Co słychać w naszych szkołach…

BAL KARNAWAŁOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KIEŁPINACH

W sobotnie popołudnie, 23 stycznia, odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kiełpinach – bal karnawałowy. W tym dniu szkoła zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, piratów, księżniczek, policjantów, duchów i innych barwnych postaci z bajek. Bal rozpoczął się przywitaniem zebranych przez panią dyrektor Gabrielę Marcinkowską oraz  występem dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl.VI.  Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił Krzysztof Gmyr z Lidzbarka, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie i chętnie uczestniczyły w ciekawych konkursach przygotowanych przez nauczycieli. Wiele emocji wywołał konkurs na najładniejszy strój. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, bo wyobraźnia przebierańców sięgnęła zenitu! Po obradach wybrano Króla i Królową balu. Zostali nimi Nikola Wielgoszyńska z kl. II i Alan Łukaszewski z oddziału przedszkolnego. Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez pana Jana Falbę z Lidzbarka. Podczas krótkich przerw w czasie pląsów uczestnicy balu mogli udać się na poczęstunek przygotowany przez radę rodziców. Atrakcją i świetną zabawą było malowanie twarzy. Na buziach dzieci powstawały przepiękne malunki, które wykonywała Iwona Rychcik z Jelenia. Podczas balu była również możliwość wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Na zakończenie imprezy przybył do szkoły miły gość – Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci oraz pracowników szkoły prezentami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Opoka oraz Radę Rodziców.

24 Finał WOŚP w NSP w Wąpiersku

10 stycznia Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku po raz kolejny włączyła się w akcję 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcję zorganizowała pani Dorota Zalewska. 23 wolontariuszy przeprowadziło kwestę do puszek na terenach wsi: Wąpiersk, Jeleń i Koty. Pieniądze przekazano i policzono w sztabie 909 WOŚP w Lidzbarku. Łącznie zebrano 1147,48 zł: wieś Wąpiersk – 371,77 zł, wieś Jeleń – 590,18 zł, wieś Koty – 185,53 zł. Wolontariuszami byli uczniowie szkoły w Wąpiersku, gimnazjum  w Lidzbarku, nauczyciel Aurelia Kordalska oraz Wiesław Kraszewski sołtys wsi Koty. Jak co roku Dyrektor Szkoły Piotr Kościński wręczył wolontariuszom słodycze.

Choinka noworoczna w NSP w Wąpiersku

16 stycznia uczniowie NSP w Wąpiersku wzięli udział w zabawie noworocznej, która odbyła się w świetlicy wiejskiej. Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości, była ważnym przeżyciem dla uczestników. Popołudniowe spotkanie podzielić można na dwie części. W pierwszej części odbyły się prezentacje artystyczne uczniów. Na początku wystąpiła „zerówka” pod czujnym okiem Anety Drankowskiej. Jako drudzy pokazali swe umiejętności uczniowie kl. IV, którzy odśpiewali po angielsku piosenkę związaną z Bożym Narodzeniem przygotowaną przez Barbarę Klimowską-Lewandowską. Nie zabrakło też inscenizacji, w której wystąpili uczniowie kl. V-VI pod kierunkiem Marii Gutowskiej. Na końcu wysłuchano chóru szkolnego, który odśpiewał kolędy, pastorałki. I tu nie zabrakło Danuty Kordalskiej, jako opiekuna chóru. Całą imprezę otworzył krótkim przemówieniem dyrektor szkoły Piotr Kościński, który przywitał przybyłych gości z wiceburmistrzem Januszem Bieleckim na czele. Do życzeń dołączyła się przewodnicząca rady rodziców Agnieszka Karda.

Największą atrakcją był przyjazd niecodziennego gościa – Mikołaja, który wręczył dzieciom słodkie upominki. Rodzice przygotowali pyszne rogaliki, frytki, zapiekanki i napoje. Po krótkiej przerwie nastąpiła druga część imprezy – zabawa taneczna dla dzieci. Uczniowie bawili się przy muzyce Tomasza Iwana, który przygrywał wszystkim do tańca. Wyczerpującym pląsom przypatrywali się licznie przybyli rodzice, dziadkowie, jak też starsze rodzeństwo. Tego wieczoru świetlica wyglądała przepięknie. Wszędzie błyskały kolorowe lampki, o których pomyślały panie Beata Kościńska oraz Barbara Klimowska-Lewandowska.

Tradycja choinki jest kontynuowana, co roku, a wszyscy uczestnicy obiecują, że dołożą wszelkich starań, by za każdym razem było jeszcze ciekawiej.

Uroczysty apel w Szkole Podstawowej w Lidzbarku.

20 stycznia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się apel z okazji 96. rocznicy powrotu Lidzbarka do Polski. Montaż słowno – muzyczny przygotowali nauczyciele: Marlena Komosińska i  Michał Dzimira. Apele z tej doniosłej okazji organizowane są w szkole już od wielu lat.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu zaprezentowali społeczności szkolnej dzieje Lidzbarka od założenia miasta aż do momentu jego powrotu do Polski w dniu 18 stycznia 1920 roku. Nie zabrakło scenek historycznych dotyczących przeszłości Lidzbarka i nawiązujących do historii Polski. Poza tym aktorzy pięknie recytowali pełne patriotyzmu wiersze, a chór szkolny wykonał nastrojowe i pełne refleksji piosenki. W trakcie śpiewania piosenek wyświetlono interesującą prezentację zdjęć dotyczącą historii ,,grodu nad Welem”.

