Co słychać w naszych szkołach…

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W dniu tym obchodzimy wspomnienie wszystkich zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach przez NKWD.

Celem tego dnia jest oddanie hołdu polskim jeńcom zgładzonym w Związku Radzieckim w 1940 roku.

Uczniowie klasy IIIc lidzbarskiego Gimnazjum wraz z wychowawczynią podczas lekcji wychowawczej oddali hołd Piotrowi Krajnikowi byłemu mieszkańcowi Lidzbarka zamordowanemu przez NKWD.

Noc gier w Szkole Podstawowej w Lidzbarku

1 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lidzbarku odbyła się Noc gier. W imprezie tej brali udział uczniowie klas piątych i szóstych. Program imprezy był bardzo różnorodny i ciekawy, a na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie mieli okazję skorzystać z następujących sal: Sala kinowa- opiekun: pani Jolanta Nowińska, Salon gier komputerowych – opiekunowie: pani Joanna Urbańska oraz pan wicedyrektor Wojciech Nowiński, Gry stolikowe – opiekun: pani Anetta Paturalska, Rozgrywki sportowe – opiekunowie: pan Mariusz Urbański oraz pani Anna Kowalkowska. Ponadto w czasie tej imprezy nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: pani Elżbieta Majder, pani Dorota Fryza oraz pani Jolanta Kordalska, a także pracownik obsługi pani Alina Dyrcz. Nad całością czuwała pani dyrektor Beata Piątkowska, która z zaangażowaniem brała udział w sportowych rozgrywkach.

Uczniowie bardzo chętnie grali w gry planszowe oraz komputerowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się duże warcaby umieszczone na podłodze, które były prawdziwą atrakcją tego wieczoru. Sportowcy chętnie grali w piłkę nożną, piłkę ręczną oraz siatkówkę. Udowodnili, że sporty drużynowe nie mają dla nich żadnych tajemnic, a współpraca w drużynie może być prawdziwą przyjemnością.  Kinomaniacy natomiast miło spędzili czas w sali nr 13, w której można było obejrzeć film pt. Władca pierścieni. W czasie przerw wszyscy przebywali w wyznaczonych klasach, gdzie można było odpocząć i naładować baterie do dalszej zabawy. Impreza zakończyła się o godzinie 2300.

Miło spędzone chwile na pewno pozostaną  w pamięci uczestników na długo, a pomysł zorganizowania Nocy gier zapewne zostanie wykorzystany w następnym roku szkolnym.

I LIDZBARSKIE „SPOTKANIA Z POEZJĄ”
8 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku miał miejsce gminny etap konkursu recytatorskiego I LIDZBARSKIE „SPOTKANIA Z POEZJĄ”. Ze Szkoły Podstawowej w Słupie
w kategorii klas I – III wzięły udział: Lena Mierzyńska z klasy I z wierszem „Lokomotywa” Jana Brzechwy, Julia Łukaszewska z klasy II, która recytowała „Kłamczuchę” tego samego autora i Wiktoria Kawka z klasy III – zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Kaczki”. Uczennice przygotowały odpowiednio Panie: Maria Żach, Jolanta Kosman i Grażyna Ciesielska. W kategorii klas IV – VI wystąpiły: Julia Lisicka z klasy IV z utworem Marii Terlikowskiej „Ziółko”, Wiktoria Szynaka z klasy V prezentowała wiersz „O rodzicach” L. J. Kerna, a Małgorzata Tucholska z klasy VI deklamowała wiersz „Jak tu ciemno” Danuty Wawiłow. Opiekunką uczennic była Katarzyna Mróz. Udział w konkursie zakończył się wielkim sukcesem dla Małgosi Tucholskiej, która zdobyła I miejsce w swojej kategorii oraz dla Julki Lisickiej, która zajęła III miejsce. Obie dziewczynki zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który odbędzie się na początku maja w Działdowie.

Szkolny Konkurs Recytatorski w Wąpiersku

6 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Organizatorami tej corocznej imprezy były: Dorota Zalewska i Maria Gutowska. Adresowany był do uczniów kl. „0”, I-III i IV-VI. Zadaniem uczestników, wcześniej wyłonionych w eliminacjach klasowych, było przygotowanie do recytacji wiersza lub fragmentu prozy jednego autora. Jurorzy, którymi byli: pan dyrektor Piotr Kościński oraz nauczyciele naszej szkoły, brali pod uwagę dobór repertuaru, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. W zmaganiach prezentowania utworów poetyckich wzięło udział 22 uczestników.

