszyscy uczniowie klas I – VI ubrani w tym dniu na biało po drugiej lekcji udali się na przerwę ze swoimi książkami. Po dzwonku ustawili się na boisku szkolnym klasami jeden obok drugiego, łącząc się trzymanymi w rękach książkami. O godzinie 10. 00 na dany znak wszyscy zaczęli czytać swoje książki, po czym każdy uczestnik imprezy zapisał na boisku tytuł swojej pozycji. Chętne klasy wykonały także transparenty z hasłami, ukazującymi, że dzieci czytają. W akcji wzięło udział 430 uczniów wraz z nauczycielami.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW SP KEŁPINY DO MINI DISCO W BRODNICY

22 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Kiełpinach wraz z wychowawczynią panią Ewą Kosińską pojechały do Mini Disco do Brodnicy. Pobyt w centrum rozrywki sprawił im dużo radości. Przez trzy godziny dzieci bawiły się w ogromnym basenie z piłeczkami, korzystały ze zjeżdżalni oraz mini ścianek wspinaczkowych. Animatorzy zapewnili dzieciom moc atrakcji. Wszystkie maluchy wróciły z wycieczki zmęczone, ale bardzo zadowolone.

„Tu wszędzie jest moja ojczyzna”

Uczennice  Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów  w Lidzbarku pod opieką  Barbary Skuzy, 15 czerwca zaprezentowały w Domu Seniora w Lidzbarku projekt edukacyjny o charakterze patriotycznym  pt.  „Moja  mała ojczyzna”. Gimnazjalistki zainspirowane przeszłością swojej małej ojczyzny, pomnikami pamięci narodowej znajdującymi się w lesie w okolicy Lidzbarka i  Bełku przygotowały prezentację, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W SP BRYŃSK

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II, który bardzo chciał, żeby młodzież każdego roku spotykała się w niedzielę palmową w diecezjach, zaś co dwa – trzy lata w wyznaczonym przez papieża miejscu na świecie. Miejscem pierwszego spotkania papieża z młodymi był Rzym. Tu Światowe Dni Młodzieży odbyły się już w roku 1984 i 1985, po czym papież zaprosił młodych w roku 1987 do Buenos Aires. Ostatni raz Światowe Dni Młodzieży odbywały się w roku 2013 w Brazylii (w Rio de Janeiro) gdzie papież Franciszek zaprosił młodych na kolejne spotkanie, które odbędzie się w roku 2016 w Polsce – w Krakowie. Jego hasłem będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

W SP Bryńsk w klasach IV – VI zostały przeprowadzone katechezy omawiające tematykę Światowych Dni Młodzieży. Uczniowie z zainteresowaniem poznali historię i tematykę ŚDM, a na podsumowanie wykonali plakaty, które zostały zaprezentowane na terenie szkoły.

XVI MIĘDZYSZKOLNA OLIMPIADA MATEMATYCZNA UCZNIÓW KLAS TRZECICH W DZIAŁDOWIE

24 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Działdowie odbyła się już XVI edycja Międzyszkolnej Olimpiady Matematycznej Uczniów Klas Trzecich. Konkurs, jak co roku przygotowały nauczycielki tej szkoły. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci, stwarzanie im możliwości sprawdzenia się i porównania swoich umiejętności matematycznych z innymi, a także nawiązanie współpracy między nauczycielami powiatu działdowskiego. W tym roku szkolnym w olimpiadzie matematycznej wzięło udział 24 najlepszych matema-tyków z klas trzecich powiatu działdowskiego. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Młynar-czuk, Maria Karbowska, Karol Komoszyński i Kacper Skrzypczyk.

Najlepszym matematykiem naszej szkoły w XVI MIĘDZYSZKOLNEJ OLIMPIADZIE MA-TEMATYCZNEJ UCZNIÓW KLAS TRZECICH w Działdowie okazał się Jakub Młynarczuk, uczeń klasy IIIb, który zajął III miejsce. Pozostali uczniowie naszej szkoły również doskonale poradzili sobie z zdaniami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki.