A tak Stulecie Odzyskania Niepodległości świętowało Przedszkole Miejskie

Apel z  okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości

9 listopada 2018r. w  przedszkolu  odbyła  się uroczystość upamiętniająca  100  rocznicę  Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Organizacją  spotkania  zajęły  się panie: Halina Jarzynka i  Anna Zakrzewska. Na początku  apelu pani dyrektor  powitała  dzieci, pracowników  przedszkola i  rodziców. Uczestnicy apelu wysłuchali piosenkę ,,Co to jest niepodległość”. Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy odśpiewali  cztery zwrotki  hymnu, tym samym  przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji: Rekord dla Niepodległej. Następnie  przedszkolaki  ze wszystkich grup  recytowały wiersze i  śpiewały piosenki patriotyczne. Na zakończenie dzieci z kółka tanecznego zatańczyły krakowiaka. Występy zostały  nagrodzone  brawami.  Specjalnie na ten apel  panie kucharki upiekły  230  kruchych  ciasteczek  w  kształcie serduszek w kolorach  Naszej flagi. Ciasteczka  zostały  nazwane: Serduszka dla Niepodległej. Niesamowicie podniosły nastrój, powaga, stroje apelowe z przypiętym  znaczkiem: KOCHAM POLSKĘ, symbole  narodowe trzymane w  rączkach  małych  Polaków  i  wystrój przedszkola sprawił, że  ten dzień  z pewnością na długo  pozostanie w  pamięci  wszystkich  uczestników.

 

,,Jestem Polakiem” – konkurs recytatorski dla  5 i 6 – latków

Po uroczystym apelu z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem:,,Jestem Polakiem”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały organizatorki: p. Katarzyna Wiśniewska i p. Anna Zakrzewska. Konkurs skierowany był do dzieci 5 i 6 letnich, który miał na celu upowszechnianie piękna mowy ojczystej, pogłębianie wśród najmłodszych znajomości polskiej poezji patriotycznej oraz rozwianie wrażliwości artystycznych. Do  konkursu zgłosiło się 11 dzieci. Przedszkolaki  z powagą recytowały wiersze, a interpretacja wywarła duże wrażenie na zasłuchanych rodzicach i Jury. Komisja w składzie: Lucyna Szymańska-Rybicka (Biblioteka w Lidzbarku), Edyta Zakrzewska i Dorota Krezymon  po wnikliwej analizie przyznała następujące miejsca: I miejsce – Bernard Górnecki (gr. III), II miejsce – Kajetan Lewandowski (gr.VIII) i  III miejsce – Lena Szatkowska (gr.VI).Wyróżnieni zostali: Zuzanna Leśniewska (gr.VIII), Dawid Szpejna (gr.III), Wojciech Leźnicki (gr.V), Aleksandra Sieg (gr.V), Ewa Krezymon (gr.VII), Julia Rogala (gr.VII), Blanka Wodzyńska (gr.VI) i Martyna Chojak (gr.IV). Przedszkolakom gratulujemy talentu recytatorskiego.

100  kwiatów  na 100 – lecie

Z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nauczycielki ze wszystkich grup  i pani intendentka przygotowały 100  przepięknych  kwiatów, które zostały złożone na grobach w lesie. To właśnie tam znajdują się groby tych, którzy zginęli w obronie Polski. Dn. 30 października przedstawiciele  grupy VI: Alicja, Hania i Aleksander  pod opieką Małgorzaty Napiwodzkiej i dyr Doroty Waleśkiewicz  zapalili  znicze, a  modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć  bohaterów z Naszych okolic. Dzieci pamiętały także o wizycie na naszym cmentarzu. To bardzo ważne, aby Nasze Przedszkolaki  kształtując przyszłość – pamiętały także o tych, co już odeszli.., którzy oddali swoje życie, by Polska nie zginęła…..

