Co nowego słychać w szkołach

Ogólnopolska akcja czytelnicza w Dłutowie

7 czerwca o godz. 1000 uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłutowie wzięli udział w największej ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających  w jednym miejscu. Naszym głównym celem było budowanie pozytywnego wizerunku procesu czytania tak, by kojarzyło się ono z przyjemnością, relaksem, rozrywką w gronie koleżanek i kolegów.

Tekst: Beata Gajewska, Zdjęcia: Dorota Klejnowska

Dzień Prymusa – tradycją Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku

Od kilkunastu lat w naszej szkole tego dnia  nagradzani są uczniowie, którzy osiągnęli

 za pierwsze półrocze danego roku szkolnego średnią 4,75 i wyżej.

 Listy gratulacyjne w tym roku otrzymali rodzice aż 135 uczniów.

Statuetki za średnią 6,0 otrzymali: Byliński Franciszek – 4b, Wardowska Amelia- 4b, Urbański Daniel – 4b, Nowińska Olga- 5a, Paturalska Aleksandra 3b (gimnazjalna).

Za wybitne osiągnięcia w konkursach wojewódzkich Warmińsko –Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie statuetkami nagrodzeni zostali :

– Olszewska Paulina – 3c za dwa tytuły laureata z języka polskiego i biologii oraz tytuł

                                     finalisty z języka angielskiego;

– Mikołaj Karbowski – 3b za tytuł laureata z fizyki oraz tytuł finalisty z matematyki;

– Nikoletta Grams – 3b za tytuł finalisty z języka polskiego;

– Błażej Leśniewski – 3f za tytuł finalisty z chemii;

– Wiktor Rakocki – 8b za tytuł finalisty z języka polskiego.

Spotkanie umiliła część artystyczna oraz słodki poczęstunek.

Goście z partnerskiego miasta w Niemczech z Oebisfelde z SP 2

W poniedziałek 20 maja br. swoją obecnością zaszczycili nas goście z partnerskiego miasta w Niemczech z Oebisfelde. Pani Brigitte oraz panowie Fabian, Lukas i Max wzięli udział w lekcji języka niemieckiego w klasie 7ab poprowadzonej przez panią Barbarę Lewandowską.  Zajęcia przeprowadzone zostały metodą animacji językowej w ramach wprowadzonej w kwietniu innowacji metodycznej na lekcjach języka niemieckiego. Mamy nadzieję, że lekcja z native speakerami wzbudzi w uczniach głębszą motywację do nauki, przez co stanie się ona przyjemniejsza i skuteczniejsza.

Gminny Turniej Warcabowy w SP 2

Po raz pierwszy w naszej szkole 30 maja 2019 r. odbył się I Gminny Turniej Warcabowy. Organizatorkami konkursu były Aldona Radziejewska, Wioletta Roch i Barbara Stodolska.                 W turnieju wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Słupie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku. Opiekę podczas konkursu sprawowały panie: Anna Ponieważ, Justyna Michalska, Wioletta Roch, Aldona Radziejewska oraz rodzice: Milena Nawrocka, Wioleta Kotewicz, Ewa Raszkowska oraz Ewelina Gorczyczewska. Najlepsze wyniki w kategorii klas pierwszych osiągnęli uczniowie:

miejsce 1 – Gutowski Krystian SP nr2

miejsce 2 – Bilski Tomasz SP nr 1

miejsce 3 – Wieczorek Zosia SP Słup

w kategorii klas drugich:

miejsce 1 – Mierzyński Kamil SP nr2

miejsce 2 – Rykaczewski Oliwier SP nr1

miejsce 3 – Gutowski Radosław SP nr2

Cieszymy się z sukcesów dzieci i mamy nadzieję, że gry planszowe wrócą do łask i pozwolą choćby na chwilę oderwać się od wirtualnego świata tabletów i komputerów.

BAL w SP 2

6 czerwca 2019 r. odbył się bal uczniów kończących naukę w naszej szkole. Trzecioklasiści z gimnazjum i ósmoklasiści ze szkoły podstawowej rozpoczęli bal uroczystym polonezem. Poloneza z uczniami przygotowały Panie: Grażyna Wąsiewska i Magdalena Kornowska. Zrobiono również zdjęcia pamiątkowe odchodzącym rocznikom – Joanna S. Lewicka.    Poczęstunek w tak licznym gronie smakował wyjątkowo, tańce się udały, humor dopisywał, a ten wyjątkowy dzień można było uwiecznić w Fotobudce.

Uczniowie SP Bryńsk na wycieczce rowerowej w Konopatach

7 czerwca 2019r. odbyła się wycieczka rowerowa klasy VII pod czujnym okiem opiekunów. Kilka minut po godzinie 8 wyruszyliśmy zgraną ekipą w kierunku Konopat. Tam, gdzie stykają się 3 województwa, na tzw. Trójstyku, zrobiliśmy sobie pierwszy postój. Następnie wsiedliśmy na rowery i wyruszyliśmy w dalszą drogę. Zmęczeni upałem i wysiłkiem fizycznym, pocieszaliśmy się myślą, że już niedługo będziemy wylegiwać się na polanie. W końcu udało nam się dojechać do celu, którym był Ośrodek Hodowli Zwierzyny w Konopatach. Wszyscy zmęczeni podróżą padali z nóg. Po chwilowym relaksie na trawie, nadszedł czas na aktywny wypoczynek – grę w piłkę  i wyjście na ścieżkę dydaktyczną, która okazała się ciekawą lekcją. Dzięki uprzejmości pracowników ośrodka, uczniowie mieli okazję upiec sobie kiełbaski. Czas minął nam bardzo przyjemnie i zanim się spostrzegliśmy, trzeba było wracać. Zdecydowanie trzeba będzie powtórzyć w następnym roku tę wycieczkę. WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY ZA ROK (a może i wcześniej?)

