Co słychać w naszych szkołach…

XVIII GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOZNEJ WĄPIERSK 2016

19 maja na boisku piłki nożnej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wąpiersku rozpoczęły się rozgrywki w piłce nożnej chłopców ze szkół podstawowych naszej gminy. Dyrektor szkoły Piotr Kościński powitał władze naszego miasta: burmistrza Macieja Sitarka i wiceburmistrza Janusza Bieleckiego oraz przybyłe drużyny wraz z opiekunami. Burmistrz Maciej Sitarek otwierając XVIII Gminny Turniej Piłki Nożnej dziękował szkole za kontynuowanie tych rozgrywek piłkarskich i podkreślał osiągniętą przez turniej „pełnoletniość” oraz życzył wszystkim zawodnikom czystej gry. Piękna słoneczna pogoda wraz z lekkim powiewem wiatru sprzyjała grze drużyn w piłkę nożną. Zadaniem Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość”, jako organu prowadzącego szkołę był dowóz zawodników, przygotowanie posiłku, zabezpieczenie napojów, zakup pawilonu do skrycia się przed słońcem oraz zakup nagród (piłki i puchary). Regulamin XVIII Gminnego Turnieju Piłki Nożnej Wąpiersk 2016 dał możliwość zagrania „każdemu            z każdym”. Drużyny rozegrały 10 meczów, a wszystkie sędziował Pan Sebastian Nawrocki – trener z MOSiR w Lidzbarku.

Wyniki są następujące:

I miejsce – SP Dłutowo
II miejsce – SP Lidzbark
III miejsce – NSP Wąpiersk
IV miejsce – SP Kiełpiny
V miejsce – Bryńsk

Wszystkie drużyny otrzymały piłki nożne i dyplomy, a zwycięska drużyna z Dłutowa dodatkowo puchar. Najlepszym zawodnikiem na boisku – królem strzelców okazał się Hubert Komoszyński z SP w Lidzbarku, który strzelił 5 bramek i otrzymał puchar. Dyrektor szkoły Piotr Kościński podziękował zawodnikom i opiekunom za rywalizację i zaprosił drużyny na drugi rok dając wyraz kontynuacji tych rozgrywek sportowych.

III Gminny Konkurs Języka Angielskiego Masters of English

17 maja w Szkole Podstawowej w Lidzbarku po raz trzeci odbył się konkurs Masters of English. Przystąpiło do niego 24 uczniów ze szkół podstawowych w Dłutowie, Lidzbarku, Bryńsku, Wąpiersku, Kiełpinach oraz Słupie.

Celem konkursu było m. in. motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli, popularyzowanie języka angielskiego wśród młodzieży szkolnej, podniesienie poziomu umiejętności językowych, wyłonienie uczniów uzdolnionych językowo.

Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test gramatyczno –leksykalny sprawdzający ich umiejętności językowe. Oto najlepsi:

I miejsce – Julia Drumińska, Maria Nowakowska (SP Lidzbark)
II miejsce – Paulina Olszewska (SP Wąpiersk)
III miejsce –Izabela Szostek (SP Dłutowo)

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali soki, długopisy oraz plany lekcji ufundowane przez Roberta Kowalkowskiego, Prezesa Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie. Dekorację do tego konkursu przygotowała Marlena Komosińska wraz z uczennicami uczęszczającymi na kółko plastyczne.

TARGI EDUKACYJNE W GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W LIDZBARKU

Przygotowanie uczniów do wejścia w dorosłe życie zawodowe to jedno z zadań szkoły. Dlatego doradztwo edukacyjno-zawodowe jest integralną częścią szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego. Pedagodzy szkolni i wychowawcy organizują dla uczniów poradnictwo edukacyjno-zawodowe, lekcje zawodoznawcze. W tym roku młodzież uczestniczyła w Targach Edukacyjnych w Działdowie, 4 maja w sali kinowej Domu Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku oraz firm oferujących praktyki pod hasłem “Kształcenie zawodowe wobec oczekiwań lokalnego rynku pracy” .

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców zorganizowano również doradztwo właśnie dla nich. W kwietniu 2016r. pedagodzy szkolni Regina Trandziuk i Jolanta Szczepaniak udzielały konsultacji rodzicom uczniów klas III w ramach zadania „ Rodzic doradcą kariery”. Na korytarzu szkolnym widnieje gazetka zawodoznawcza z ważnymi dla uczniów informacjami, ofertami szkół.

18 maja w hali widowiskowo-sportowej szkoły odbyły się targi edukacyjne. Celem targów było zapoznanie uczniów klas III i ich rodziców z ofertą edukacyjną zaproszonych 12 szkół z powiatu działdowskiego i okolic.

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” –tym cytatem opatrzył dyrektor Ławicki swoje przemówienie.

Każda z zaproszonych szkół przedstawiła swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2016/17: Zespół Szkół z Lidzbarka, LO Lidzbark, LO nr1 i nr 2 Działdowo, Zespół Szkół Działdowo, Zespół Szkół Malinowo, Zespół Szkół Gródki, Zespół Szkół Lubawa, Zespół Szkół Kurzętnik, Zespół Szkół Brodnica, LO Górzno i 1 LO Brodnica.

Po prezentacji licznie zgromadzeni uczniowie oraz ich rodzice mieli możliwość rozmów z przedstawicielami zaproszonych szkół, odbierali ulotki, druki podań, dopytywali o szczegóły. Było to bardzo interesujące i satysfakcjonujące spotkanie. Zdobyte informacje przełożą się zapewne na dokonanie odpowiednich przez uczniów wyborów bowiem dobry wybór  to lepsza przyszłość.

DZIEŃ MAMY W SP KIEŁPINY 

Dzień Mamy  to wyjątkowe święto, które każdy z nas zna i szanuje. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinach coroczne organizują dla swoich mam spotkania. Również i w tym roku dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały dla swoich kochanych mam specjalne występy.  21 maja Dzień Mamy odbył się  klasie II. Były wiersze, piosenki, taniec oraz scenki z życia codziennego. Na twarzach rodziców można było zauważyć dumę ze swoich pociech. Oczywiście nie obyło się bez wzruszeń. W tym roku łzy szczęścia popłynęły nie tylko  po policzkach mam. Dzieci również rozczuliły się i nie kryły łez radości. 30 maja rodzice spotkali się w oddziale przedszkolnym. Dzieci poprzez wiersz i piosenkę mogły wyrazić kochanym mamom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Następnym punktem uroczystości w oddziale przedszkolnym był piknik rodzinny. Pogoda dopisała, więc wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Natomiast w klasie I Dzień Mamy odbył się 31 maja. Mamy obejrzały montaż słowno-muzyczny, który z przejęciem prezentowały dzieci. Z okazji Dnia Mamy wszystkie dzieci wręczyły mamom własnoręcznie zrobione piękne laurki i kwiaty. Uroczystości minęły w ciepłej atmosferze przy kawie i słodkim poczęstunku. Dzień Mamy to zawsze wspaniały i wyjątkowy dzień w szkole.