15 lat współpracy Lidzbark-Oebisfelde

W dniach 9-13 września gościliśmy w naszym mieście delegację niemiecką z miasta partnerskiego Oebisfelde. Z tej okazji w czwartek, 10 września w Urzędzie Miasta i Gminy Lidzbark odbyło się uroczyste podpisanie przedłużenia porozumienia miast partnerskich oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej 15 lat współpracy obu gmin. Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek oraz burmistrz Oebisfelde Bogumila Jacksch zobowiązali się w tym dniu do wypełnienia postanowień zawartych w pakcie, m. in. dążenia do polepszenia znajomości języków, historii oraz zwyczajów obu narodów oraz kontynuowania wymiany młodzieży w celu poznania różnorodności kulturowej, społecznej i gospodarczej Niemiec i Polski.

W trakcie pobytu delegacja spotkała się m. in. z burmistrzem Działdowa oraz przedstawicielami Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Goście z Niemiec uczestniczyli również w Święcie Żurawiny w Jeleniu, a także odwiedzili Nadleśnictwo Lidzbark. Delegaci zwiedzili też Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Przyrody w Jeleniu, Muzeum Nowoczesności oraz Zamek w Olsztynie i Działdowie. Delegacji z Oebisfelde towarzyszyła orkiestra z Breitenrode, która wraz z Młodzieżową Orkiestra Dętą z Lidzbarka, 10 września uczestniczyła w przemarszu ulicami miasta, a następnie dała koncert w MGOK w Lidzbarku. Koncert poprzedziło otwarcie wystawy Karola Afeltowicza pn. Lidzbark-Berlin. Współpraca miast partnerskich ma na celu wymianę wzajemnych doświadczeń oraz pomysłów na rozwój naszych miast.

– Największa kwintesencją tej 15-letniej współpracy będzie wymiana młodzieży, którą zamierzamy zorganizować już w najbliższe lato. Chcę wyróżnić w pewien sposób uczniów klasy językowej z lidzbarskiego gimnazjum – wyjaśnia burmistrz Maciej Sitarek. – Udało nam się także wpisać współpracę do strategii naszych Lokalnych Grup Działania. Efektem tej współpracy będzie projekt ponadnarodowy polegający na wymianie różnych grup społecznych a także rozwój branży turystycznej. Już w najbliższych tygodniach oferty naszych ośrodków i hoteli trafią na stronę internetową naszego niemieckiego partnera – dodaje.