,,18 stycznia 1920r. – to jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń z historii Lidzbarka. Tego dnia po 148 latach rządów niemieckich nasze miasto i okolice powróciły w granicę II Rzeczypospolitej. Pamiętajmy o tym wydarzeniu, pamiętajmy o tych, którzy w walce o niepodległość zginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy o naszej ,,małej ojczyźnie” Lidzbarku i zróbmy wszystko, aby wszystkim nam żyło się tu jak najlepiej” – powiedział organizator apelu dr Michał Dzimira.

Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca burmistrza Janusz Bielecki, który podziękował uczniom i nauczycielom za przepiękny apel. Ponadto odczytał list od burmistrza Macieja Sitarka do zgromadzonych z okazji lokalnego święta.

Apel był kolejną wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu lokalnego w Szkole Podstawowej w Lidzbarku.

Jasełka W Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku

Dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku jak co roku przygotowały z okazji Świąt Bożego Narodzenia „Jasełka”. Wprowadziły w świąteczny nastrój nie tylko rodziców zaproszonych na „wigilijne spotkanie”, ale także Babcie i Dziadków w czasie ich święta prezentując swoje talenty podczas recytacji wierszy, śpiewaniu piosenek, wspólnym tańcom i Jasełkowym przedstawieniom. Grupa „Sowy” prezentowała przestawienie „Betlejemska noc” także w czasie mszy świętej w Kościele  pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny a także w  MOPS  i ŚDS w Lidzbarku.

Osiągnięcia uczniów lidzbarskiego gimnazjum

22 stycznia w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im „ Szarych Szeregów” w Lidzbarku odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w I semestrze roku szkolnego 2015/16.

Wyróżniono uczniów, którzy awansowali do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie:

– z języka niemieckiego Jakub Goszka z klasy 2e oraz Monika Grześkiewicz z klasy 3a
– z chemii Aleksandra Zielińska z klasy 3d  oraz Daria Rzymowska z klasy 3c
– z języka polskiego –Daria Rzymowska z klasy 3c,
– z języka angielskiego Przemysław Gyża z klasy 3f,
– z geografii Monika Gęborys z klasy 3c,
– z historii Cezary Kraszewski z klasy 3f,
– z WOS –u Cezary Kraszewski z klasy 3f.

Gratulujemy uczniom i nauczycielom. Życzymy powodzenia w finale. Oprócz konkursów kuratoryjnych  odnotowano również sukcesy w innych konkursach i turniejach sportowych. I tak:

–  I miejsca w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych 10X1000 m Dziewcząt

– I miejsca w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych 10X1000 m Chłopców

– I miejsce Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i II miejsce w rejonie, które upoważnia do udziału w zawodach wojewódzkich

– I miejsce Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej  Chłopców i III miejsce w rejonie

– I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłkę Nożną i II miejsce w rejonie, które daje awans do dalszych rozgrywek

Przy tej okazji musimy podkreślić sportowy sukces szkoły. Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Związek Sportowy sklasyfikował naszą szkołę, wśród 157 gimnazjów województwa na 10. miejscu

– Ogólnopolski Konkurs z języka niemieckiego „Łowcy Talentów”

Jakub Goszka  zajął  I miejsce w województwie, a 12 w kraju na poziomie klas II,

Monika Grześkiewicz zajęła 4 miejsce w województwie na poziomie klas III,

-Ogłólnopolski Konkurs Wiedzy MEDITEST na temat zdrowia i jego ochrony. Wyniki:

Bartosz Maciejewski – III miejsce w kategorii gimnazjum,
Wiktor Olszewski – VI miejsce,
Krzysztof Skuza – IX miejsce,
Joanna Czaplińska – XII miejsce,

– Kinga Nowińska zajęła II miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Działdowskie Stowarzyszenie  „Amazonki” na temat znaczenia profilaktyki i roli rodziny w walce z rakiem.

– Zuzanna Czajkowska zajęła III miejsce w X edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej

– W Powiatowym Festiwalu  Piosenki Harcerskiej uczniowie lidzbarskiego Gimnazjum, czyli zespół „IGNIS” zdobyli III miejsce w kategorii zespoły harcerskie,

– Monika Grześkiewicz zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Gimnazjalnym z języka niemieckiego zorganizowanym w Lubawie a w konkursie plastycznym zorganizowanym przez SANEPID w Działdowie o tematyce HIV i AIDS otrzymała wyróżnienie.

– W konkursie „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” –etap parkowy II miejsce zajął zespół w składzie: Jakub Goszka, Joanna Czaplińska, Mateusz Karpiński, Kinga Nowińska

-Natalia Kempisty i Martyna Sowińska z klasy 1c wzięły udział w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady PCK – Promocji Zdrowego Stylu Życia  i  Natalia Kempisty zajęła III miejsce

Po wytężonej pracy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe a w II semestrze zdobywać będą( na to liczymy) kolejne sukcesy. Tego uczniom i nauczycielom życzył dyrektor szkoły Janusz Ławicki.