Chodnik z Jelenia do Wąpierska oddany do użytku

Już w poprzednich kadencjach radni Gminy Lidzbark wnioskowali o utworzenie ciągu pieszo rowerowego z Jelenia do Wąpierska. Głównym argumentem padającym podczas sesyjnych obrad była dbałość o bezpieczeństwo pieszych na bardzo niebezpiecznym odcinku drogi. W piątek, 4 listopada dokonano uroczystego otwarcia długo wyczekiwanej inwestycji.

– Faktycznie długo czekaliśmy, nawet bardzo długo. Muszę powiedzieć, że inicjatorem tego chodnika, który połączył Jeleń i Wąpiersk byłem ja. Dziś jestem najszczęśliwszy ze wszystkich, ponieważ doczekałem tego momentu. I musieliśmy doczekać tego momentu, że znalazł się właściwy człowiek na właściwym miejscu w postaci burmistrza Sitarka, który spiął te inwestycje. Najbardziej chyba zadowolonym to czuję się ja bo nareszcie ziściło się moje marzenie – mówi delegat Wojewódzkiej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie Ryszard Kordalski

Marzenia o bezpiecznym przejściu między dwiema miejscowościami ziściły się i na początku listopada uroczyście otwarto ciąg pieszo jezdny między Jeleniem a Wąpierskiem.

– To jest codzienna droga dzieci do szkoły, to jest droga wiernych do parafii. Jest mocno uczęszczana a tak usytuowana, że ten zakręt rzeczywiście wpływał na tę komunikację bardzo negatywnie. Przy współpracy z Powiatem Działdowskim udało nam się pozyskać na to środki i wspólnymi siłami wykonaliśmy tę inwestycję właśnie w tym roku. Jest to połączenie pieszo-rowerowe za kwotę 408 tysięcy złotych z czego solidarnie 204 tysiące to był udział własny gminy a kolejne 204 tysiące to udział Starostwa Powiatowego. Inwestycja bardzo długo oczekiwana i bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców. Cieszy mnie, że już tej jesieni dzieci będą chodziły do szkoły bezpiecznie a także będzie dobra komunikacja z parafią – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Bezpieczniej czują się zarówno piesi, rowerzyści jak i kierowcy. Oprócz chodnika przy kościele w Wąpiersku powstał również parking, na który mieszkańcy czekali równie długo. Koszt inwestycji to niespełna 410 tys. zł.  Podczas uroczystości oprócz lokalnych władz, obecni byli także starosta działdowski Marian Janicki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jerzy Grochocki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Jan Korona, radny Rady Miejskiej Tadeusz Kosman, sołtys Wąpierska Hanna Krezymon, sołtys Jelenia Wojciech Maciejewski,  delegat Wojewódzkiej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie Ryszard Kordalski, a także mieszkańcy wsi Jeleń, Wąpiersk i Kiełpiny.