Co słychać w naszych szkołach…

Uczniowie z SP Słup w konkursie wiedzy o Wielkanocy

W środę, 21 kwietnia troje uczniów wyłonionych w etapie szkolnym wzięło udział w Dekanalnym Konkursie „Wszystko, co chrześcijanin powinien wiedzieć o Wielkanocy”. Organizatorem konkursu był wizytator katechetyczny, ks. Sławomir Skonieczka z Hartowca.  Szkołę w Słupie reprezentowali: Zosia Żach, Bartek Szpejna i Janusz Ostrowski. Do konkursowych zmagań przygotował uczniów Marian Borowski. Konkurencja była duża, ponieważ aż 12 szkół uczestniczyło w rywalizacji. Naszym uczniom nie udało się zdobyć laurów, ale każdy z nich otrzymał nagrodę – Pismo Święte.

Dopalacze kradną życie!!! – profilaktyka w Gimnazjum

22 kwietnia uczniowie Gimnazjum w Lidzbarku wzięli udział w prelekcji na temat zagrożeń dopalaczami. Spotkanie z młodzieżą prowadził zaproszony przez pedagogów Radosław Grus z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Podczas prelekcji młodzież dowiedziała się czym są dopalacze, jakie są ich działanie, a także czym są e-papierosy.

Zajęcia Edukacyjne z Pracownikami WPK z Jelenia

W ramach obchodów Dnia Ziemi 21 kwietnia Szkołę Podstawową w Kiełpinach odwiedzili pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego z Jelenia. Zajęcia terenowe zostały zorganizowane dla klas IV-VI. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na pieszą wycieczkę do historycznego miejsca, jakim jest grodzisko w Tarczynach. Na miejscu dzieci przez lornetki obserwowały przyrodę oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu nadsłuchiwały odgłosów ptaków. Zajęcia w terenie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły w Kiełpinach.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI w SP Słup

W związku ze świętem Dnia Ziemi, Szkoła Podstawowa w Słupie zorganizowała spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Lidzbark – Pawłem Ciesielskim. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli okazję zobaczyć niezwykle ciekawą prezentację o Nadleśnictwie Lidzbark. Poza tym Pan Paweł przybliżył wszystkim zebranym informacje na temat Dnia Ziemi. Przypomniał też, aby działać ekologicznie – a zwłaszcza oszczędzać wodę, której jest coraz mniej na świecie. Po tej prelekcji rodzice udali się na boisko szkolne, aby zasadzić sponsorowane przez leśniczego świerki i brzozy. Uczniowie klasy II z Jolantą Kosman wybrali się wraz z Panem Ciesielskim do lasu, aby wyłożyć do paśników zebrane przez dzieci kasztany dla zwierząt.

Dzień Ziemi w SP Kiełpiny

19 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kiełpinach odbył się Dzień Ziemi. Apel dla społeczności szkolnej przygotowały klasy 2 i 4, pod kierunkiem Edyty Zakrzewskiej i Doroty Waleśkiewicz. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i informacje na temat Dnia Ziemi. Atrakcją był pokaz mody ekologicznej, który prezentowali przedstawiciele poszczególnych klas. Stroje powstały z nietypowych materiałów, były to nakrętki i butelki plastikowe, worki foliowe, papier czy siatki. Pokaz na czerwonym dywanie nagrodzono gromkimi brawami. Za przygotowanie strojów uczniowie otrzymali upominki. Podczas apelu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas 0-II pt.: „Leśna rodzina”. W konkursie nagrody otrzymali: kategoria oddział przedszkolny: I miejsce Agata Sadowska, II miejsce Jacek Wielgoszyński; kategoria klas I-II  I miejsce Anna Sadowska kl. I, II miejsce Karolina Węgrzynowska kl. I, III miejsce Agata Skręta kl. I. Zostały również wyróżnione prace Wiktorii Sadowskiej z kl. II i Sandry Sadowskiej z kl. I Po zakończeniu apelu uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I pojechali do Brodnicy na baśń muzyczną pt.: „W tajemniczej krainie krasnoludków”. Wszystkie dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Natomiast uczniowie klas II-VI pojechali na wycieczkę do Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy. Z przewodnikiem uczestniczyli w zajęciach w terenie na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej. Uczniowie mieli również możliwość poznania tradycji rybołówstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim. Na zakończenie zostało zorganizowane ognisko z kiełbaskami. Pogoda spłata małego  psikusa, ale wycieczka i tak była bardzo udana. Warto wspomnieć, że wyjazdy uczniów były dofinansowane przez radę rodziców. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Ziemi było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz  uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko.

