Biblioteka? Oczywiście!, czyli XIV Tydzień Bibliotek w Lidzbarku

XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. „Biblioteka. Oczywiście” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku za nami. Głównym celem tego ważnego dla bibliotek wydarzenia jest podkreślenie ogromnej roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Dziś  biblioteka jest miejscem, w którym można nie tylko czytać i obcować z książką, ale także obejrzeć ciekawą wystawę, film, nauczyć się języka obcego, poznawać nowoczesne technologie i poszerzać swoje zainteresowania. Spotkania zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2017 miały pokazać, że lidzbarska biblioteka jest instytucją, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Były więc spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci  z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku i  z Klubu Malucha ”Sówka”, działającego przy naszej bibliotece,  zaprosiliśmy na spotkania „Tajemnice zamkowej baszty” i „Radość czytania”, w trakcie których dzieci odkrywały i  poznawały tajemne zakamarki budynku biblioteki oraz wnikliwie przeglądały biblioteczny księgozbiór zgłębiając tajemnice ciekawych i inspirujących książek z bibliotecznej półki.

Młodzież mogła uczestniczyć  w konkursie pięknego czytania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, który odbył się w lidzbarskiej bibliotece już po raz drugi. W tym roku czytano dzieła Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Chętni miłośnicy literatury pięknej wzięli udział w spotkaniu autorskim z Ewą Nowak. Autorka opowiadała o swoich książkach i doskonałej recepcie na znakomitą powieść. Zdradziła również dlaczego jej książki tak bardzo podobają się młodym ludziom. Młodzież, która interesuje się zagadnieniami robotyki i elektroniki mogła uczestniczyć w warsztatach z robotyki. W trakcie których młodzi entuzjaści nowoczesnych technologii  konstruują  roboty i modyfikują ich oprogramowanie.

W trakcie Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć  spotkań dla dorosłych. Wszyscy sympatycy rękodzieła  mogli się spotkać na warsztatach rękodzieła artystycznego, zaś miłośnicy czytania w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych.

Obchody XIV Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy XII gminnym konkursem recytatorskim poezji dziecięcej ph. „Recytować każdy może”,  do którego przystąpili reprezentanci Szkoły Podstawowej w Bryńsku, w Dłutowie, w Kiełpinach, w Słupie, w Wąpiersku oraz przedstawiciele Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku i Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Zakątek” w Lidzbarku.
I miejsce przyznano Natalii Pawelskiej z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Zakątek”,
II miejsce  Martynie Mazurkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie,
III miejsce Weronice Klejnowskiej ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku.
Przyznano także sześć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Jakub Antkiewicz, Julia Bielińska i Lena Strungowska z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku oraz Lena Gmurczyk, Amelia Gorczyca ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie i Oskar Janowicz ze Szkoły Podstawowej w Słupie. \Liczny udział w spotkaniach zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek 2017 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku  pokazuje, że lidzbarska książnica  mocno wpisuje się w pejzaż kulturowy naszego miasta.