130-lecie OSP Lidzbark i 95-lecie Orkiestry Dętej OSP Lidzbark

Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku obchodzi w tym roku 130-lecie istnienia. Niewiele młodsza bo 95-letnia jest zaś Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku. Z tej okazji w ubiegły weekend odbyły się uroczystości w trakcie których strażacy oprócz podziękowań i wyróżnień otrzymali nie jeden a dwa długo wyczekiwane prezenty: rozpoczęcie budowy nowego garażu oraz odrestaurowanie zabytkowego wozu bojowego.

– Cieszymy się, że mogliśmy gościć i reprezentantów województwa i przyjaciół i osoby wspierające. Rozpoczęliśmy po przemarszu wkopaniem kamienia węgielnego pod rozbudowę naszej lidzbarskiej strażnicy a skończyliśmy przekazaniem w ręce druhów i druhen z OSP Lidzbark zabytkowego STARA, który stoi za moimi plecami, który będzie tym dobrym krokiem, tym dobrym początkiem do renowacji naszego Muzeum Pożarnictwa – mówi burmistrz Maciej Sitarek.

Uroczystości rozpoczęły się podpisaniem aktu erekcyjnego i jego symbolicznym wmurowaniem w ścianę nowo powstającego garażu. W tym wydarzeniu wzięły udział władze samorządowe, kierownictwo straży pożarnej oraz księża. Ten uroczysty moment z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięci:

 – Z okazji jubileuszu 130-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku oraz 95-lecia powstania Orkiestry Dętej w Lidzbarku chciałbym wszystkim druhom i druhnom podziękować za ich społeczną służbę, za ich działania ratowniczo – gaśnicze. OSP w Lidzbarku jest jednostką wiodącą, jeśli chodzi o działania ratowniczo gaśnicze na terenie całego powiatu. Jest to jednostka, która jest w odwodzie operacyjnym komendanta wojewódzkiego w Olsztynie, w związku z tym jest szczególnie cenna dla naszych działań – dodaje Komendant KP PSP w Działdowie Jan Florek.

Władze samorządowe każdego szczebla doceniają zaangażowanie strażaków ochotników w akcje nie tylko na terenie Gminy Lidzbark, ale i całego powiatu:

 – Są to wspaniałe jubileusze jednostki, która nie tylko jest jednostką o tak dużych tradycjach i historii, ale i jedną z najaktywniejszych jednostek na terenie Powiatu Działdowskiego – o największej liczbie wyjazdów. Jest tak naprawdę takim przyczółkiem Państwowej Straży Pożarnej na terenie naszego powiatu, mimo, że jest jednostką OSP, spełnia te same funkcje, co PSP. Ogromny szacunek i podziękowania należą się wszystkim druhom ochotnikom na terenie tej jednostki – komentuje Starosta Paweł Cieśliński.

Dumny ze swojej OSP i wszystkich strażaków a także działającej przy jednostce Orkiestry Dętej jest również Naczelnik Straży Pożarnej w Lidzbarku:

 – Dzisiaj obchodzimy piękny jubileusz – 130 lecie istnienia OSP w Lidzbarku oraz 95 lecie istnienia Orkiestry Dętej. Piękny Jubileusz, piękna uroczystość. Z tej okazji chciałbym podziękować wszystkim sponsorom, władzom samorządowym i wojewódzkim za okazywane wsparcie. A naszym druhom życzyć wytrwałości i spełnienia marzeń – oby następne 100 a nawet 200 lat służyli naszemu miasteczku i naszej gminie – mówi Naczelnik Straży Pożarnej w Lidzbarku Waldemar Iwankowski.

Po uroczystej mszy świętej przyszedł czas na oficjalną część uroczystości. Ta była okazją do wręczenia najbardziej zasłużonym druhnom i druhom wyróżnień i pamiątkowych medali. Odznaczeniom nie było końca, co świadczy o zaangażowaniu w pracę każdego strażaka ochotnika a także o ilości przyjaciół, którym na sercu leży dobro jednostki.

– Jeżeli chodzi o druhny i druhów OSP trzeba powiedzieć jedno – to grupa zawodowa, cisząca się największym zaufaniem społecznym. Na kogo jak na kogo ale na nich zawsze możemy liczyć. Tu nie może być mowy o ograniczaniu funduszów na realizację zadań przez te jednostki. Gdyby raz na dziesięć lat uratowało to komuś życie lub mienie to warto. W imieniu własnym, jak i całej Rady Miejskiej w Lidzbarku naszej młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Lidzbarku jak i wszystkim druhom i druhnom życzymy zdrowia i tylu powrotów ilu wyjazdów na akcje gaśnicze i oby było ich jak najmniej – kończy Paweł Ciesielski, przewodniczący Rady Miejskiej w Lidzbarku. 

My również przyłączamy się do życzeń: oby nowy obiekt służył jak najdłużej i jak najlepiej a odrestaurowany wóz strażacki był dumą i chlubą jednostki!

moje-dzialdowo.pl

Podczas trwających dwa dni obchodów Jubileuszu strażacy wręczyli podziękowania oraz odznaczenia najbardziej zasłużonym strażakom oraz przyjaciołom jednostki. Nie obyło się bez tradycyjnych pokazów strażackich, podczas których druhowie z jednostki OSP w Lidzbarku zaprezentowali swoje umiejętności niesienia pomocy podczas wypadku, a także w humorystyczny sposób przypomnieli jak gasiło się pożary 100 lat temu.