Co słychać w bibliotece…

Młodzież gimnazjalna będzie dyskutować o książkach.

W styczniu rozpoczął działalność kolejny Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem młodzież gimnazjalna będzie prowadzić dyskusje na temat literatury. Raz w miesiącu członkowie klubu będą się spotykać w Bibliotece Miejskiej i omawiać wcześniej przeczytaną książkę. Dyskusyjne Kluby Książki  w Polsce zaczęły powstawać  z inicjatywy Instytutu Książki. W naszej Bibliotece do tej pory działały dwa Dyskusyjne Kluby Książki : dla dorosłych i dla dzieci. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci działa we współpracy z  biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki  w Lidzbarku, zaś Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży powstał przy współudziale nauczycieli Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku. Moderatorem lidzbarskich Dyskusyjnych Klubów Książki jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku.

W bibliotece startuje lokalny klub kodowania „Linku do przyszłości”!

Już od lutego w lidzbarskiej bibliotece, która uczestniczy w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” rozpocznie działanie lokalny klub kodowania. Uczestnicy klubu,  chętni uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych będą poznawać tajniki języka programowania Scratch,  tworzyć własną grę opartą na motywach popularnego Pacmana i programować roboty Finch. Biblioteka ubiegała się także o mini-grant na działanie klubu. Grant w wysokości 250 złotych zostanie przeznaczony na zakup materiałów do lokalnego klubu kodowania. Przypomnijmy celem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” jest zachęcenie uczniów z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Pierwsza edycja projektu została objęta patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Ucz się bezpłatnie języka angielskiego w bibliotece!

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku zaprasza uczniów przedszkoli  i szkół podstawowych na bezpłatną naukę języka angielskiego z platformą edukacyjną funenglish.pl

Przedszkolakom proponujemy Funjunior –  w pełni interaktywny i multimedialny kurs angielskiego dla dzieci w wieku 4-5 lat, oparty o metodę immersji – dziecko ma tu kontakt jedynie z językiem angielskim. Materiał kursu składa się z multimedialnych komponentów. Są to m. in.: piosenki, gry i fotolekcje, które uczą dzieci logicznego myślenia, świadomości siebie i innych. Są również doskonałym pretekstem do ćwiczenia pamięci, koordynacji ruchowej i słuchowej.

Uczniom szkół podstawowych proponujemy naukę z portalem funenglish.pl. Kurs został stworzony dzięki połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, fotolekcji i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. Dzieci w świecie FunEnglish.pl przeżywają przygody wraz z bohaterami gier i filmów. Uczą się bezpośrednio od native speakerów!

Każde dziecko, które przyjdzie do biblioteki, będzie mogło skorzystać z kursu FunEnglish.pl  lub Funjunior.pl samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy tylko wcześniej się umówić. Jeżeli dziecko będzie uczyło się dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, w ciągu kilku miesięcy  można zobaczyć pierwsze efekty nauki. Zapraszamy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, ul. Zamkowa 2.