Artystyczna jesień w Lidzbarku

Jesień rozpoczęła się w Lidzbarku wydarzeniami kulturalnymi o tradycyjnie już zróżnicowanym charakterze, dostosowanym do odbiorców o odmiennych oczekiwaniach. Wspomnijmy trzy wydarzenia: akcję społeczną „Zerwijmy łańcuchy”, spektakl teatralny dla najmłodszych „Piękna i bestia” oraz koncert piosenek wiedeńskich „Dwa serca w rytmie 1-2-3”.

„Zerwijmy łańcuchy” to ogólnopolska akcja mająca na celu uświadomienie właścicielom psów, jak niekorzystny wpływ (nie tylko dla samych czworonogów) ma trzymanie ich na łańcuchach.

Miejscem tegorocznej akcji, która już po raz kolejny odbyła się w Lidzbarku, był Bulwar Spacerowy nad Welem – nowe miejsce spotkań w mieście. Na wydarzenie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz – w tym popierający inicjatywę burmistrz Lidzbarka, Maciej Sitarek – licznie przybyli mieszkańcy chcący (zgodnie z hasłem tegorocznej akcji) „poczuć ciężar łańcucha”.

Obok możliwości symbolicznego przywiązania się łańcuchem do psiej buty, organizatorzy (czyli lidzbarskie stowarzyszenie „Psia Przystań” i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku) przygotowali szereg atrakcji – zarówno dla właścicieli czworonogów, jak i samych zwierząt. Można było wziąć udział m.in. w konkursie psiej piękności oraz zakupić pyszne ciasta, dochód ze sprzedaży których zasilił lidzbarskie przytulisko.

„Piękna i bestia” to tytuł przedstawienia, które 18 października na deskach Sali Widowiskowej lidzbarskiego ośrodka kultury wystawili aktorzy znanego już miejscowej publiczności teatru Krak-Art z Krakowa.

Uniwersalny przekaz ukazanej na scenie historii oraz walory gry aktorskiej sprawiły, że spektakl spodobał się nie tylko najmłodszym widzom, do których był adresowany. Przedstawienie „Piękna i bestia” zanotowało rekordową frekwencję – w sporych rozmiarów budynku Sali Widowiskowej lidzbarskiego ośrodka kultury niemal brakowało miejsca dla publiczności!

„Dwa serca w rytmie 1-2-3” – tak zatytułowany był koncert piosenek wiedeńskich, który odbył się w piątek, 20 października, w lidzbarskim ośrodku kultury.

Ze sceny można było usłyszeć kilkanaście utworów wokalno-instrumentalnych wiedeńskiego kompozytora Roberta Stolza w wykonaniu artystów MGOK Lidzbark. Gościnnie wystąpili – Zbigniew Ciucias (skrzypce) oraz Krzysztof Gwiazda (bas, baryton); kierownikiem artystycznym koncertu był słynny pianista Stanisław Deja. Kompozycje wykonano po polsku i po niemiecku, a publiczność żywo reagowała na zawartą w klasycznej urodzie utworów energię uczuć i wzruszeń.

Ten sam koncert odbył się dzień później w kameralnej odsłonie zapewnionej przez gościnne wnętrza Domu Konesera w Trzcinie. Piosenki wiedeńskie uświetniły zorganizowane tam obchody bawarskiego święta początku jesieni, a więc Oktoberfestu, które – ze względu na barwny i radosny charakter – znajduje w różnych miejscach Polski coraz więcej zwolenników. Podobnie było i w Trzcinie, gdzie wśród licznej publiczności znalazło się spore grono gości w tradycyjnych bawarskich strojach. Humor i dobry nastrój dopisywały tego wieczoru, wzmocnione przez urodę piosenek z Wiednia wykonanych przez artystów lidzbarskiego ośrodka kultury.

Zapraszamy do udziału w nadchodzących wydarzeniach kulturalnych w Lidzbarku! Szczegóły na stronie internetowej mgoklidzbark.com.