Elementarz Młodego Patrioty- przedstawienie

 

W środę 7 listopada, w naszym przedszkolu gościliśmy Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „MAGIK”, który przedstawił spektakl pt. ELEMENTARZ MŁODEGO PATRIOTY. Opowiadał on historię młodej dziewczynki Zosi, która z niegrzecznego dziecka zmienia się w prawdziwą patriotkę, zainteresowaną historią swojego kraju i jego bohaterami. Zosia spotyka postacie historyczne, których czyny miały ogromne znaczenie dla Ojczyzny. Kontakt z wielkimi bohaterami narodowymi, a także przypomnienie ważnych momentów z historii Polski wzbudza u Zosi miłość do Ojczyzny, a także chęć służenia jej z oddaniem. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili historię Polski, wyjaśnili pojęcie „patriota” i wskazali jak nim być obecnie, gdy się jest przedszkolakiem. Przedstawienie przyczyniło się do pogłębienia świadomości narodowej dzieci, która powinna być kształtowana od najmłodszych lat.

Kodeks Młodego Patrioty

W październiku  przedszkolaki  z grup 5- 6 letnich uczestniczyli w tworzeniu i układaniu       ,, KODEKSU MŁODEGO PATRIOTY”. Zajęcie zaczęło się od obejrzenia prezentacji multimedialnej ” POLSKA MOJA OJCZYZNA”. Dzieci przygotowały zdjęcia różnych miejsc Polski i symboli narodowych. Na podstawie wcześniej zdobytych wiadomości odpowiadały na pytania i wspólnie stworzyły KODEKS. Wszystkie propozycje dzieci zostały umieszczone na tablicy. Celem spotkania przygotowanego przez panią Reginę Abratkiewicz było: kształtowanie  właściwej postawy patriotycznej, przywiązania do pojęć takich jak: symbole narodowe  oraz szacunek dla piękna przyrody ojczystej. Gotowy KODEKS został umieszczony na głównym korytarzu przedszkola.

 

Biegi  przedszkolaków  z okazji  Dnia  Niepodległości

8  listopada   51  przedszkolaków z Naszego przedszkola wzięło udział w Biegach z okazji Dnia Niepodległości. Organizatorem biegów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lidzbarku. Sportowa impreza miała na celu: upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. W parku sportowo-rekreacyjnym Nasi wspaniali Sportowcy zajęli następujące miejsca: kategoria 5 lat i młodsi (dziewczęta)- II miejsce Nadia Górzyńska (gr.VII), kategoria 5 lat i młodsi (chłopcy)- 100m : I miejsce – FILIP  LEŚNIEWSKI (gr. IV)  II miejsce – STANISŁAW MŁYNARCZUK (gr. III), III miejsce – BERNARD GÓRNECKI (gr. III) Kategoria: 6 lat ( dziewczęta) – 150-200 m  I miejsce – AMELIA KEMPCZYŃSKA ( gr. V) oraz III miejsce- EWA KREZYMON ( gr. VII) Kategoria: 6 lat (chłopcy) – 150-200 m  I  miejsce – MIŁOSZ ROSTKOWSKI (gr. VI), II miejsce- KSAWERY ŻUREK (gr. VI), III miejsce- BARTŁOMIEJ  ŁAWICKI ( gr. V) Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale, a każdy uczestnik po lizaku.

Udział  przedszkola w  Festiwalu  Piosenki Patriotycznej w Działdowie

W Niepublicznym Przedszkolu U Misia w Działdowie, 25 października odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej. Nadrzędnym celem festiwalu było upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz  popularyzacja piosenki patriotycznej, wychowanie i nauka poprzez śpiewanie oraz integracja środowisk przedszkolnych. Wszystkie cele w 100% zostały zrealizowane. Dzieci, rodzice i wychowawcy  z Działdowa i okolic czuli podniosłą atmosferę i docenili doskonałą organizację festiwalu. Nasze przedszkole reprezentowała  Hanna Margalska z grupy VI Sowy z piosenką ,,Jestem Polką”. Organizator festiwalu postawił  uczestnikom, czyli 6 -latkom  bardzo wysoko poprzeczkę, tj. zaśpiewanie bez linii melodycznej. Dorośli mają z tym z duży problem, a co dopiero przedszkolak. Mimo to, Nasza Hania wspaniale zaśpiewała i otrzymała wyróżnienie w kategorii soliści. GratulujemyJesteśmy bardzo dumni z Naszej 6 -latki, życzymy rozwijania talentu i dalszych sukcesów w konkursach muzycznych.