XI Gminna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III

16 maja w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się Gminna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III „Jednorożec 2019”. Była to już jedenasta edycja tego konkursu. Wzięło w niej udział 9 reprezentantów ze szkół z terenu Gminy Lidzbark  tj. szkoły ze Słupa i Dłutowa oraz reprezentanci naszej szkoły. Celem tego konkursu było upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród uczniów oraz promowanie ich uzdolnień w gminie. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią wicedyrektor Annę Kostrubałę oraz nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Katarzynę Czaplińską. Uczestnicy zmagali się z zadaniami pełnymi „pułapek”, wymagającymi dużej, jak na ten wiek, wiedzy matematycznej oraz twórczego, logicznego myślenia. W tej trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Blanka Wasiak (SP nr 1 w Lidzbarku),

II miejsce – Aleksander Waleszkowski ( SP nr 1 Lidzbarku),

III miejsce – Julian Seklecki (SP nr 1 w Lidzbarku).

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych, sprzętu sportowego oraz dyplomów. Jednak żaden z pozostałych uczestników nie został pominięty, wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a ich nauczyciele dyplomy – podziękowania za przygotowanie swoich uczniów. Nagrody ufundowane zostały przez radę rodziców naszej szkoły, a soki i owoce przez właściciela Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie, pana Roberta Kowalkowskiego, za co organizatorzy konkursu serdecznie dziękują.

„Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca o godzinie 1000 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. Także Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku dołożyła do tego swoją cegiełkę. Podczas tegorocznej akcji, ponieważ pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, postanowiliśmy przenieść szkolną bibliotekę na świeże powietrze. Na parkingu przed szkołą zorganizowaliśmy podział zbiorów książkowych na działy: językowy, historyczny, bajeczek i wierszyków oraz sportowy. Chcąc się znaleźć w danym dziale uczniowie musieli się odpowiednio przebrać (za postaci z bajek, sportowców, bohaterów historycznych i tematycznie związanych z językiem angielskim). Pozostali uczniowie ubrani byli albo na biało, albo na czarno (miało to nawiązywać do wyglądu książek- czarny tekst na białych kartkach).

Gminny Konkurs Ortograficzny klas II-III

W czwartek 23 maja już po raz siódmy w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas II-III. W konkursie wzięli udział uczniowie z sześciu szkół podstawowych z Gminy Lidzbark. Zawodnicy zmagali się z dyktandem, tekstem z lukami ortograficznymi, zagadkami i rebusami. Zgodnie z regulaminem uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.   

Wyniki konkursu:                                                                                       Kategoria klas II                             

I miejsce – Oliwer Rykaczewski z SP nr1  w Lidzbarku                                                                                                                   
II miejsce – Janusz Lemański  z SP nr2   w Lidzbarku                                                                                                                        
III miejsce -Urszula Naworska  z SP nr1  w Lidzbarku

Kategoria klas III                                                                                                                                                     
I miejsce – Julia Witkowska  z SP nr1  w Lidzbarku                                                                                                             
II miejsce – Aleksander Waleszkowski  z SP nr1  w Lidzbarku                                                                                                                    
III miejsce – Michalina Dąbrowska  z SP w Słupie

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, książki oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez rodziców, firmę H+H oraz Przetwórnię Owoców i Warzyw z Lubawy.

 „Dziel się uśmiechem”

3 czerwca Szkolne Koło PCK, działające przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, pod nadzorem opiekuna Koła pani Beaty Popowicz przeprowadziło akcję prozdrowotną wśród uczniów klas 1-3 pt. „Dziel się uśmiechem”. Celem akcji było zmotywowanie uczniów do dbałości o higienę jamy ustnej. Uczniowie zostali zapoznani z czterema krokami dla zdrowych i mocnych zębów. Uczestniczyli również w pogadance na temat higieny jamy ustnej i wykazali się w tym zakresie ogromną wiedzą. Wychowawca każdej klasy losował zadanie do realizacji w klasie. Na koniec każdy uczeń otrzymał pakiet przyborów do mycia zębów tj. szczoteczkę, pastę, bezcukrową gumę do żucia oraz podręcznik pt. „Ja i moje zęby”. Materiały do realizacji programu dostarczył Rejonowy Zarząd PCK w Działdowie.

Wspieramy bezdomniaki

24 maja w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się akcja „Wspieramy bezdomniaki”, którą zorganizowali wolontariusze z klasy Va pod opieką pani Danuty Szuman oraz pani Jolanty Nowińskiej. W ramach tej akcji zebrano suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, gryzaki i wiele innych rzeczy, które na pewno przydadzą się w miejscowym przytulisku Psia Przystań. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie brali udział w tej akcji. Dziękujemy wszystkim uczniom, którym nie jest obojętny los najwierniejszych przyjaciół ludzi. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób pomóc mieszkańcom przytuliska. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu akcja w naszej szkole.