Udział Gimnazjalistów w Targach Edukacyjnych

21 kwietnia grupa młodzieży z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Lidzbarku wraz z pedagogiem szkolnym Reginą Trandziuk uczestniczyła w Targach Edukacyjnych w Działdowie

Podczas targów młodzież miała możliwość poznania festiwalu zawodów. Mogli porozmawiać z przedstawicielami szkół średnich oraz spotkać się z  przedsiębiorcami współpracującymi ze szkołami. Ogromną popularnością cieszyły się prezentacje przygotowane przez szkoły i  strefa pokazów szkół zawodowych.  W wyborze najlepszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej pomagali doradcy zawodowi, badający predyspozycje i kompetencje zwiedzających targi uczniów. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach z doradztwa zawodowego.

Lidzbarskie Gimnazjum planuje organizację otwartych targów edukacyjnych 18 maja o godz. 16.00 dla uczniów klas III i ich rodziców w hali sportowej szkoły. Ponadto w szkole realizowany jest Wewnątrzszkolny Program Doradztwa Zawodowego a pedagodzy szkolni na bieżąco udzielają wsparcia i porad uczniom oraz ich rodzicom w ramach doradztwa zawodowego.

Ogólnopolskim konkursie Plastycznym dla Dzieci w SP Słup

KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO zaprosiła uczniów po raz kolejny do udziału w Ogólnopolskim konkursie Plastycznym dla Dzieci. Jest to szósta edycja tego wydarzenia, przebiegająca pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”. Oczywiście nie trzeba było namawiać naszych szkolnych artystów. Dzieci przygotowały prace w dwóch kategoriach – klas 0 – 3 oraz 4 -6.
Uczestnikami konkursu, wyłonionymi w etapie szkolnym są:
klasa 0 – Ksawery Ozimkowski, Oskar Janowicz, Ewelina Ostrowska oraz Michalina Dąbrowska
klasa 1 – Sebastian Szynaka, Lena Mierzyńska, Aneta Kalwa, Maja Szmit oraz Sebastian Stumski
klasa 2 – Laura Sieg oraz Sebastian Ostrowski
klasa 3 – Wiktoria Chojnacka, Edyta Lenga oraz Oliwia Ozimkowska
klasa 5 – Natalia Mierzyńska oraz Wiktoria Szynaka
Wszystkim naszym uczniom gratulujemy talentu – prace są piękne, ciekawe i wykonane przeróżnymi technikami. Z niecierpliwością czekamy na wyniki – trzymamy kciuki!

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW 

Dwie drużyny – z klasy 1-3: Laura Sieg, kl.2; Wiktoria Kawka i Oliwia Ozimkowska, kl.3 oraz z klasy 4-6: Wiktoria Cybulska, kl.5; Małgorzata Tucholska oraz Zofia Żach, kl.6 z SP Słup, uczestniczyły dziś w wojewódzkich półfinałach konkursu czytelniczego. Dziewczynki, pod opieką bibliotekarki Jolanty Jonowskiej zmagały się z testami z „Karolci” Marii Krüger oraz ” Podróży Wędrowca do świtu” C.S. Lewisa. Wyników jeszcze nie znamy – czekamy na ich ogłoszenie w przyszłym tygodniu. Gratulujemy uczennicom tak ogromnego sukcesu, jakim było zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego. Czytelniczki otrzymały na pamiątkę dyplomy oraz wykonane ze starych książek jeżyki.

Koncert w lidzbarski przedszkolu

13 kwietnia odbył się w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku koncert muzyczny. Dzieci poznały brzmienie akordeonu i gitary klasycznej. Poza słuchaniem utworów muzyki klasycznej miały możliwość same spróbować gry na tych instrumentach. Wszyscy bawili się bardzo dobrze. Występy muzyków nagrodzone były gromkimi brawami.

Konkurs plastyczny – Przedszkole Miejskie Lidzbark

W marcu odbył się w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku Konkurs plastyczny „Bezpiecznie w przedszkolu i w drodze do przedszkola”. Dzieci 5-6letnie wykonały prace plastyczne  dowolną techniką. Komisja złożona z  rodziców wybrała najlepsze prace.

I miejsce Ola Dzida, II miejsce Mateusz Rzymowski/ Julek Seklewski, III Amelka Rogozińska

Wyróżnienia: Anielka Samulewska, Wiktor Karpiński, Zuzanna Stróż, Jakub Popin, Nadia Margaszewska