Co słychać w naszych szkołach…

Warsztaty „Gramy fair!” w Szkole Podstawowej w Kiełpinach

4 listopada odbyły się w Szkole Podstawowej w Kiełpinach warsztaty pt.: „Gramy fair!” w ramach programu Obywatele dla Demokracji. W zajęciach udział wzięli chętni uczniowie klas IV-VI oraz nauczyciele szkoły. Projekt ma na celu potrzebę zwrócenia uwagi na przemoc szkolną, która jest wynikiem upowszechniania stereotypów na temat dziewcząt i chłopców. Celem projektu jest zwalczanie, zapobieganie dyskryminacji ze względu na płeć w środowisku szkolnym. Zajęcia polegały m.in. na stworzeniu edukacyjnej gry oraz udziale w warsztatach. Poprzez udział uczniowie nabywają umiejętności podejmowania odpowiednich decyzji w zakresie reagowania na przejawy dyskryminacji i przemocy. Warsztaty były skoncentrowane wokół sposobów radzenia sobie z przejawami przemocy i cyberprzemocy oraz obrony przed tymi zjawiskami.Warsztaty dla nauczycieli prowadzone przez eksperta, miały na celu uświadamianie nauczycieli co do przejawów przemocy odnoszących się do płci. Nauczyciele wymieniali poglądy oraz poznali metody wspierania uczniów w trudnych sytuacjach.

Konkurs Różańcowy w SP Lidzbark

W październiku na terenie Szkoły Podstawowej i Parafii św. Wojciecha w Lidzbarku odbył się konkurs „Różaniec”. Organizatorem konkursu była Magdalena Zawacka. Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie wrażliwości i szacunku do przedmiotów religijnych, odkrywanie potrzeby modlitwy różańcowej oraz rozmiłowanie w modlitwie różańcowej całych rodzin, ponieważ w wykonanie różańca na konkurs zaangażowane były całe rodziny. Uczniowie wykonali różańce różnymi technikami np: z makaronu, chrupek, koralików, szyszek ,modeliny, jarzębiny, sztucznych kwiatków i innych różnych  przedmiotów.

Kryteriami oceny do wytypowania zwycięzców była estetyka wykonanej pracy oraz oryginalność obranej techniki. Ksiądz proboszcz parafii św. Wojciecha i katechetka Elżbieta Wawrzonkowska wytypowali 40 osób do nagród rzeczowych. Wszystkie dzieci otrzymały również czekolady ufundowane przez księdza proboszcza.

Uroczystość w bibliotece

W październiku w bibliotece Szkoły Podstawowej w Lidzbarku odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Z tej okazji Koło Miłośników Książki wraz z panią bibliotekarką Elżbietą Majder przygotowało dla nich niespodziankę. Wszyscy pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki na Godzinę czarów, w trakcie której uczennice klas piątych i szóstych przebrane za postacie z bajek takie jak np.: Kopciuszek, Kot w Butach, Alibaba, Aladyn czy Baba Jaga zachęciły ich do odkrywania tajemniczego świata bajek.

W trakcie zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru i pracowni multimedialnej oraz zachowania się w bibliotece. Po uroczystym przyrzeczeniu każdy uczeń wypożyczył wybraną przez siebie  książeczkę.

Urodziny Pani Wandy Chotomskiej

26 października to dzień 86. urodzin Wandy Chotomskiej, autorki ponad 200 znakomitych książek  dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych.

Z tej okazji uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Lidzbarku przygotowali dla Szanownej Jubilatki kartki urodzinowe z podziękowaniami za jej wspaniałą twórczość. Wykonanie kartek poprzedziło wspólne czytanie wybranych utworów Wandy Chotomskiej podczas lekcji. Bardzo miłym akcentem było przygotowanie przez jedną z mam uczniów klasy I b własnej interpretacji wierszy Jubilatki. Pierwszoklasiści byli zachwyceni wybranymi przez nią utworami.

Uczniom bardzo spodobały się zaprezentowane wiersze i chętnie wypożyczały ze szkolnej biblioteki  inne utwory pani Chotomskiej. Mieliśmy nadzieję, że kartki wykonane przez naszych uczniów spodobały się Jubilatce i sprawią jej dużo radości. I tak też się stało!

Pani Wanda Chotomska zadzwoniła do naszej szkoły serdecznie dziękując za pamięć i tak dużą liczbę kartek urodzinowych, które bardzo jej się podobały. Następnie przysłała nam uroczy list oraz rękopis Jej najnowszego wiersza o kwiatach pt. „Fiołki”. Poetka sprawiła tym naszym uczniom wielką radość. Dzieci na pewno będą jeszcze chętniej sięgać po jej utwory.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

30 października w SP Bryńsk we współpracy z tamtejszą jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej został przeprowadzony alarm przeciwpożarowy. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Po usłyszeniu alarmu – 3 długich dzwonków, wszyscy w ciągu kilkudziesięciu sekund opuścili sale dydaktyczne i znaleźli się na boisku szkolnym z dala od zagrożenia. Po sprawdzeniu przez strażaków całego budynku uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły kontynuować lekcje.