Barwny i pachnący Lidzbarski Jarmark Sztuki

Lidzbarski Jarmark Sztuki – pod tą nazwą, w niedzielę 17 grudnia, odbył się tegoroczny kiermasz bożonarodzeniowy; barwne wydarzenie prezentujące sztukę i świąteczne kulinaria w sposób nawiązujący do regionalnych tradycji obchodzenia czasu poprzedzającego Boże Narodzenie.

W tym roku miejscem jarmarku był po raz pierwszy Bulwar nad Welem, gdzie w urokliwej scenerii centrum Lidzbarka (i przy sprzyjającej pogodzie) swoje stoiska ulokowało osiemnastu wystawców – okolicznych sołectw oraz artystów-rękodzielników z regionu. Tradycyjnie można było skosztować przysmaków, których próżno szukać przed świętami w sklepach i zakupić piękne wykonane własnoręcznie świąteczne ozdoby. Na każdego uczestnika wydarzenia, na stoisku Miasta i Gminy Lidzbark, czekały także gorące napoje.

Niewątpliwą atrakcją Jarmarku Sztuki była także wizyta jednego z nielicznych polskich uczestników wyścigów psich zaprzęgów, które odbywają się corocznie na dalekiej północy Europy. W specjalnie wydzielonym miejscu można było obejrzeć rekonstrukcje lapońskich namiotów, ekwipunek używany podczas wypraw w mroźne krainy, a także spotkać się z czworonożnymi przybyszami z Północy – kilkudziesięcioma psami rasy Syberian Husky.

Rozbudowana część artystyczna lidzbarskiego Jarmarku Sztuki odbywała się na deskach sporych rozmiarów mobilnej sceny. Po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia przez gospodarza miasta, burmistrza Macieja Sitarka, można było m.in. wysłuchać uroczystego koncertu kolęd – tradycyjne utwory polskich świąt Bożego Narodzenia wykonali: pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, Urzędu Miasta i Gminy, lidzbarskiego Nadleśnictwa, a także innych instytucji i stowarzyszeń działających w naszym mieście. Rozdano również nagrody w corocznym konkursie plastycznym na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową, w którym uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych miasta i gminy.

Pierwszy kiermasz bożonarodzeniowy w nowym miejscu spotkań w Lidzbarku, na Bulwarze nad Welem, w nader udany sposób wpisał się w cykl atrakcji świątecznych przygotowanych w tym roku w ramach cyklu „Lidzbark Na Święta”. Informacje o kolejnych wydarzeniach można znaleźć na plakatach oraz w internecie na stronach organizatorów: Urzędu Miasta i Gminy Lidzbark, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.