Nagrody i wyróżnienia zdobyli:
Kategoria „0”:

I miejsce – Kamil Igelski
II miejsce – Lena Chojnacka
III miejsce – Izabela Kraszewska

Wyróżnienie: Mikołaj Sobotka

Kategoria I-III:

I miejsce – Małgorzata Czuba
II miejsce – Kamil Świniarski
III miejsce – Nikola Rolka

Wyróżnienia: Dominika Kościńska i Zuzanna Pater

Kategoria IV-VI:

I miejsce – Paulina Olszewska
II miejsce – Dawid Rolka
III miejsce – Zuzanna Ziółkowska

Wyróżnienia: Mikołaj Kapiński i Izabela Wiśniewska

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali nagrody pocieszenia za udział. Na koniec pan dyrektor podziękował wszystkim za ciekawy i pouczający konkurs, a organizatorzy – dyrekcji, jurorom, rodzicom i recytatorom. Małgorzata Czuba i Paulina Olszewska reprezentowały szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Lidzbarku dnia 8 kwietnia.

Powitanie Wiosny w SP Bryńsk

1 kwietnia w SP Bryńsk obchodzony był kolorowy (każda klasa wylosowała inny kolor) Dzień Samorządności. W tym dniu uczniowie klasy szóstej wcielili się w role nauczycieli i prowadzili lekcje z młodszymi kolegami. Potem wraz z wychowawcami wszyscy uczniowie udali się na tzw. ,,głośny spacerek”, aby zakomunikować społeczności wsi nadejście wiosny. Po spacerze odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek.

Apel z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II w Wąpiersku

1 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 11 rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uczniowie z klas IV-VI przedstawili ostatnie chwile życia papieża. Relacji tej towarzyszyły refleksyjne wiersze i piosenki śpiewane przez uczennice z oddziału przedszkolnego i kl. IV. W atmosferze zadumy i wyciszenia wysłuchaliśmy wierszy o świętym Janie Pawle II napisanych przez uczniów                   naszej szkoły. Występ dzieci zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki”.            Całości przysłuchiwał się proboszcz naszej parafii ks. Bogdan Kołodziejczyk. W części nieoficjalnej dyrektor szkoły Piotr Kościński wręczył nagrody w konkursach:

Szkolny Konkurs Poetycki „Święty Jan Paweł II – „Pamiętamy”

(kl. IV-VI)

I miejsce – Dominik Iwan – klasa V
II miejsce – Jakub Iwan – klasa IV
III miejsce – Filip Kordalski – klasa V

Szkolny Konkurs Plastyczny „Życie świętego Jana Pawła II”

(kl. I-III)

I miejsce – Hubert Brzozowski – klasa II
II miejsce – Weronika Lange – klasa II
III miejsce – Mikołaj Chojnacki – klasa I

Wyróżnienia:

Małgorzata Czuba – klasa II
Magdalena Rosa – klasa I

Szkolny Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II w oczach dzieci”

(oddział przedszkolny)

I miejsce – Alicja Karda
II miejsce – Marcel Ozymkowski
III miejsce – Lena Chojnacka

Kończąc apel pan dyrektor podziękował nauczycielom: Ewie Kochańskiej, Anecie Drankowskiej, Barbarze Klimowskiej-Lewndowskiej za przygotowanie uroczystości.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SP KIEŁPINY

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest w Szkole Podstawowej w Kiełpinach bardzo radosnym dniem. Uroczystość powitania wiosny odbyła się w szkole w poniedziałek 21 marca. W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Celem było poznawanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy, integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Uczniowie poszczególnych klas  ubrani byli w różnego rodzaju kolory. Wcześniej przewodniczący losowali kolor dla swojej klasy. W zabawę włączyli się też nauczyciele szkoły, dla nich kolor żółty wylosowała pani dyrektor. Każda z klas pod opieką wychowawców wykonała plakat wiosny, który z dumą prezentowała zebranym. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią twórczą i zmysłem artystycznym. Za wykonanie plakatów uczniowie otrzymali słodki upominek. Były też rebusy i zagadki z nagrodami. 21 marca, w ramach Owocowych dni szkoła obchodziła również „Dzień cytryny”. Przedstawiciele klas mieli za zadanie wypić sok z cytryny z uśmiechem na twarzy. Nie było to łatwe zadanie do wykonania, ale wywołało dużo radości. Punktem kulminacyjnym było wspólne wyjście na plac przed szkołą, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Tradycyjnie spalono Marzannę, a dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Podczas uroczystości zostały rozdane nagrody uczniom, którzy brali udział w szkolnych konkursach plastycznych. W konkursie na  „Najładniejszą palmę wielkanocną” nagrody otrzymali: w kat. klas 0-II I miejsce Anna Piórkowska,  II miejsce Nikola Wielgoszyńska,  III miejsce Wiktoria Sadowska; kat. kl. IV-VI I miejsce Wiktor Ciesielski, II miejsce Olga Szczepańska, III miejsce Oliwia Łukaszewska. W konkursie pt.: „Mój bohater” najlepsi okazali się: w kategorii 0-I I miejsce Kacper Jaroszewski „0”, II miejsce Agata Sadowska kl. I; w kategorii klasy II I miejsce Amelia Gurzyńska, II miejsce Karolina Truszczyńska, III miejsce Anna Piórkowska, Wyróżnienie Wiktoria Sadowska. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe. W radosnych nastrojach impreza ta zintegrowała społeczność szkolną, wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.