Co słychać w bibliotece…

„Opowieści o podróżach” – Senegal i Gambia.

Na kolejnym spotkaniu, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, z cyklu „Opowieści o podróżach” pani Wiesława Murawska z Radzynia Chełmińskiego opowiadała o swojej wyprawie do Senegalu i Gambii. Senegal to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią. Gambia  to państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, przy ujściu rzeki Gambii. Ta brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965 r. Jej stolicą jest Bandżul. Gambia to najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki, zajmujące wąski, 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii. Rzeka ta stanowi główny element krajobrazu Gambii. Płynie w rozległej dolinie, którą otaczają niewysokie wzgórza i piaszczysty płaskowyż. W programie zwiedzania był między innymi : Dakar, wyspa Goree,  Park Narodowy Langue de Barberie – długi i bardzo wąski park rozciągający się wzdłuż rzeki Senegal aż do ujścia oceanu.  Wiele ciekawostek z życia mieszkańców, ich barwne stroje, nietuzinkowe potrawy, kobiety dźwigające bagaże na głowach,  to tylko nieliczne atrakcji, o których wspominała nasza podróżniczka. Odwiedzane miejsca to  ciekawa kultura, architektura, odmienność gatunków roślin i zwierząt, a mieszkańcy to naród wyjątkowo gościnny, bardzo miło przyjmujący turystów. Zawsze uśmiechnięci, chętni do udzielenia rady czy pomocy.

Na zakończenie spotkania można było spróbować  suszonego baobabu i zagrać na afrykańskim instrumencie.

„Mistrz pięknego czytania”

18 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbył się gminny konkurs pięknego czytania o tytuł „Mistrza pięknego czytania” . Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Szkoły podstawowe w Bryńsku, Dłutowie, Lidzbarku, Słupie i Wąpiersku wytypowały reprezentantów, których zadaniem  było przeczytanie, wcześniej przygotowanego, fragmentu tekstu. W tym roku uczniowie zmagali się z utworem, polskiej pisarki ,Grażyny Bąkiewicz „Korniszonek”. Konkurs pięknego czytania w lidzbarskiej książnicy ma już swą długoletnią tradycję, i jak każdego roku, tak i tym razem uczestnicy byli doskonale przygotowani. Tekst opanowany do perfekcji, nie było pomyłek, zadanie wykonane na szóstkę z plusem. Komisja konkursowa w składzie: pani Maria Długońska, pani Halina Mroczek i pani Maria Zielińska miała ogromny dylemat. Po długich i burzliwych obradach zaszczytny tytuł „Mistrza pięknego czytania” otrzymała Julia Pszenna uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie. Drugie miejsce ex aequo zajęły Zofia Kryszkiewicz i Marika Marszak  uczennice Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. Przyznano również pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Oliwia Ozimkowska ze Szkoły Podstawowej w Słupie, Zuzanna Pater ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku, a także Zuzanna Antkiewicz, Filip Kapiński i Oliwia Ożga ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.  Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu odwagi i starannego przygotowania.

Tydzień Edukacji Globalnej 2015.

„Równość – od słów do czynów” to hasło przewodnie minionego Tygodnia Edukacji Globalnej. Koordynatorem tegorocznego wydarzenia była Grupa Zagranica – platforma organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej, wspierania demokracji, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej. Celem tej imprezy jest popularyzacja działań podejmowanych w zakresie edukacji globalnej, której zadaniem jest wyjaśnianie globalnych współzależności, przyczyn problemów współczesnego świata i wyzwań z tym związanych. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zorganizowała dwa spotkania dla uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. Tematem pierwszego spotkania był zrównoważony rozwój, czyli racjonalne korzystanie z istniejących zasobów naturalnych takich jak woda, surowce naturalne czy powietrze tak, aby nie uległy one zniszczeniu lub wyczerpaniu teraz i w przyszłości. To także zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami różnych ludzi na całym świecie a środowiskiem naturalnym. Drugie spotkanie poruszało zaś temat uchodźców w Polsce. Spotkanie było oparte na faktach i rzetelnej wiedzy pochodzącej z zaufanych źródeł. To zapewne  pozwoli młodzieży na budowanie obiektywnego obrazu, ostatnio bardzo kontrowersyjnego tematu. Była to już 17. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej.